Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

Sıkıntılı Günler Ve "Vatan Hainliği"

21 Mart 2016, 19:45

Yaşam devam ettiği sürece olumlu-olumsuz birçok olayla karşılaşabiliriz. Sabah erkende telefonum çaldığında olumsuz bir olayın haberini alacak kaygısını hep taşımışımdır. Telefonu açtığımda; sevdiğim birinin hastalığı ya da ölüm haberi verildi ise, bende şok etkisi yapar ve uzun süre kendime gelemiyorum.

Yaklaşık üç ay önce kız kardeşim kötü bir ur nedeniyle beyin ameliyatı oldu. Ameliyatın başarılı geçmesine rağmen hastalığın olumsuz seyri umudumuzu yok etti. Kız kardeşimin bu amansız hastalığına dayanamayan 83 yaşındaki annem yüksek tansiyon hastalığı nedeniyle beyin felci geçirdi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji yoğun bakım ünitesinde 14 gün tedavisi sürdü. Şu anda konuşmasını yitirmiş biçimde yatağa bağımlı olarak yaşam mücadelesi vermektedir.(1)

Üç ay zarfında hem kız kardeşi hem de annesi böylesi ağır hastalığın pençesine düşen bir insanın psikolojisinin bozulmaması mümkün mü? Ailece çok sıkıntılı günler geçirmekteyiz.

Tam böyle kötü bir psikolojik durumdayken Ankara-Kızılay'da vahşice 37 insanımız katledildi, onlarcası da yaralandı. Ankara'da bulunduğum sırada Kızılay'da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyor, bu vahşi saldırıda hayatını kaybeden canlara rahmet, yaralılara da acil şifalar dilerim. Bu satırları yazdığım sırada İstanbul-Taksim'de yine benzer bir terör yaşandı ve şu ana kadar 4 insanımız hayatını kaybetmiş ve 10'dan fazla yarılının olduğu basından üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Bu saldırıda da hayatını kaybeden canlara rahmet, yakınlarına baş sağlığı dilerim.

Bir süre önce 200'den fazla aydın, aktivist, akademisyen ve yazarın imzasıyla yayınlanan "Suriye'de Savaşa Hayır" başlıklı bildiriyi ben de imzaladım.(2) Bir taraftan bunca sıkıntı ve acı devam ederken diğer taraftan da Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan tarafından; "aydın müsveddesi, cahil, karanlık, kalemini teröristin emrine verenler, vatan hainleri..."(3) olarak suçlandık. Cumhurbaşkanı'nın suçlamalarına karşı neredeyse tüm kişisel sıkıntılarımı unuttum!

Akademisyenlerin tutuklanması 90'lı yıllarda zindana konulan İsmail Beşikçiyi hatırlatıyor, bana.

Ülkemizde devam etmekte olan "kirli savaş"a karşı çıkmak nasıl oluyor da vatan hainliği olur?

Eğer savaşa karşı çıkmak, özgürlüklerden yana tavır almak vatan hainliği ise, ben bir "vatan haini"yim ve böylesi hainliklere devam edeceğim.

Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan'ın başkanlık sistemi için siyasi hesapları olduğu biliniyor. Erdoğan'ın siyasi hesabını şöyle tahmin ediyorum. HDP'nin üst yönetim kadrosunun dokunulmazlığını kaldırmak suretiyle tasfiye edip, seçim barajı altında bırakmak. Yine üç parçaya bölünmek üzere olan MHP'yi de baraj altına sürüklemeye çalışacaktır. Ana muhalefet partisi CHP'yi de Baykal üzerinden yıpratacaktır. Yaşanmakta olan "Kirli Savaş"ın artılarını da hesaplayarak erken bir seçime gitmek ve en az 400 milletvekilini AKP'ye kazandırmak suretiyle başkanlık sistemini gerçekleştirmek istiyor. Böyle bir plan ülkemizi kaosa sürükleyeceğini düşünüyorum.

Bu tür hesaplar ülkemizdeki sorunları hiçbir zaman çözemez. Tam tersine çözümsüzleştirir. Başta Kürd sorunu olmak üzere, tüm sorunların çözümü için barış ve birlikte yaşam iradesi olması gereklidir.

Özellikle barış iradesi oluşmadığı sürece ne yazık ki, terör olaylarından kurtulmamız olanaksızdır.
Bu hafta NEWROZ Bayramı kutlamaları yapılmaktadır. Bu vesileyle Çağdaş Kawa MUZLUM DOĞAN'ı saygıyla anıyor, tüm ulusların ve halkların NEWROZ'unu kutlar, barış içinde yaşamalarını dilerim.


19/03/2016

NOTLAR:
(1) - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Servisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde 14 gün tedavi gören anneme bazı sağlık personeli tarafından yapılan (kollarını ve bacahlarını yatağa bağlamak gibi) olumsuzlukları bazı nedenlerden dolayı yazamadım.
(2) - Aydınlardan 'Suriye'de savaşa hayır' bildirisi (Cumhuriyet):
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/483356/Aydinlardan__Suriye_de_savasa_hayir__bildirisi.html

(3)- Erdoğan'dan 'Savaşa Hayır' diyen aydınlara öfke: Bir dikili taşları yok:
http://www.diken.com.tr/erdogandan-ikinci-bildiri-ofkesi-aydin-musveddeleri-bu-ulkede-bir-dikili-taslari-yok/

Bu haber 778 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları