Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP’li Önlü ve Beştaş’tan KHK tepkisi:

HDP’li Önlü ve Beştaş’tan KHK tepkisi:

26 Aralık 2017, 10:24

HDP Dersim Milletvekili Önlü ve Adana Milletvekili Beştaş çıkartılan son KHK’de yer alan maddelere yönelik PİRHA’ya konuştu.

HDP’li vekiller  son yayımlanan KHK’nin bugüne kadar yayımlanan en vahim KHK olduğunu ve bu KHK ile birlikte yakma, yıkma, talan etmenin yasal kılıfının oluşturulduğunu belirttiler.    

“Darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında görev alan kişilerin hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz” ve “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” nedeniyle cezaevinde hükümlü ve tutuklu bulunanlar, duruşmalara badem kurusu ve gri renginde tulum giyerek getirilecek” maddelerinin bulunduğu KHK’ye HDP’li vekiller tepki gösterdi.

“İÇ SAVAŞ ZEMİNİ DEĞİL İÇ SAVAŞIN KENDİSİDİR”     

Yayımlanan son KHK’nin süreli bir tedbir amaçlı çıkarılan bir KHK olmadığını, uzun süredir kaygısını duyup dile getirdikleri, muhalefetini yaptıkları bir sürecin artık somutlaştırılmış hali olduğunu ifade eden HDP Dersim Milletvekili  Alican Önlü şöyle devam etti:

“Bu KHK bir iç savaş zemini değil iç savaşın kendisidir. İç savaş bildirisinin ötesinde pratik planlamasıdır. İç savaş boyutunun ne kadar derin olabileceğinin ölçütüdür. Hukuk dışı örgütleri yasal müeyyideye tabi tutmamak bir iç savaştan öte soykırımın, katliamın politikasıdır. Bunların hayata geçirileceğinin ilk adımıdır.”

Son çıkan KHK’ye ilk etapta birçok çevrenin iç savaş demesinin önemli olduğunu belirten Önlü, “Buradan ortak cephe, tepki oluşturmak gerekiyor. Kaygı taşıyan bütün kesimlerle ortak eylemlilik içerisine girmek, toplumsal alanda girmek gerekiyor” dedi.

Önlü, cezaevlerindeki tek tip kıyafet uygulamasına ilişkin de şunları belirtti:

“İsim olarak tek tip kıyafet uygulamasıdır. Asıl amaç ülkeyi tek tipleştirmektir. Bu tek tip kıyafet uygulamasıyla boyun eğdirilmek isteniyor. Bu uygulama bütünüyle ele aldığımızda muhalefet yapma zeminini ortadan kaldıracaktır.”

“SON KHK EN VAKİM KHK”

Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da,çıkarılan son KHK’nin şuana kadar çıkarılan KHK’lerin en vahimi olduğunu ifade etti. Beştaş, “Bir iç savaş tehlikesi baş gösterdi. Güvenlik gücü, kolluk gücü dışında sivillere silah kullanma yetkisi ve cezasızlık hakkı getirildi. Bu gerçekten önümüzdeki günlerde çok ciddi tehlikelere işaret ediyor. Şu ana kadar kolluk güçleri zaten cezalandırılmıyordu, sivillere karşı fiillerinden, ölümlerden dolayı; tam bir cezasızlık hali var. Bu da yetmemiş gibi şimdi özgürlükleri tamamen ortadan kaldıran ve mevcut tabloda adeta bir iç savaşa davetiye çıkarılıyor. Bu KHK derhal geri alınmalıdır. Bu, hukuk devletinin son kırıntılarıdır. Anayasa’da hiçbir yere uygunluğu olmayan bu düzenlemede kabul edilebilir, savunulabilir, hoş görülebilir, tartışılabilir bir yan yoktur” dedi.

“TEK TİP KIYAFET YENİ OPERASYONLARA, YENİ ÖLÜMLERE YOL AÇAR”

Öte yandan Beştaş, cezaevlerindeki tek tip kıyafet uygulamasıyla ilgili ise şunları söyledi:

“Tek tip kıyafet uygulaması yaşama geçirilemez. Geçirilemeyeceğini yakın tarihten biliyoruz. Tutuklu ve hükümlüler çıplak bir şekilde, iç çamaşırlarıyla büyük direnişlerle bu tek tipi kaldırmışlardır. Tek tip kıyafet uygulamasının Türkiye’de yeni operasyonlara, yeni ölümlere, yeni direnişlere yol açması bu haliyle kaçınılmazdır. Haktan, özgürlükten, insan onurundan yana herkesin bu uygulamaya karşı çıkması gerekmektedir.”

Bu haber 539 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..