Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / “Biz tekbir getirip kimseyi öldürmedik”

“Biz tekbir getirip kimseyi öldürmedik”

03 Aralık 2018, 21:03

“Birileri kadın eli sıkmazken, biz ana bacı, bacı kardeş ne güzel oturuyoruz, yemek yiyoruz. Cem yapıyoruz, semah dönüyoruz, birileri yine kadın eli sıkmazken analarımız cem yapıyor. Kadın sonsuz olsun, kadın yaşam savaşında yarın olsun”

Demokratik Alevi Derneği (DAD) Ankara Şubesi’nde düzenlenen kahvaltı etkinliğinde konuşan Dede Hüseyin Gazi Metin, “Birileri kadın eli sıkmazken, biz ana bacı, bacı kardeş ne güzel oturuyoruz, yemek yiyoruz. Cem yapıyoruz, semah dönüyoruz, birileri yine kadın eli sıkmazken analarımız cem yapıyor. Kadın sonsuz olsun, kadın yaşam savaşında yarın olsun” dedi.  

Demokratik Alevi Derneği (DAD) Ankara Şubesi tarafından bir kahvaltı etkinliği gerçekleştirildi.  Etkinliğe Dede Hüseyin Gazi Metin, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Yenimahalle Şubesi Batıkent Cemevi dedelerinden Cemal Şahin, 2 Temmuz Şehitleri Ailelerinden Gülsüm Karababa’nın annesi Sultan Karababa ağabeyi Hüseyin Karababa, Yasemin ve Asuman Sivri’nin annesi yeter Sivri,  Barış anneleri, DAD Ankara Şube üyeleri, DAD Mamak Ana Fatma Cemevi Yürütme Kurulu üyeleri, HDP Ankara İl Yürütme Kurulu üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Dede Hüseyin Gazi Metin kahvaltıda bir araya gelenler için lokma gülbengi okudu.

 

 

DAD Ankara Şube Sekreteri Mustafa Karabudak da içinden geçilen sıkıntılı sürece vurgu yaparak “Yaklaşık üç yıldır KHK ve OHAL’le  tüm kurumlar kapatıldı. İnsanlar evlerinden çıkamaz oldular, bir yılı aşkındır bir yıldırma politikası var. Biz dedik ki burada konuşalım, bir arada olalım. Dedemin dediği gibi Aleviler üzerinde yoğun bir baskı var, inanç kurumlarımıza saldırı var, cemevlerimize saldırı var” dedi.

“BİRLEŞMEZSEK ÇOK KATLİAMLAR YAŞARIZ”

Dağıtılan lokmaların pay edilip yenilmesinden sonra Dede Hüseyin Gazi Metin, “Divriği demir çelik madenlerinde sendikacılık ve temsilcilik yaptığım için emeğin ne demek olduğunu, yemeğin ne demek olduğunu örgütün ne demek olduğunu kendi kanımca biraz biliyorum. Demokratik örgütlenmeye çok önem veren birisiyim çünkü bu toplum örgütlenmezse daha çok Maraş’ı yaşarlar, Sivas’ı Çorum’u yaşarlar, Kobani’yi de yaşarlar Uludere’yi, Diyarbakır’ı, Ankara’daki Gar Katliamı’nı da yaşarlar” diye konuştu.

“HAK VERİLMEZ ALINIR”

Örgütlenmenin önemine dikkat çeken Metin, “Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Ermeni, Ezidi demeden ezilen toplumlar bir araya gelin. Hak verilmez alınmalı, nasıl kapı çalınmalı. Hak verilmez hak alınır. Direndiğin zaman haklı olabilirsin. Bizim tarih boyu sırf Maraş değil, Sivas’ta değil, asırlardan beri biz hep ağladık gülmeyi göremedik. Biz hiç bayram yapmadık. Bize bayram yaptırmadılar, bize bayramı layık görmediler. Asırlardan beri bize hep duvar ördüler” şeklinde ifade etti.

“GEÇMİŞTEKİ DEDELER, BUGÜNKÜ DEDELERDEN DAHA DEVRİMCİYDİLER”

Eski dedelerin günümüzdeki dedelerden daha devrimci ve daha çağdaş olduğunu ifade eden Metin, yobazlığa, bağnazlığa karşı olduğunu ve yobazlığın Alevisi Sünnisi olmadığını kaydederek “Bizim yobazlarımız daha kötü” dedi.

Yüzyıllardır Alevilere uygulanan asimilasyon politikalarını hatırlatan Metin, Alevilerin Diyanet’in kırmızı çizgisi olduğunu belirtti.

 

 

“KADIN YAŞAM SAVAŞINDA YARIN OLSUN”

“Biz tekbir getirip kimseyi öldürmedik” diyen Metin, Alevi inancında kadına verilen değere vurgu yaptı. Metin, “Birileri kadın eli sıkmazken, biz ana bacı, bacı kardeş ne güzel oturuyoruz, yemek yiyoruz. Cem yapıyoruz, semah dönüyoruz, birileri yine kadın eli sıkmazken analarımız cem yapıyor. Dikkat ederseniz erkek kardeşimiz önce kadınların eline su döküyor. Ne demek bu? Kadın doğurandır, anadır diye. Kadın öğretti nice peygamberleri kadın yarattı. Kadın sonsuz olsun, kadın yaşam savaşında yarın olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Zakir Hıdır Çelebi’nin söylediği deyişlerle kahvaltı etkinliği sona erdi.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

Bu haber 171 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Ocakzadeler Meclisi’ adı altında kaleme alınan bildiride Velayeddin Ulusoy’..