Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / KAMUOYUNA; Seyid Rıza ve Yoldaşları'nı 'Anma'ya İZİN VERİLMİYOR!!

KAMUOYUNA; Seyid Rıza ve Yoldaşları'nı 'Anma'ya İZİN VERİLMİYOR!!

07 Kasım 2018, 20:24

11 Kasım 2018 tarihinde Seyit Rıza ve yol arkadaşlarını anma etkinliğinin iptali hakkındaki açıklamamızdır.

15 Kasım 1937 tarihinde idam edilen Dersim ileri gelenlerini anmak maksadıyla Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi Müdürlüğüne başvuruda bulunduk.
Gerekli işlemler tamamlanarak ve salon kirası da ödenerek, 11 Kasım 2018 tarihinde yapmayı düşündüğümüz anma için kültür merkezi salonu tarafımıza tahsis edildi.

Dersim Araştırmaları Merkezi olarak etkinliğimizi davetiye ve afişlerle, sosyal medya aracılığıyla paylaşarak duyurularımızı yaptık. Şişli Kent Kültür Merkezi salonunda ilk kez bir anma yapmıyoruz. Öncesinde de benzer anmalar ve etkinliklerin yapıldığı bir mekân olduğunu biliyoruz. Belediye yönetiminin hassasiyetini anlamakla birlikte, Seyit Rıza anmasını gerekçe sayıp iptal yoluna gitmelerini kabul etmediğimizi söylemeliyiz.
Anlaşılan o ki geçtiğimiz yıl Perinçek ve eski CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’nin Seyit Rıza anmalarına yönelik saldırıları karşılık bulmuş gibi.

Dersim’in konuşulmasına gösterilen tahammülsüzlük, Seyit Rızalar şahsında hala devam etmektedir. Kin ve nefretin politik argümana dönüştüğü günümüz Türkiye’ sinde bizler barış ve kardeşliğe olan inancımızı her alanda korumaya devam edeceğiz. Çıkar yolu yasakçılıkta değil, tarihsel yüzleşmede görüyoruz. Sarf ettiğimiz emeği hiçe sayıp, son anda etkinliğimizin iptal edilmesini manidar buluyoruz.

(DERSİM ARAŞTIRMALAR MERKEZİ)

Bu haber 148 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar (Peri) Belde Belediye Eş Başkanı O..