Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Demirtaş: Adresim Türkiye Büyük Millet Meclisi

Demirtaş: Adresim Türkiye Büyük Millet Meclisi

13 Ocak 2018, 09:49

“Erdoğan’a hakaretten” yargılandığı dava kapsamında beyanlarda bulunan HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a adresi sorulunca, "Türkiye Büyük Millet Meclisi" diye cevapladı. Duruşma ertelendi.  

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret” gerekçesiyle hakkında İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşmasında konuşuyor. Duruşmaya, Demirtaş'ın ailesi, çok sayıda avukat ve milletvekili izliyor. 
 
'ADRESİM MECLİS'
 
Kimlik tespitinin ardında adresi sorulan Demirtaş, hakime "Türkiye Büyük Millet Meclisi" cevabı verdi. Ev adresine ise, "Eşim burada o bilir" dedi. Cep telefonu numarası sorulan Demirtaş bu soruya ise, "Dışarıda kaldı" cevabını verdi. İddianame okunmadan önce Demirtaş, usule ilişkin söz alarak "Hem dokunulmazlık, hem sorumsuzlukla ilgili ciddi usulsüzlük iddialarımız var. Buna dair ara karar verilmeli önce" dedi. İddianamenin okunmasına itiraz eden Demirtaş, ses deşifresi beklenmeden beyanlarının tutanağa girmesini istedi. 
 
'İLK DEFA BURDAYIM'
 
Ardından beyanda bulunan Demirtaş, "Duruşma da sanık sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanıyor olmama rağmen, tutuklu olarak savunma yapıyorum. 14 aydır ilk defa duruşma salonuna getirildim. Bunun hak ihlali olduğunu belirteyim. 20 den fazla dosyayla yargılanıyorum, ilk defa hâkim karşısına çıkartılıyorum. Toplam 97 duruşma yapıldı benim yokluğumda. 20 defa SEGBİS dayatması uygulandı" dedi.
 
USUL İHLAL EDİLDİ
 
Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne göre kaldırılması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, "Bizim dokunulmazlığımız Meclis kararıyla kaldırılabilirdi. Oysa dokunulmazlıklarımız anayasa değişikliğiyle kaldırıldı. Usul ihlal edildi. Hakkımızda açılan hiçbir soruşturmada mahkeme görevi olan denetimi yapmadı. Başvuru taleplerimiz reddedildi. Dokunulmazlıkların düzenini içeren madde denetime tabii tutulmamıştır. Vekil dokunulmazlıklarının kaldırılması sürecinde vekillerin kendilerini savunma hakkı vardır. Amaç, ilgili vekili kamuoyu önünde şeffaf bir savunma hakkı verilmesidir. Bir vekilin savunma hakkı mahkeme salonunda değil Meclis'te başlar. Bu haklarımız elimizden alındı. Benim şuan dokunulmazlığım var mı yok mu? Cevap vermenize gerek yok. Benim şuan dokunulmazlığım var. En az Binali Yıldırım kadar. Peki beni nasıl yargılayabiliyorsunuz? Kaçmaya kalksam bana dokunamamanız lazım çünkü dokunulmazlığım var" dedi.
 
'DOSYAYI AYM'YE GÖNDERİN'
 
Referandumdan istedikleri sonucu çıkartabilmek için alelacele, aykırı, uyduruk bir durum yarattıklarını aktaran Demirtaş, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üç adaydan biriyim. Muhatapların hepsi aday. Bu derece siyasi bir konunun sorumluluğunun size verilmiş olması da ağır bir yüktür. Referandum sürecinde rezil bir karar çıkardılar. Dokunulmazlığın kaldırılmasın uyduruk bir şey değil. Anayasaya aykırı bir işlem yapılmışsa denetim yapılmalıdır. Sizin burada yapmanız gereken dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne götürmeniz ve hukuksuzluğu ortadan kaldırmanız gerekir. Bu tür davalarda sorumluluk ağır. Suç Ağır Ceza ve Asliye Ceza mahkemelerine yük atılmaz. MİT ve Genelkurmay Başkanları gibi yargılamalar yüksek mahkemede yapılmadı. Milletvekillerini de kapsayacak şekilde AYM'de yargılamanın yapılabileceği şekilde düzenleme yapılmalı. Yasanın düzeltilmesi amacıyla AYM'ye götürmenizi isteyeceğiz" diye belirtti. 
 
'BAŞKANIMIN SEÇİMİ'
 
Demirtaş'ın ceketini çıkarması üzeri giydiği yeleğe izleyicilerden "Vay yakışmış başkan" esprileri yapılınca Demirtaş, gülerek eşini gösterip "Başkanımın seçimidir" dedi.
 
Demirtaş'ın beyanlarının ardından mahkeme avukatların talepleriyle devam etti. Demirtaş'ın beyanlarının ardından söz alan avukatlar dosyanın AYM''ye gönderilmesini talep etti. Erdoğan'ın avukatı ise, "Sanığın tutukluluk hali bu dosya ile ilişkili değildir. Başka bir dosyadan tutukludur. Suç kişilere bakmaz, suçun niteliğine bakar. Onun için cezalandırılmasını istiyorum" dedi. Demirtaş ise, "Ben bu dosyada tutuklu olmadığımı biliyorum. Her ne kadar AYM bile politik baskı altındaysa da ciddilik hususunda AYM'ye götürmenizi bekliyoruz" dedi. 
 
17 MAYIS'A ERTELENDİ
 
Ardından ara kararını açıklayan mahkeme başkanı, "Sanık ve vekillerinin AYM'ye aykırılık hususundaki taleplerinin değerlendirilmesine, bu sebeple her iki taraf vekillerinin yazılı beyanlarını bildirmeleri için süre verilmesine" karar verdi. Demirtaş'ın bir sonraki duruşmada hazır edilmesi için cezaevi müdürlüğüne müzakere yazılmasına karar veren mahkeme başkanı duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi.  
 
'SEGBİS'LE SAVUNMA YAPMAM'
 
Ara kararın okunmasının ardından Demirtaş mahkeme başkanına dönerek, "Bu ara kararınızı taleplerinizi ciddiye alıyorum. Bunları değerlendireceğim şeklinde yorumluyoruz. Doğru mu?" dedi. Mahkeme başkanı "evet" diye yanıtladı. Demirtaş, "Ben şimdi savunma için hazırım. Eğer SEGBİS olacaksa ben savunma yapmayacağımı belirteyim" dedi. 
 
Demirtaş bir kez daha asker ablukası altında duruşma salonundan çıkarıldı.
 
DURUŞMA SONRASI GERGİNLİK
 
Demirtaş duruşma salonundan çıkarıldığı sırada Erdoğan'ın avukatıyla HDP Milletvekili Hüda Kaya arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin Erdoğan'ın avukatının HDP'li Kaya'ya "Nerden geldiğini iyi biliyoruz" demesiyle başladığı ifade edildi. Gerginlik, avukatların araya girmesiyle sona erdi.
 
SLOGANLAR DURUŞMA SALONUNDA 
 
Duruşma boyunca dışarda bekleyen yüzlerce kişinin "Selo Başkan" sloganlarının duruşma salonundan eksik olmaması ise dikkat çekti. 
MA
Bu haber 555 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..