Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'Ekonomi aniden çökebilir'

'Ekonomi aniden çökebilir'

23 Kasım 2017, 18:30

HDP'li Ertuğrul Kürkçü, 'İçerde OHAL, dışarda savaş hazırlığı var. Ekonomi aniden çökebilir' dedi ve ekledi: 'Meclis duruma el koymalı.'

TBMM Genel Kurulu'nda partisinin ekonomiye ilişkin meclis araştırması önergesini sunan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Hükûmet iç ve dış politikada sıkıştıkça, macera, baskı, şiddet ve yurttaşların haklarına yönelik saldırıları artırdıkça; bunların ekonomi üzerine etkisi artan ölçüde olumsuz oluyor. Bu şartlar altında ekonominin apansız çökmesi ihtimali vardır.” dedi.

DURUM ALARM VERİYOR

Cumhuriyet'n haberine göre, Kürkçü  "Durum yeterince alarm verici." dedi.

Kırılganlığın yüksek basınçlar karşısında ansızın çökme ihtimalinden bahseden Kürkçü,  "Esnek materyaller nasıl yüksek şoklar ve darbelere mukavemet gösterirlerse, kırılgan olanlar ise 'çıt' diye kırılırlar. Tehlike de zaten burada. Öngörülür belirtiler yavaş yavaş yükselmez, apansız olur." diye konuştu.

GÖSTERGELERİ SIRALADI

"Bu apansızlık açısından bir riskle karşı karşıya olduğumuzu iddia ediyoruz." diyen Kürkçü,  apansızlık riskine örnek olarak dolar ve euro'nun yükselişini gösterdi.

Geçen yıl 3,60 olan motorin fiyatının 5 lirayı geçtiğini dile getiren Kürkçü, " Enflasyon geçen yıl yüzde 8,53’tü, bu yıl TÜFE yüzde 11,20. Kredi kartı borcu olanlar 32 milyon 39 bin kişi ve toplam 49,4 milyar lira borçları var bankalara, takipte de 618 bin kişi var. " diye konuştu. 

SAVAŞ HAZIRLIĞI

Kürkçü şöyle devam etti: "Buna karşılık hükümet politikalarına baktığımızda, içeride olağanüstü hâl, dışarıda savaş hazırlığı var. 'Savaş hazırlığı' sadece bir retorik değildir. Başbakan Yardımcısı milli güvenlik harcamaları için gereken 28 milyar doları bulabilmemiz için motorlu taşıtlar vergisine zam yapmak zorundayız.' itirafında bulundu."

'MECLİS DURUMA EL KOYMALI'

"İçeride olağanüstü hâl, dışarıda savaş hazırlığıyla buna reaksiyon veren bir rejim, Türkiye’yi bir çıkışa doğru götürmüyor, tam tersine öngörülemezlikleri ve kırılganlıkları durmaksızın artıyor demektir." diyen HDP Milletvekili sözlerini şöyle noktaladı: "Bu şartlar altında Meclisin duruma el koyması gerekir. Meclis yurttaşların hakları için harekete geçmelidir"

Bu haber 742 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..