Lütfen bekleyin..

Ergin Doğru

Cesaretin Kızı Ahed Tamimi

25 Ekim 2018, 18:43

Bir kaç yıl önce televizyonlarda küçük sarışın bir kız çocuğunun işgalci İsrail askerine karşı yumrukları sıkılı, gözlerinde öfke ile direnişini gördük. İsrail askerinin üstüne yürüyor, bağırarak küçük yumruklarını göstererek çığlık oluyordu. Filistinli öfkeli kız çocuğunun işgalci İsrail askeri karşısında gösterdiği cesaret, pratik duruşu hepimizin yüzünde tebessümle karışık büyük sempati oluşturdu. 13-14 yaşlarında ki Filistinli çocuk yüreğimizde hep özel yeri olan Filistin direnişini  yıllar sonra yeniden hatırlatmıştı.

Filistin’in küçük generallerinin intifadasından sonra Ahed Tamimi Filistin’in yeni yüzü olarak, direniş sembolü olarak tüm halkların vicdanında sempati yarattı. Zaten gönüllerimiz Filistin’e  hep açıktı, Filistin ile gönül bağımız güçlüydü. Türkiyeli sosyalistlerin ,Kürt hareketinin Filistin ile omuz omuza kader birliği yaptığı  zamanlardan bu yana Filistin’in yüreğimizde hep müstesna bir yeri olmuştu.

Filistin intifadası sonrasında uluslararası emperyalizmin ve bölge gericiliğinin Filistin direnişini boğma çabaları  ile Filistin direnişi renk değiştirmeye en azından görüntü olarak İslami örgütler evrilip İslami karaktere bürünmeye başlamasıyla Filistin direnişi unutamasa da daralıp, kaygılara yol açsa da Filistin halkının İsrail işgali ve zulmüne karşı haklı ve meşru olan direnişi önceliğimiz olmaya devam ediyor.

Yıllar sonra televizyonlarda yeniden Ahed Tamimi’yi  gördüğümüzde haklı ve meşru Filistin direnişi yeniden gündemleşmişti. İşgalci İsrail askerine sıkılı yumruğu,öfkeli gözleriyle halkının çığlığı olup kovan Filistinli çocuk Ahed biraz daha büyümüş,değişmişti.Artık kabarık kıvırcık saçları ile genç kız olarak sahnedeydi. Ahed fiziken büyüyüp değişse de değişmeyen yönü cesareti ve  direnişçi kimliğiydi.İşgalci İsrail askerine tekme ve yumruklarla direnen Ahed için direniş aileden gelme bir gelenekti.Annesi,babası,akrabaları ile haklı Filistin mücadelesinin parçası olan adeta direnişin içinde büyümüş ve her Filistinli çocuk gibi direnişi genlerinde taşıyan bir neslin parçası.

Görüntülerde kabarık kıvırcık saçları ile direnişte olan Ahed işgalci İsrail askerinin karşısında yumruğu ve tekmeleriyle direniyordu. İşgalci İsrail askerine attığı tokat Filistin halkının işgalciliğe ve korku imparatorluğuna karşı savrulmuş cesaretin yumruğuydu. Ahed Tamimi cesaret ve direnişin karşılığında her zalimin çaresizlikte,tükenmişlikte başvurduğu yöntemlerden biri olarak İsrail zindanlarında esir edildi.

Ahed sekiz aylık tutsaklıktan sonra Ağustos ayında İsrail zindanlarından çıkıp özgürlüğüne kavuşunca soluğu direnişin topraklarında aldı. Ahed kalabalık bir televizyoncu,gazetecinin karşısında dinlerken Filistin direnişinin sıcaklığı bir kez daha yüreğimizi sardı.Küçük Ahed büyümüş televizyon ve gazeteciler karşısında halkının kurtuluş mücadelesinin bilinçli bir neferi olarak yeni bir vizyon,yeni bir yüz olarak yerini aldı. Ahed Tamimi Arafat döneminde önde olan Filistin’in  laik ilerici yüzünün yeniden hatırlanmasına yol açtı.Son yıllarda Filistin direnişini temsil iddiasında ki çember sakallı,erkek egemenlikli İslamcı yüzüne karşı Ahed Filistin’in geleceğini ifade ediyordu.Konuşmasında ne savunduğunu bilen,gelecek için hayalleri olan, Filistin’i sadece ölüme indirgeyen,ilke ve değerlerinden taviz vermeyen sözleri ve güleç yüzü ile umudu büyüttü.Konuşmasında en dikkat çeken ise Filistin mücadelesinde beklide en büyük acıyı çeken ama görmezden gelinen kadınlara dönük açıklamalarıydı.Filistinin İslamcı görüntüsü altında yok sayılan kadını hatırlatan Ahed,kadının toplumsal mücadelede ki yeri ve değişim-dönüşüm ile hak ettiği yerde olması gerekliliğini ifade ederek neden Filistin’in  gelecek yüzü olduğunu da  gösteriyordu.

Şekilcilik olarak düşünülebilecek olsa da Filistin’in İslamcı görüntüsü içinde kabarık kıvırcık saçları,kısa kollu tişörtü ve pantolonu da adeta bir mesajdır.İsrail askerlerinin nefret ettiği Ahed’in bu görüntüsüyle İslamcıların da pek haz etmediğini tahmin etmek zor değil.Bütün bunlar Filistin’in artık Ahed Tamimi ile yeni bir vizyon ve mücadele hattına evrilmesi gerekliliğini gösteriyor. Ahed kazanırsa özgür Filistin’de bir kız çocuğu olarak saçlarını dalgalandıracak,kot pantolonu ve kısa kollu tişörtü ile hayalleriyle var olacaktır.

Cesaret ve direnişinden dolayı İsrail Ahed’den ne kadar nefret ediyorsa bu görüntüsü ve vizyonundan dolayı çember sakallı,erkek egemenlikli İslamcıların da Ahed’i kendilerinden görmemeleri anlaşılırdır.Çünkü Ahed’in kazanımı Filistin içinde karanlığa karşı aydınlığın kazancı olacaktır.

13.08.2018

Bu haber 723 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.