Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "İşi çok zor. Yüzde 51'i bulamayacak"

"İşi çok zor. Yüzde 51'i bulamayacak"

28 Aralık 2017, 20:41

SONAR Başkanı, Erdoğan'ın yaptığı anayasa değişikliğini 'lüzumsuz' olarak tanımladı ve değişikliğin faturasının ağır olacağını söyledi.

Kamuoyu araştırma şirketi SONAR’ın başkanı Hakan Bayrakçı, Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminin 1. ve 2. turunda yüzde 51'i bulamayacağını söyledi.

Bayrakçı, "Erdoğan'ın bu seçim işi çok zor" diyerek, "Yüzde 51-52'yi karşısındaki aday bulabilir. Çünkü Erdoğan'ın ikinci turda ilave gelecek 6-7 puanı yok" ifadesini kullandı.

Bayrakçı'nın Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda da değerlendirmede bulundu. 

YÜZDE 40'TA KALABİLİR

Net olarak bilinen Meral Akşener ve Tayyip Erdoğan'ın başkan adaylığı olduğunu söyleyen Bayrakçı, "Cumhurbaşkanlığı seçimi için şu anda adaylığını net bildiğimiz iki isim var: Tayyip Erdoğan ve Meral Akşener. CHP'nin adayını bilmeden konuşmak zor. Ama şunu söyleyebilirim; CHP eğer uygun bir aday bulursa, ki bu Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisi de olabilir. Ya da bir başka isim çıkabilir. HDP'nin de kendi adayını göstermesi kaydıyla, her ne kadar MHP AKP'ye destek verecek olsa da, Tayyip Erdoğan'ın birinci turda yüzde 50'yi geçebileceğini ben hiç düşünmüyorum. Birinci turda Tayyip Erdoğan yüzde 45 alsa, ki bu yüzde 44'de olabilir, hatta yüzde 40 bile olabilir. " dedi. 

KARŞI TARAF YÜZDE 55'İ BİLE BULABİLİR

Bayrakçı seçim aritmetiğini şu şekilde açıkladı: "Erdoğan'ın rakiplerinin oy ortalamalarının da yüzde 10-15-20 şeklinde dizilmesi halinde bile, ikinci turda Tayyip Erdoğan'ın bu kez yüzde 50,5 – 51'i bulabileceğini de düşünmüyorum. 51-52'yi karşısındaki aday bulabilir...  Çünkü Tayyip Erdoğan'ın ikinci turda ilave gelecek 6-7 puanı yok! İkinci turda o yine 44-45'ini alır ama herkes rakibine oy verir. Rakibi kim olursa olsun, Erdoğan karşıtları ona oy vereceği için yüzde 55'i bile alabilir. Bana göre Tayyip Erdoğan birinci turda en yüksek oyunu alacak. O da hiçbir şekilde yüzde 51 olmuyor"

EN AZINDAN MUHALEFETE ORTAK OLURDU

Bayrakçı bir önceki seçimi de refarans olarak göstererek, iddiasını şöyle delillendirdi: "Zaten CHP ile MHP'nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'nin Selahattin Demirtaş'ı aday gösterdiği seçimde bile birinci turda yüzde 51 alabildi Tayyip Erdoğan. Şimdi karşısında CHP'nin adayı ve Meral Akşener gibi dişli rakipler var. Öyle yüzde 51 çantada değil bu sefer. Ekonomik sıkıntılar üst üste ekleniyor. Tayyip Erdoğan'ın bu seçim işi çok zor. Kendi kendine fuzuli anayasa değişikliği yapıp, bir 51 handikabı koydu. Halbuki böyle bir değişiklik olmasa, yüzde 33 bile alsalar en azından koalisyon ortağı olurlardı."

MECLİS BU SİSTEMDE HAVA GAZI

Erdoğan'ın oy kaybının arkasındaki en büyük nedenlerden birinin de belediyelerdeki görevden almalar olacağını dile getiren Bayrakçı Sözcü'den Nil Soysal'a Erdoğan'ın kazanması halinde gerçekleşebilecek olan senaryolardan da bahsetti. 

Bayrakçı "Ola ki Tayyip Erdoğan kazandı Cumhurbaşkanlığı seçimini. Meclis'te ise partisi çoğunluğu bulamadı. O zaman ne olur? 600 milletvekilinin 200'ünü AKP kazandı diyelim. Tayyip Erdoğan takır takır Türkiye'yi yönetir. Meclis'e ihtiyacı yok ki. Milletin “Evet” dediği sistem, bu sistem. Meclis bu sistemde havagazı. Sadece yüksek maaşlı 600 adamdan ibaret! Hatta milletvekillerinden bakan yapmak zorunda da değil. Mesela Tayyip Erdoğan terzisini, kasabını, eczacısını, teyzesinin oğlunu getirip, hükümeti kurar." diye konuştu. 

Bu haber 569 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..