Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP: Seyit Rıza direniş ve umudun timsali oldu

HDP: Seyit Rıza direniş ve umudun timsali oldu

15 Kasım 2017, 19:48

Seyit Rıza'yı anan HDP, "Direnişin ve umudun timsali olan Seyit Rıza, devletin zulmüne boyun eğmeyerek zalimlere dert oldu, ölüme korkusuzca yürüdü" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), idam edilişinin 80'inci yıl dönümü vesilesiyle, bugün yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "15 Kasım 1937 yılında, 'Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu; ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun' diyerek bize onurlu ve kararlı bir direniş ve mücadele geleneğini miras olarak bırakan Seyit Rıza’nın, oğlu Resik Huseyn ve 5 mücadele arkadaşıyla beraber idam edilişlerinin üzerinden 80 yıl geçti" denildi.

'DİRENİŞ VE UMUDUN TİMSALİ...'

"Dersim halkının, Alevi ve Kürt toplumunun maruz kaldığı tarihsel katliama, baskı, inkâr ve asimilasyon uygulamalarına karşı direnişin, umudun ve mücadele kararlılığının timsali olan Seyit Rıza ve geleneği, 80 sene sonra da haksızlığa karşı mücadelede yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor" diye devam eden açıklamada, şunlar da kaydedildi:

"Seyit Rıza, idamların, katliamların, inkâr ve baskının, direnişi ve mücadele azmini yok edemediğinin en önemli örneklerindendir. İdam edilişinin 80’inci yıl dönümünde Alevi Kürt halkının ve Türkiye halklarının hafızasından silinemedi, yok edilemedi.

Seyit Rıza’nın mezarı bugün de ailesinden ve Alevi Kürt halkından saklanıyor. Bugün de “mezarsızlık” politikalarının bir devamı olan 'gömme' ve 'yas' gibi insani ritüellerden mahrum bırakılıyor.

Dersim Katliamı, hâlâ bu ülkenin karanlık tarihinin aydınlatılmamış ve yüzleşilmemiş bir sayfası olarak duruyor. Türkiye toplumu bu karanlık tarihle, katliamlarla, yaşatılan zulümlerle mutlaka yüzleşmeli ve hesaplaşmayı başarabilmelidir. Hakikatlerin ortaya çıkarılması, adaletin sağlanması ve acıların paylaşılması ortak, demokratik ve eşit bir geleceğin mayası olabilir, birlikte yaşam ancak böyle gelişebilir."

'ZALİMLERE DERT OLDU'

HDP MYK, Seyit Rıza'nın devletin zulmüne boyun eğmeyerek zalimlere dert olduğunu, ölüme korkusuzca yürüdüğünü vurgularken, "Seyit Rıza ve arkadaşlarını, idam edilişlerinin 80’inci yılında minnetle anıyor, anıları ve mücadeleleri önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz" dedi.

Bu haber 601 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..