Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'kurt ile tilkinin ortaklığı'

'kurt ile tilkinin ortaklığı'

09 Ağustos 2017, 18:09

Baydemir: AKP-MHP ortaklığı, kurt ile tilkinin ortaklığıdır!Van’daki Vicdan ve Adalet Nöbetinde konuşan HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, AKP’nin Kürt düşmanlığı politikalarının sonuç vermeyeceğini ve asla susmayacaklarını söyledi.

Dün Van’da başlatılan Adalet ve Vicdan Nöbeti eylemi ikinci gününde basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, eylemlerinin amacına ve güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AKP/MHP rejiminin asimilasyon politikalarına değinen Baydemir, Kürt dili ve kültürüne yönelik saldıra karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti. Baydemir: “Bir dil ortadan kaldırıldığında bir toplum da ortadan kaldırılmış olur. Bu halk hiçbir zaman dilini, kültürünü bırakmadı ve her zaman direndi. HDP olarak tüm halklar için mücadele ediyoruz. Biz ezilmiş tüm halkların özgürlüğünü savunuyoruz. Bu hükümet 2015 yılında ülkeyi yine kan gölüne çevirdi. Anaların gözyaşlarını dökmeye başladı. Bu savaşta asker, polis, gerilla yaşamını yitirdi. Oysa 2013 yılında bir barış umudu doğmuştu. Sayın Öcalan 2013 yılında bunu deklare etmişti. Gelinen noktada ise tüm Türkiye’de tecrit ve izolasyon söz konusu. Bu tablo AKP ile MHP’nin eseridir. 2002 yılında AKP ‘Biz esaret altındayız’ diyordu. Oysa gelinen noktada AKP tüm ülkeyi esaret altına aldı. Başta HDP’nin Eş Başkanları olmak üzere siyasi temsilcileri cezaevindedir ve Türkiye bir zindana dönüştürülmüştür. Bu da AKP’nin ülkeyi getirdiği noktadır. Bugün dünya üzerinde 50 bin nüfuslu devletler var iken, Türkiye’de sadece 50 bin Kürt siyasi tutuklu vardır. Tüm baskı ve şiddete rağmen direnmeye devam edeceğiz. Onlar İsmet’in torunu ise bizler Ehmedi Xani’nin torunlarıyız” dedi.

ZİNDANLARDA İŞKENCE

“Van F Tipi cezaevinde kadın tutsaklara yönelik ahlaksız bir şiddet uygulanmıştır. Avukatları gidip görüşemiyor, aileleri haber alamıyor. İşte bu tam bir faşizmdir” diyerek konuşmasını sürdüren Baydemir, AKP şimdi Guantamala’yı örnek alıyor. Bu kirli politikalarından derhal vazgeçmelerini istiyoruz. Bu topraklarda İskender’ler, Dehak’lar bu halkı esaret altına alamadı ve bundan sonra da alamayacak. Şemdinli’nin Şabatan köyünde yaşanan işkenceler kamuoyuna yansıdı. İşte AKP/MHP’nin ortaklığının sonucu. AKP ile MHP’nin ortaklığı kurt ile tilkinin ortaklığıdır. 80 yaşındaki kadına işkence yapılıyor. Eğer bu olay Filistin’de olsaydı Erdoğan bütün dünyayı ‘Müslüman kardeşlerimize işkence yapılıyor’ diye ayağa kaldırırdı. Bu vicdan hareketi sadece HDP’nin değil vicdanı olan herkesin sahip çıkması gerekiyor. Bugün devlet siyasetini Kürt düşmanlığı üzerinden yapıyor. ‘Fırat Kalkan’ı adıyla Kürtlerin kazanımını engellemeye çalışıyor. AKP Sykes Picot’un devamını istiyor” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN SADDAM’IN AKIBETİNE BAKSIN

Amed ve Ankara Garı katliamını yapan IŞİD’lilerin serbest olduğunu hatırlatan Baydemir, ‘’Ama barış ve kardeşliği savunan sayın Selahattin Demirtaş hala tutuklu bulunuyor’’ dedi. Baydemir konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: AKP’nin tek derdi Kürt düşmanlığıdır. Ama tarih boyunca Kürtlere düşmanlık yapanlar sonuç alamadılar, bundan sonra da sonuç alamayacaklar. Erdoğan önceki gün Rize’de Efrin’e saldırıdan söz ediyordu. Kürt düşmanlığı yapan Saddam Hüseyin’in akıbeti ortada. Saddam Hüseyin o kadar Halepçe’de katliam yaptı, Hiroşima’ya Atom bombası atıldı ama faşizmin yıktığı tüm bu kentler nasıl yeniden inşa olduysa Erdoğan’ın yıktığı Cizre de, Gever de, Silopi de, Şırnak da yeniden inşa edilecek. Bunu hep birlikte başaracağız.

ANF

Bu haber 595 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..