Lütfen bekleyin..

Can Kasapoğlu

Ortak acılarımızın kodu: 4K

22 Eylül 2018, 09:31

‘4K’, devlet sisteminin hedefi olan ve en az diğer ‘K’ lar kadar ezilen, yok sayılan, ötekileştirilen, hiçleştirilen, diğer ‘K’yı, yani ‘Kadın’ı bu 'K' lara ekledi ve bu anlamda ‘4K’ oluşumu ile; ‘Kürt, Kızılbaş, Komünist, Kadın’ la kare tamamlanmış oldu’’

 

Kısa bir süre önce kurulan ‘4K’ geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Stutgart kentinde ‘4K Kolektifi İmza ve Tanışma Günü’ yazar, sanatçılar ve dostlarının katılımı ile basına ve kamuoyuna tanıtıldı.

‘4K’ tarafından organize edilen ve henüz yeni bir oluşum olmasına rağmen ‘özgün’ ancak mütevazi ve aynı zamanda zengin bir programla gerçekleşen ‘Tanışma Günü’ etkinliği sevgili Ayten Şimşir dost’un ‘akıcı’ sunumu ile oldukça samimi bir atmosfrede geçti.

CAN TV ve DAB TV’nin de çekimleri eşliğinde sohbet etme, görüş alışverişinde bulunma ekseninde ‘yeteri’ kadar zaman dilimi içinde katılımcılar ‘daha neler yapmalı?’ sorularına cevap aradı..

 ‘Dersim Kültür Festivali’ vb önemli organizasyonlara standtları ile renk katan ‘4K Haber’ aslında önemli bir olguya dikkat çekiyordu.

Bu arada kitap basımı, web tasarımı vb konularda az sayıdaki emektar ancak ‘deneyimli’ kadrosu ile ortaya çıkan ‘4K’ oluşumununun ‘Özgür Basın’ geleneğine sunacağına katkıya inandığım ve önemsediğim için davete icaben bu mütevazi etkinliğe katıldığımı belirtmek isterim.  

Ayrıca bu konuda (4K ile ilgili) fikrim sorulduğunda;

‘’Gerek kuruluş aşamasında ve gerekse kuruluşundan günümüze, ‘3K’yı (Kürt, Kızılbaş, Komünist) hedef alan sistem aslında bu 3K ile birlikte birde diğer önemli ‘K’yı, yani ‘Kadın’ı da hedef almıştı. İşte ‘4K’, devlet sisteminin hedefi olan ve en az diğer ‘K’ lar kadar ezilen, yok sayılan, ötekileştirilen, hiçleştirilen, diğer ‘K’yı, yani ‘Kadın’ı ekledi ve bu anlamda  ‘4K’ oluşumu ile; ‘Kürt, Kızılbaş, Komünist, Kadın’ ile kare tamamlanmış oldu’’ diye görüş belirtmiştim.  

Sonuçta ‘Türkiye’ diye bilinen bu ülkede, kuzeyi ve güneyi ile, doğusu ve batı’sı ile, bir diğer deyimle ‘Anadolu- Kürdistan’ coğrafyasında ‘Kadın’lar hedef halinde idi..

‘4K’, her ne kadar bir haber-basın-yayın sitesi olarrak kendisini adlandıırsa da bir başka önemli nokta ise ‘4K’nın ‘Özgür Basın’ geleneğine ‘bir damla’ da olsa iddiası ile çıktığı yolda katkı sunacağıdır.

‘4K’nın bir diğer iddiası ise;

Anladığımız kadarı ile ‘muhalif’ haber, basın yayın faliyetleri yanı sıra bir şekilde ‘parçalı’ duran yada bir araya gelme noktasında ‘yeteri’ kadar çaba sarf et(de)meyen ancak, büyük emek ve özveri ile meydana getiirdikleri kitapları, yapıtları ve eserlerini daha geniş kesimler ile buluşturmanında platformu olacak gibi görünüyor olmasıdır.

Aynı zamanda bu yazının başlığıda olan ‘4K, Ortak Acılarımızın Kodları..’ aslında adı geçen toplumsal kesimlerin ortak acıarını kapsamaktadır.  

Ancak; Anadolu-Kürdistan coğrafyasında salt Kürtler, Komünistler, Kızılbaşlar ve Kadınlar yok sayılmadı, soykırımdan ve katliamlardan geçirilmedi.

Başta Ermeni halkı olmak üzere, yine Pontus, Ezidi, Asuri-Süryani, Arab vd halklar ile inançlarıda yok edildi. Savaşlar bu coğrafyada yapıldı, hala yapılmakta. Baskılar, zulümler, asimilasyon ve her türden negatiff ayırımcılığa kadim halkların kimlik ve inançları hedef alındı.

Diğer bir deyimle ‘4K’ içinde adı geçen toplumsal kesimlerin şahsında bahhsedilen halkların ve iinançlarınıda kapsamaktadır.  

Ancak biliyoruz ki ‘’Ortak Acılarımızın Kodları 4K’’ olarak adllandırdığımız gerçekliğimiz, diğer yandan ‘Ortak Direnişimizin Kodları’da olageldi.

Çünkü her ne kadar yok edilme ile karşı karşıya isek te, bu zülme, bu şiddete, bu haksızlığa direnenler yine, dostları ile birlikte ‘4K’ lar ola gelmiştir.    

Sonuç olarak güzel, anlamlı bir aktivite oldu.

Heykeltraş dostumuz Doğan Demir’in her bir katılımcı yazar ve sanatçıya armağan ettiği el emeği yapıtı ise ayrıca bir değere sahiptir.

Aslında mevcut programı ‘4K Kolektifi İmza ve Tanışma Günü’, değerli sanatçıları, yazarları, heykeltraş ve şairi ile aslında büyük bir ‘gece’ dahi yapılabilirdi..  

Katılımın daha güçlü olabilmesi elbette önemlidir.

‘4K Kolektifi İmza ve Tanışma Günü’ benzeri  aktiviteleri, bölgelerde aynı konsept ile hayata geçirmek ve iinsanlarımız ile buluşturmak için kurumlarımız destek vererek bir şeyler yapılmalı..

‘Yazar’ sııfatı ile çağrıldığımız ve severek katıldığımız ‘ev sahibi 4K’ya, Ali Usta ve Zere Dersim Can’ın şahsında emeği geçen bütün dostalara teşekkür ediyor, değerli çalışmalarında başarılar temenni ediyorum..   

Bu haber 733 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1813 gün önce
2246 gün önce
2408 gün önce
2794 gün önce