Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP, Alevilerle buluşmaya devam ediyor

HDP, Alevilerle buluşmaya devam ediyor

14 Ocak 2018, 14:05

Kongre hazırlık çalışmaları yapan HDP, İstanbul’dan sonra İzmir’de de Alevilerle bir araya geldi.

Toplantıda farklı inanç kesimleri ve halklara yeni saldırıların daha ileri boyutta gelişebileceği, çözümün farklılıkların biraraya gelerek mücadele etmeleri olduğu,  bin yıllardır bulunduğu yeri ve tavrı değiştirmemiş olan Alevi toplumun Ortadoğu için bir örnek olduğuna vurgu yapıldı.

HDP 3. Olağan Genel Kongre öncesi İzmir’de Alevilerle bir araya geldi. Türkan Saylan Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan toplantıya Alevi kurum temsilcileri ve yöre dernekleri katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu yaptı. Kenanoğlu, çeşitli inançların sorunlarını parlamentoya ve siyaset yapılan alanlara taşıma iddiasında olan bir parti olduklarını ifade etti. Çeşitli inanç gruplarıyla bir araya gelerek politikada söylenecek sözün yol haritasını hazırladığını belirten Kenanoğlu, 11 Şubat’ta yapılacak genel kurul öncesinde Alevi toplumuyla olan buluşmaların raporlaştırılarak gündeme alınacağını belirtti.

Ardından söz alan HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş Alevilerle gerçekleşen toplantılardaki eleştiri ve önerilerin parti kararlarına dönüşeceğini belirtti. Son 2 yıl içerisinde gelişen saldırı sürecinin ileride daha da yoğunlaşma ihtimali olduğuna değinen Küçükkeleş, toplumsal muhalefetin içerisindeki en renkli ve önemli sesi olan Alevileri HDP içerisinde sözünün olmasının çok daha değerli olacağını dile getirdi.

“ALEVİLERİN DÜNYASINDAKİ DERTLERİ DERTLERİMİZ OLDU”

“HDP içerisinde Alevi temsiliyeti ile çalışmanın duyarlılığıyla doğal olarak Alevilerin dünyasında olan herşey bizim ilgi, alaka ve varsa dertleri derdimiz oldu” diyen Küçükkeleş şöyle konuştu:

“Buradan çıkan sohbetlerimizi parti kararlarına dönüştürmeye çalışacağız. 2 yıldır HDP’nin başından çok vahşi bir süreç geçti. Genel olarak Alevi kurumlarının yaklaşımı şu oldu: Bu siyasi parti bu kadar zorlanıyor ve mümkünse bir şey söylemeyelim. 7 Haziran’dan bu yana sohbet etmemiz gereken birçok şeyin sohbetini aslında yapamadık. Bu toplantıda arkadaşlarımız bu eleştirilerini söylesinler. Bu eleştirileri de raporlaştırarak partimize ileteceğiz. Biz böylesi toplantılarda toplumun farklı kesimlerini dinliyorduk, ama fark ettik ki bunun için biraz erken. Bizim birlikte söyleşeceğimiz iç meselelerimiz de varmış aslında. Doğal olarak Alevilerin dünyasında olan herşey bizim ilgi, alaka ve varsa dertleri derdimiz oldu” dedi.

“HAKSIZ, HUKUKSUZ SİYASETİ GERİLETMENİN YOLU DİRENÇTİR”

Ortadoğu coğrafyasında İslami bayrakla siyaset yapan bir çok kişinin ülkede haksız, hukuksuz siyasetin öncüsü olduklarını ve toplumu açlık ve susuzluğa mahkum ettiklerini belirten Küçükkeleş, bu siyasetinin geriletilmesinin direniş olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Buradan aldığımız güç ile buradan yolumuza daha güçlü devam edeceğimize inanıyorum. Çok sayıda vekil arkadaşımız, il ve ilçe yöneticilerimiz tutuklandı ama kongrelerle partimizi bir süredir toparladık. İyi bir örgütlenme ağını yeniden oluşturduk ve bu iyi örgütlenmiş ağ ile iyi bir kongre sürecine girmek istiyoruz. 11 Şubat’ta başladığımız gücün 2019 seçimlerine götürebilecek bir güç olduğunu da biliyoruz. Geçirdiğimiz bu zor 2 yıldan sonra daha da zor bir 2 yıl geçirebiliriz. Bu süreç içerisinde telafuz ettiğimiz haksızlık, hukuksuzluğun daha üst boyutlara ulaşmaya gitmek istemesiyle karşı karşıyayız. Ortadoğu coğrafyasında İslami bayrakla siyaset yapan bir çok kişinin aslında o ülkede ahlaksızlıklara, çocuk tacizlerine yol açan bir siyasetin öncüsü olduklarını, kendi evlerini paralarla doldurup toplumu açlığa, susuzluğa mahkum eden siyasetlerilerini gördük. Bu siyasetlerin ortak noktaları ise, demokratik siyaset ile gidecek iktidarlar olmamasıdır. Bu siyaseti geriletmenin ve onu oradan etmenin yolunun güçlü bir direnç olduğunun farkındayız”

“HDP İÇERİSİNDE ALEVİLERİN SÖZÜ OLMALI”

HDP içinde Alevi temsiliyetleriyle çalıştıklarını belirten Küçükkeleş, toplumsal ayağı ve sözü olmayanların kişisel temsiliyet ile toplumun problem ve isteklerine cevap olamayacağına değinerek şunları vurguladı:

“Herkes durduğu yerde ısrarcı ve kararlı olursa biliyoruz ki en büyük çözümlerden biri. Bu noktada Alevilerde örnek olan noktalardan biridir. Bin yıllarca çokları gelmiş gitmiş ama bulunduğu yeri ve tavrını hiç değiştirmemiş bir toplum sadece bu coğrafya için değil Ortadoğu coğrafyası için örnektir. Referandumun verdiği bir umutta var. Bu ülkede bu kadar baskıya, ötekileştirmeye ve yüzde elliyi terörize etmeye varan sözlere rağmen bu ülkede önemli bir damar bizce şunu söyledi. Birincisi farklılıklarımızla yaşayacağız ve bir şekilde bu kadar dikte bir rejime hayır demeye devam edeceğiz. İsmimiz Alevi, Kürt, kadın, işçi, emekçi olabilir ama birlikte durabiliriz. Bu sonucun sandıktan çıktığını bilerek tamda bu umutla yola devam etmek gerektiğini biliyoruz. Bugünkü toplantının şu kısmını açıklamakta yarar var. Buraya gelmek tabi ki HDP’li olmak değil kuşkusuz. HDP’nin çağrısına gelmek ona siyaset anlamında destek olmak değil ama HDP mutlaka danışarak yol yürümek zorundadır. Bizler Aleviyiz, HDP’de siyaset yapıyoruz ama Aleviler adına da her şeyi bildiğimizi iddaa etmiyoruz. Tam tersi sizlerle ne kadar biliyorsak, sizlerle ne kadar sohbet edebiliyorsak o kadar doğru bir siyasetin de o partiye taşınacağını biliyoruz. Toplumsal ayağı, toplumsal sözü olmayan hiç kimsenin kişisel temsiliyetleriyle ne toplumun problemlerini çözen ne de cümlesini kuran doğru kişiler olacağına inanmıyoruz. HDP’de Aleviler var ama HDP’de Alevilerin sözü varsa, tam da bu toplantılarla çıkacak sözler olmalıdır.”

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

Bu haber 599 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..