Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP'den 15 maddelik deklarasyon: Gerçeği yazın!

HDP'den 15 maddelik deklarasyon: Gerçeği yazın!

26 Ocak 2018, 19:11

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, AKP'nin basına yönelik 15 maddelik talimat listesine karşı “Halka gerçekleri anlatın” çağrısı yaptı.

HDP Eş Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin genel merkezinde gündemdeki gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Efrîn’e yönelik saldırının 7’nci günü bulduğunu hatırlatan ve “Yaklaşık 1 milyon nüfusu bulan bir kent havadan ve karadan bombalanıyor” diyen Kemalbay, halkın savaştan yana kışkırtıldığı bir döneme denk geldiğini söyledi. Kemalbay, “Erdoğan 'biz bir yeri işgal etmiyoruz' diye inkâr etse de ağırlıklı olarak Kürtlerin yaşadığı bir kantona ve kendi kendini yönetme çabası içinde olan halka yönelik bir saldırıdır. Kendi kendimizi kandırmayalım. Bu bölgede uluslararası güçlerin savaşı körüklemeye çalıştığını biliyoruz. Türkiye burada bir konum almaya çalışıyor. Bu savaş Türkiye halklarının değil egemenlerin çıkarına göre yapıldı” diye konuştu.

'BÖLGESEL SAVAŞIN TETİKLEYİCİSİ!'

Meclis'in 3’üncü büyük partisi olarak “Kral çıplak” dediklerini belirten Kemalbay, “Türkiye bugün bir savaşa girmiştir ve bölgesel bir savaşın tetikleyicisi konumuna gelmiştir. Bu savaşı tasvip etmediğimizi söylemek zorundayız. Barış ve kardeşlik için mücadelemizi sürdüreceğiz. Halklarımızın bu durum için bilgilendirilmesi ve gerçekleri bilmesi son derece önemlidir” dedi.

170 aydının barış deklarasyonun Türkiye’nin ‘yüz akı’ olduğunu söyleyen Kemalbay, “Bu gidişatın karşısında durmak ve cesur olmak gerekiyor” diye ekledi.

'GERÇEĞİ YAZANLAR REHİN'

OHAL koşullarında 12 Eylül’ü aşan baskılar yaşandığını dile getiren ve “Kenan Evren’in basını zapturapt altına aldığı gibi, 28 Şubat andıcı döneminde olduğu gibi basının yandaş olması bile yeterli görülmüyor” vurgusunu yapan Kemalbay, şunları söyledi:

“Gördük ki iktidar Efrîn’e girmeden önce basın bürolarına girmiştir. Sansür ve oto sansür uygulanmıştır. 15 maddelik sansür listesini kınıyoruz. Basının gerçekleri yazmaya ve haber alma hakkı yanında yer almaya çağırıyoruz. Bugün gerçekleri Deniz Yücel, Hayri Demir gibi isimler rehin alınmış durumda. Tarih bunu yazacak. Yandaş ve çukur medya tarih önünde hesap verecektir. Bu ülkenin 3’üncü büyük partisi olarak basını gerçek haberciliğin yanında olmaya çağırıyoruz. Bizde özgür basının takip etmesi gereken 15 madde açıklıyoruz.”

Kemalbay, “haber alma hakkı” amacıyla hazırladıkları 15 maddelik deklarasyonu açıkladı ve basını gerçekleri yazmaya, halkı aydınlatmaya ve savaşın yanında yer almamaya çağırdı.

DEKLARASYON

HDP'nin 15 maddelik deklarasyonu şöyle:

*Gazeteci, bilgiyi toplama, haberleştirme ve yorumlama konusunda dürüst, tarafsız, adil ve cesur olur.

*Gazeteci, gerçekleri ve haberleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan ve sansürlemeden aktarır.

*Gazeteci, bağımsız davranır ve kamuoyunun bilme hakkı dışında hiçbir çıkara hizmet etmez.

*Gazeteci, evrensel demokratik değerlere ve insan haklarına aykırı yazı yazmaz, haber yapmaz.

*Gazeteci, şiddeti haklı gösteren, özendiren ve kışkırtan, nefret ve düşmanlığı körükleyen nitelikte yayıncılık yapmaz.

*Gazeteci, kişi ve kuruluşlara yönelik; eleştiri sınırları ötesinde, aşağılayan, hakaret içeren ifadeler kullanmaz.

*Gazeteci, konu ettiği şahıs ve kurumlara saygılı davranır, tekzip ve cevap hakkına saygı gösterir, tarafların ifade özgürlüğüne saygı gösterir.

*Gazeteci, ayrımcılık ve düşmanlıktan arınmış çalışmalar yapar, hiçbir şekilde kışkırtıcı ve ayrımcı bir dil kullanmaz.

*Gazeteci, haksızlığa, tektipleştirmeye ve nefret söylemine yol açacak üretimler yapmaz.

*Gazeteci, manipülasyona yol açabilecek muğlaklıktan uzak durur.

*Gazeteci, eline ulaşan bilginin doğruluğunu sınar, bilgiyi ve iddiaları titizlikle gözden geçirir.

*Gazeteci, iktidarın ve özel çıkar çevrelerinin sözcülüğü rolünü üstlenmez.

*Gazeteci, kişileri veya grupları hedef haline getirmez.

*Gazeteci, kendisine her gün ‘gazeteciliğin evrensel ilkelerine uyuyor muyum?’ sorusunu sorar.

*Gazeteci, gazetecilik ilkelerine, ahlakına ve değerlerine uygun davranır.

ANF

Bu haber 597 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..