Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

Çetin Altan Ve Oğulları Türkiye’nin Yüz Akıdır

19 Ekim 2016, 17:37

Türkiye’de Kemalistler; vatan-millet-bayrak edebiyatıyla uğraşırken, Türk-İslam sentezi dışında ülkeyi alternatifsiz bir siyaset ortamına sürüklediler. Dolayısıyla kendi paraleli olan İslam-Türk sentezini yarattılar.

Hal böyle olunca, ülkenin var olan demokratları, gerçek solcuları ve aydınları demokratik alternatif siyaseti yaratmak için yıllardır mücadele ediyorlar. Bu mücadelenin önemli kişilerinden biri de Çetin Altan ve oğullarıdır.

Ne yazık ki, kendilerini ulusalcı solcu olarak tanımlayanlar ile sahte İslamcı ve sahte Kemalist  “vatansever”ler hep birlikte Altan Kardeşlere saldırıyorlar.  

Bu “vatanseverler” ve  “Kemalistler” daha sol sözcüğünü bilmez iken, Altan kardeşler sol ve sosyalizm savunuculuğunu yapıyorlardı. Bu çevreler Ahmet ve Mehmet Altan kardeşlere saldırırken kendilerine hiç iğneyi batırıyorlar mı? Sanmıyorum!

Ahmet ve Mehmet Altan kardeşler “en kötü sivil yönetim, askeri darbelerden daha iyidir.” tezini hep savundular. Şimdi de Türkiye’de diktatörlüğün oluşmaması için mücadele ediyorlar. Böylesi demokrat aydınları rehin alıp zindanlara koyan iktidar zihniyeti ülkemize çok zarar veriyor.

Altan Kardeşlerin demokrasi mücadelesi ve alternatif demokratik siyaset üretmekten başka hiçbir suçlarının olmadığına inanıyorum. Eğer diktatörlüğe karşı demokratik alternatif siyaset mücadelesini vermek suç ise, ben bu suçu binlerce defa işlerim.

Sadece Ahmet ve Mehmet Altan kardeşler mi rehin? Hayır! Yüzlerce demokrat, sol, sosyalist, devrimci, duyarlı Kürd ve Türk siyasetçisi rehin alınıyor, alınmaktadır.

Bu gün siyasal İslam düzenine karşı çıkmak ve onun üzerinde inşa edilmek istenen diktatörlükle mücadele etmek her demokrat ve aydın kişinin görevi olmalıdır. “siyasal islam islami elbise giydirilmiş kapitalizmdir” (Fekret Başkaya)

Kendini demokrat olarak tanımlayanlar mazlumların ve mağdurların yanında yer alması gerekir. Tepişen takunyacılar da dahil, herkesin evrensel hukuka ihtiyacı olduğunu unutmayalım.

Bundan sekiz yıl önce (20.02.2008) Gomanweb Sitesi’nde yayınlanan “AKParti Samimiyeti ve Altan Kardeşler” başlığı altında yazdığım makaleden bir paragrafını buraya aktarmak istiyorum.

“Amacım Çetin Altan’ı ve çocuklarını savunmak değildir. Zaten onların böyle bir savunmaya ihtiyaçları da yoktur. Ancak, Dersimli bir Kürt-Kızılbaş-Komünist olarak Altan kardeşlerin bazı düşüncelerine katılmamakla birlikte, onları takdir ediyor ve cesaretlerine hayranım.”

Bence; Çetin Altan Türkiye’dir ve çocukları da bu ülkenin yüz akıdırlar.

18.10.2016

Bu haber 557 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları