Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Akademisyenden Alevilere ilişkin tepki çeken sözler

Akademisyenden Alevilere ilişkin tepki çeken sözler

22 Aralık 2018, 12:10

Söyleşide konuşan akademisyen bir soru üzerine, 'Aleviler bu kafayla daha çok bedel öder' dedi. Akademisyene PSAKD’dan da tepki geldi.

Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Hacı Bektaş Veli Araştırma Topluluğu tarafından düzenlenen “Sorularla Alevilik” adlı söyleşide konuşan Hacı Bektaş Veli Araştırmaları Topluluğunun Akademik Danışmanı Dr. İbrahim Gül ile öğrenciler arasında Maraş Katliamı tartışması yaşandı.

İbrahim Gül, bir öğrencinin “Aleviliği hakkıyla anlatamıyorsunuz” eleştirisi üzerine “Bu kafa ile Aleviler daha çok bedel öder” diye konuştu.

Etkinlikte konuşan İbrahim Gül, birlik-beraberlik çağrısı yaparken, “Türkiye Cumhuriyeti’nde, Alevilik inancı İslamiyet’in içindedir. Aleviliğin Sünniliğin karşıtı olarak değil tamamlayıcısı olarak görmeliyiz. Alevilik ayrı bir mezhep değil gidilecek bir yoldur” dedi.

Bir öğrenci, “Aleviliği hakkıyla anlatamıyorsanız burada anlatmayınız. Şu anda Maraş Katliamı anması valilik tarafından engellenmiştir. En azından Aleviliği kirletmemek, yanlış anlatmamak gerektiğini düşünmekteyim. Maraş Katliamını yapanlar milletvekili oldu, iktidarın milletvekili olan avukatları tarafından savunuldu. Katliamları konuşmak zor olmasa gerek, Aleviler geçmişte canlarıyla çok bedel ödemişlerdir” diye konuştu.

‘HESABI SORULMADI’

Öğrencinin sözlerine yanıt veren İbrahim Gül, “Kazmayı, küreği alıp sokağa mı çıkalım? Lütfen anlayışlı olalım. Geçmişteki yaraların tekrar etmemesi için biz burada insanlara iyiyi, doğruyu, güzeli anlatıyoruz. Bu kafa ile Aleviler daha çok bedel öder. Bu kafa ile eğer senin kafanı taşısak, biz her gün sopa yeriz. Alevilik insanları birbirine düşürme, çatıştırma işi değil” dedi.

PSAKD’DAN DA TEPKİ GELDİ

Başka bir öğrenci de Maraş Katliamının hesabının sorulmadığını ve faillerin yargılanmadığını hatırlatması üzerine İbrahim Gül, suçluların ahrette hesap vereceğini söyledi. İbrahim Gül’ün açıklamalarına tepki gösteren öğrencilerin büyük bir bölümü salonu terk etti. Cumhuriyet’in haberine göre Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samsun Şubesi Gençliği de yazılı bir açıklama yaparak İbrahim Gül’e tepki gösterdi. (HABER MERKEZİ)

Bu haber 141 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Pire Piran mede derde giran/ Eşk u Revan Xêrê Meydan/ Ya Heq Can Li Meydan..