Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Başkanlık fiilen başlıyor!

Başkanlık fiilen başlıyor!

31 Ekim 2017, 09:35

Anayasa referandumu'nun ardından yönetim değişikliğine ilişkin uygulamalar hayata geçmeye başlıyor. Başkanlık ofisleri yolda!

HABER MERKEZİ- Anayasa referandumu ile gerçekleşen ‘yönetim’ değişikliğine göre devletin yeniden yapılanması çalışmaları devam ediyor.

DEVLETİN YAPISI DEĞİŞİYOR 

Hürriyet'in haberine göre, 2019’daki seçimlerden sonra geçilecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne hazırlık amacıyla başlayan uyum çalışmaları kapsamında Beştepe'de iki görüş masaya yatırıldı.

İlk görüş, 'Mevcut sistemde olduğu gibi Başbakanlık’ın tüm görev ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı’na taşınsın' oldu. İkinci görüş ise 'Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde olduğu gibi tamamen yeni bir yapı kurulsun' yönünde oldu. İkinci görüş kabul görürken, başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerin devlet yapılanması incelemeye alındı. Buna göre başkanlığa bağlı kurulan ‘ofislerin’ benzerleri oluşturulacak.

HÜKÜMETİN ÖNCELİĞİ OLACAK

“Tarım ofisi, ekonomi ofisi, çevre ofisi” gibi bakanlıkların görev alanlarına göre yapılar kurulacak. Bu ofislerden çıkan karar ve öneriler, hükümetin öncelikleri olacak.

KURUMLAR  'BAŞKAN'A BAĞLANIYOR

Bazı bakanlıkların birleştirilmesi veya ayrılması da bu çalışmanın konusu olacak. Başbakanlık’a ve başbakan yardımcılarına bağlı olan 22 kuruluşun bir kısmı Cumhurbaşkanlığı’na, diğerleri ilgili bakanlıklara bağlanacak. Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’yla birleştirileceği, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlanacağı ifade ediliyor.

KARARNAME YETKİSİ ALACAK

Devletin yeniden yapılanmasını içeren bu uyum paketinin bu dönemde, diğer uyum pakatleriyle birlikte TBMM’ye gönderilmesi bekleniyor. Ancak son Anayasa değişikliğinde alınan yetkiyle bu çalışmaların önemli bölümü, istenirse 2019’dan sonra Cumhurbaşkanı kararnamesiyle de yapılabilecek.

artıgerçek

Bu haber 577 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..