Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Kışın zorluğuna rağmen köyde huzurluyuz

Kışın zorluğuna rağmen köyde huzurluyuz

17 Aralık 2018, 20:06

Dersim’in Hecicemal mezrasında hayvancılıkla uğraşan aileler, ”kış zorludur ama köyümüzde olduğumuz için huzurluyuz” diyor. Köylüler, ”şehirlerde geçimin zor olduğu bu süreçlerde herkes köylerine dönmeli çağrısı yapıyor.

Kış koşulları zorlu geçmesine rağmen Dersim’in Hecicemal (Karakuş) mezrasında hayvancılıkla uğraşan aileler, köylerinde oldukları için mutlu. 1994’te köyleri boşaltılan ancak daha sonra yeniden köye dönen aileler, imkanı bulunanlara köylerine dönmesini tavsiye etti.

Sonbaharın yerini kışa bırakmasıyla hava koşulları da iyice soğumaya başladı. Kışı zorlu ve çetin geçen Dersim’de kar yağışı son bir haftada özellikle ilçe ve köylerde etkili oldu. Yağışın birçok olumsuz etkileri olsa da bu olumsuzluklardan en çok da köyde hayvancılık yapanlar nasibini alıyor. 7 haneli Dereli köyü Karakuş mezrasında (Hecicemal) hayvancılık yaparak geçimini sağlayan köylüler, kış koşullarını zahmetli ancak bir o kadar da huzurlu yönlerini anlattı.

56 yaşındaki Müslüm Karakuş, ailesi ile birlikte köyde yaşadığını belirterek, “Kendimi bildim bile hep hayvancılıkla uğraşıyorum. Ara ara yasaklardan kaynaklı hayvanlarımızı satmak zorunda olsak da mesleğim her zaman hayvancılıktır. Hayvancılık en çok da kış koşullarında zordur. Çünkü hayvanları içeride besliyoruz. Bu da birçok zahmeti beraberinde getiriyor. Ancak hayvancılık zor olsa da sevdiğimiz için güzeldir de. Yazları yaylaya çıkıyoruz. Kışın da köyümüzde hayvanlarımızı besliyoruz. 200’e yakın koyunumuz var” diye konuştu.

 

‘Kendi topraklarımız başkadır’

Dersim’de hayvancılık yapmanın zorluklarına dikkat çeken Karakuş, “Mesela yaylaya çıkmak istediğimiz birçok bölge yasaklıdır. 1994 köy boşaltmalarında köyümüzden gitmek zorunda bırakıldık. Ancak günümüzde hala Dersim’in birçok köyüne halkın gitmesine izin verilmiyor. Köyler üzerindeki ambargo sürüyor. Biz de 1994’de yapılan baskılardan kaynaklı çıkmak zorunda kaldık. O dönemde Türkiye’nin birçok ilinde hatta yurtdışına kadar göçebe bir yaşam sürdürdük. Ancak yine de kendi köyümüz ve topraklarımız kadar güzel bir yer görmedik” diye belirtti.

Makbule Karakuş da, her gün saat 05.00’te uyandığını belirterek, önce sobayı yaktığını, daha sonra çocukları ile birlikte hayvanlara yem vermek için ahırlara indiklerini söyledi. Bazı koyunların kışın da süt verdiğini ve kendisinin de sağdığını ifade eden Karakuş, Dersim köylerinde kışın çetin geçtiğini yineledi. Karakuş, kar yağışları ile birlikte hayvanların su içtiği yerlerin bazen don tuttuğunu bu nedenle zorlandıklarını sözlerine ekledi.

 

‘Topraklarınızdan verim alın’

Şehir merkezlerinde geçimin artık çok daha zor olduğunu ifade eden Karakuş, “Ancak kendi köylerimizde hiçbir şey yapmasak dahi kendi topraklarımızdan ektiklerimiz ve beslediğimiz hayvanlarımızdan bile çok daha rahat ve huzurlu bir ortamda yaşayabiliyoruz. Özelikle geçimin zor olduğu bu süreçlerde herkes köylerine dönmeli ve kendi topraklarından faydalanmalıdır. Böyle yaparlarsa kimseye de muhtaç olmayacaklardır” dedi.

Semra Turan / MA / Dersim

Bu haber 156 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
DERSİM - Munzur Özgür Aksın Meclisi, Munzur Gözelerinde hayata geçirilmek i..