Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Merkel: Türkiye Erdoğan'dan ibaret değil

Merkel: Türkiye Erdoğan'dan ibaret değil

16 Ağustos 2017, 19:36

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile AB arasındaki mevcut Gümrük Birliği anlaşmasını sürdürmek için ek çaba harcamayacaklarını söyledi.

Türkiye'nin Erdoğan'dan ibaret olmadığını söyleyen Merkel, Türkiye ile AB arasındaki mevcut Gümrük Birliği anlaşmasının iyileştirilmesine yönelik ek çaba gösterilmeyeceğini duyurdu.

BİRÇOK KONUDA BİRBİRLERİNİ ‘İKNA EDEMEMİŞLER’

Erdoğan’la bireysel olarak ilişkisine yönelik olarak konuşan Merkel, birçok konuda Erdoğan’la görüşme imkanı bulduğunu söylerken, “Maalesef birçok sorunda birbirimizi ikna etmeyi başaramadık” dedi.

İki yıl öncesine oranla ‘çok daha fazla sorunun eklendiğini’ kaydeden Merkel, gazeteci Deniz Yücel başta olmak üzere Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşları için ‘neden bir şeyler yapılmadığı’ sorusuna da cevap verdi.

Mart ayında söyledikleri “Elimizden gelen herşeyi yapıyoruz” sözünü tekrarlayan Merkel, Temmuz ayında ‘darbe’ iddiasıyla tutuklanan Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner için de çaba gösterdiklerini savundu.

TUTUKLU ALMAN VATANDAŞLARI: İLİŞKİLERİN ESKİSİ GİBİ YÜRÜTÜLEMEYECEĞİNİN İŞARETİ

Deniz Yücel’in aynı zamanda Türkiye vatandaşlığı nedeniyle zorlandıklarnı kabul eden Merkel, “O noktada konsolosluk hakları bakımından çok yetkili değiliz. Ama hem ben hem de Dışişleri Bakanlığı çok yetersiz de olsa iletişim kanalı kurma imkanı bulduk.”

Bunun bile ilişkilerin eskisi gibi yürütülemeyeceğini gösterdiğini dile getiren Merkel, bazı Alman şirketlerinin de zorluklar içine çekildiğini hatırlattı. Merkel, bundan dolayı da ilişkilerin oldukça zor bir mecrada olduğunu açıklıkla dile getirdiklerini ve bazı sınırlamalara başvurmak zorunda olduklarını belirtti.

Youtube kullanıcılarının “Daha fazla şey olması gerekmiyor mu?” şeklindeki sorusuna yanıt veren Merkel, Türkiye’yle diyalog halinde kalmaları gerektiğini yineledi.

TÜRKİYE ERDOĞAN’DAN İBARET DEĞİL

Ekonomik konularda Türkiye’den ‘işbirliği halinde kalınması gerektiğine’ dair sinyaller aldıklarını hatırlatan Merkel, Alman turistlerin Türkiye’ye gitmemesi yönündeki çağrılarını da yapmak durumunda olduklarını söyledi.

Youtube kullanıcısının Deniz Yücel ile diğer gazeteciler konusunda 5 ay geçtiğini hatırlatması ve “bir 5 ay da böyle geçecek mi?” şeklindeki sorusuna yönelik ise Merkel, Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerinde yeni başlık açılmadığını söyledi. Üyelik süreci kapsamında Türkiye’ye yapılan yardımların minimuma çekildiğini kaydeden Merkel, buna rağmen Türkiye’nin ‘Erdoğan’dan ibaret olmadığının’ unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

ERDOĞAN KARŞITI YÜZDE 50 İLİŞKİLERİN DEVAMINI İSTİYORMUŞ!

Referandumda yüzde 48’inin üzerinde bir kesimin ‘hayır’ dediğini söyleyen Angela Merkel, Türkiye’deki bir çok kesimin diyalog içinde kalınmasını istediğini ve bu insanlara ‘yanlış sinyal göndermek istemediklerini’ iddia etti.

Türkiye’nin AB’ye üyeliğini desteklemediğini yineleyen Merkel, buna rağmen üyelik öncesi yardımlarının ‘sadece nereye harcandığını bildiklerinin’ verildiğini söyledi.

Gümrük Birliği anlaşmasının genişletilmesi ve iyileştirilmesine ilişkin müzakerelerin de gündemlerinde olmadığını sözlerine ekledi.

Bu haber 677 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..