Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Diyanet Alevileri temsil etmiyor; kardeşlik edebiyatına son verilsin"

"Diyanet Alevileri temsil etmiyor; kardeşlik edebiyatına son verilsin"

13 Aralık 2018, 18:52

“Diyanet, Alevileri temsil etmiyor. Bu konularda hep kuru bir kardeşlik edebiyatı yapılıyor”

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, cezaevlerindeki Alevi tutuklu ve hükümlülerin Dede ve Ana ile görüşmesi için verdiği soru önergesine bakanlığın yanıt verdiğini ancak yine Diyanet’i adres gösterdiğini söyledi. Buna tepki gösteren Özen, “Diyanet, Alevileri temsil etmiyor. Bu konularda hep kuru bir kardeşlik edebiyatı yapılıyor” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Zeynel Özen’in Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle cezaevlerindeki Alevi tutuklu ve hükümlülerin dini ihtiyaçlarının (Sünnilere sunulmasının aksine) karşılanmamasına ilişkin soru önergesi vermişti.

Özen, bakanlığın verdiği yanıta ilişkin şunları kaydetti:

“Adalet Bakanı Gül verdiği yanıtta; “Alevi” kelimesini bile kullanmadan “faaliyetleri resmen tanınan bir din olmadığı” gerekçesiyle, Alevi tutsakların dini ihtiyacının ancak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen İslami-Sünni hizmet ve görevliler tarafından sunulabileceğini ima etmektedir. Yani Alevilere yine adres olarak; Alevi asimilasyonunun uygulayıcısı Diyanet gösterilmektedir.”

 

 

“EŞİTSİZ BİR KARDEŞLİK EDEBİYATINA SON VERİLMELİ”

Meclis Genel Kurulu’nda konuşma yapan Özen, “Cezaevlerinde Diyanet’le yapılan bir anlaşmayla tutuklu ve hükümlülerin dini görevlilerle (vaizlerle) görüşmesi sağlanıyor. Fakat Alevi tutuklu ve hükümlülerin yıllardır kendi DEDE ve ANA’larıyla görüşme talebi olmasına rağmen bu talep yerine getirilmiyor. Bu konuda Adalet Bakanlığı’na bir soru önergesi verdik. Bize verilen cevapta, “Adalet Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı bunu düzenliyor” deniliyor” ifadelerini kullandı.

Özen, “Şunun bilinmesi gerekiyor: Diyanet, Alevileri temsil etmiyor. Bu konularda hep kuru bir kardeşlik edebiyatı yapılıyor. Fakat biz böyle eşitsiz bir kardeşlik edebiyatına artık bir son verilmesini, eşit yurttaşlık temelinde biz Alevilerin bu yasal ve haklı talebinin mutlaka karşılanmasını, ve bu ayrımcılığa son verilmesini istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber 236 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Pire Piran mede derde giran/ Eşk u Revan Xêrê Meydan/ Ya Heq Can Li Meydan..