Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Demirtaş’ın tahliyesi istendi

Demirtaş’ın tahliyesi istendi

15 Mayıs 2018, 17:31

HDP cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye başvurusunda bulunuldu.

Demirtaş’ın tutuklu olduğu dosyanın görüldüğü 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye başvurusu yapıldı. Başvuru, Demirtaş’ın avukatları Mahsuni Karaman, Yıldız İrmek, Ramazan Demir, Sertaç Buluttekin ve Aygül Demirtaş tarafından yapıldı.

Avukatlar, “Anayasanın 67. Maddesi ve AİHS Ek 1 Nolu Protokol 3. Maddesi Kapsamında Güvence Altına Alınan ‘Serbest Seçim Hakkı’ da nazara alınarak tahliyesine karar verilmesi”ni istedi.

Avukatlar taleplerini şöyle sıraladı:

Müvekilin, gerek milletvekili olması ve gerekse de 24 Haziranda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylığının kesinleşmiş olması nedeniyle, mevcut tutukluluk halinin, Anayasanın 19, AİHS’in 5. maddesinde düzenlenen kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile birlikte “serbest seçim hakkını” düzenleyen Anayasanın 67 ve AİHS Ek 1 Nolu Protokolün 3. maddesinin ihlali niteliğinde olması,

Tutukluluk süresinin 1 yıl 6 ayı aşmış olması,

Delillerin toplanmış ve etki edilebilecek herhangi bir delilin bulunmaması,

Milletvekili olması ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleşmiş olması karşısında kaçma şüphesini değil, kaçmayacağını gösteren somut olguların bulunması nedeniyle müvekkilin BİHAKKIN TAHLİYESİNE karar verilmesini talep ediyoruz.”

Bu haber 584 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..