Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri’

‘Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri’

15 Aralık 2018, 17:28

İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği sanatçı Ayfer Düzdaş’ın katılımıyla ‘Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri’ etkinliği düzenledi.

Etkinlikte İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği adına bir konuşma yapan Hüseyin Ozan, “Alan çalışması yapan araştırmacıların ifade ettiği gibi Horasan’daki insanlarımız hala Dersim ve bu topraklar ile gönül bağını korumaktadır” dedi.

İzmir Çiğli Belediyesi Konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe çok sayıda yurttaş katıldı. Etkinlik öncesi İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği adına konuşan Hüseyin Ozan, Dersimliler Derneği’nin uzun yıllardan beri toplumsal hakikate sahip çıktığını belirterek tarihsel-toplumsal gerçeklikten asla kopmayarak ciddi emekler verdiğini vurguladı. Ozan, “Bu kurum birçok başarılı iş yapmıştır. Yine yüz binleri taşıdığımız Dersim festivaline öncülük yapan temel birkaç kurumdan birisidir. O etkinlik ile topraklarımızda yaratılan kuşatma ve tecrit parçalanmış, dünyanın her yerinden insanlarımız o topraklara taşınmıştır. Büyük emekler verilmiştir. Horasan’daki insanlarımız hala orada yaşamaktadır. Alan çalışması yapan araştırmacıların ifade ettiği gibi Horasan’daki insanlarımız hala Dersim ve bu topraklar ile gönül bağını korumaktadır. Ayfer Düzdaş canımızda bir çalışma yapmış. Bu geniş alan serpişen örneklerin tarihsel merasını yaşatmak, sahiplenmek adına kişisel emeğine ortaya koyarak değerli bir üretim ortaya çıkarmıştır” diye konuştu.

Daha sonra söz alan sanatçı Ayfer Düzdaş ise uzun yıllardır Varto, Hınıs, Malatya, Adıyaman ve Çorum köylerinde derleme çalışmaları yaptığını dile getirerek bu çalışmalarını albümleştirdiğini kaydetti. Etkinlik Ayfer Düzdaş’ın Kırmancki ve Kurmanci olarak seslendirdiği klam ve deyişlerle son buldu.

PİRHA / İZMİR

Bu haber 296 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Pire Piran mede derde giran/ Eşk u Revan Xêrê Meydan/ Ya Heq Can Li Meydan..