Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Livaneli, 'ikiyüzlüler' diyerek istifa etti

Livaneli, 'ikiyüzlüler' diyerek istifa etti

25 Mayıs 2016, 21:17

BM'nin İstanbul'da düzenlediği toplantıyı da eleştiren Livaneli, 'Sûr yok edilirken, Dünya Mirasını Koruma konuşmaları yapanlar ikiyüzlü' dedi

Sanatçı Zülfü Livaneli, 1996'dan beri yürüttüğü 'UNESCO iyi niyet elçiliği' görevinden istifa etti. Livaneli istifa gerekçesini ise insan hakları ihlallerine, düşünce ve basın özgürlüğüne yönelen saldırılara karşı UNESCO'nun sessizliği olarak açıkladı. BM'nin İstanbul'da düzenlediği toplantıyı da eleştiren Livaneli, 'Sûr yok edilirken, Dünya Mirasını Koruma konuşmaları yapanlar ikiyüzlü' dedi

HABER MERKEZİ - Sanatçı Zülfü Livaneli, 1996'dan beri yürüttüğü Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO iyi niyet elçiliği görevinden istifa etti. Livaneli istifasını UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'ya gönderdiği mektupla sundu.

İpleri hükümetlerin elinde...

Livaneli istifasında UNESCO'nun hükümetler arası bir kuruluş olduğunu, devletler tarafından finanse edildiği için hükümet politikalarını eleştiremez konuma düştüğünü belirtti. İstifa mektubunda insan hakları ihlallerine, düşünce ve basın özgürlüğüne yönelen saldırılara dikkat çeken Livaneli, tüm bunlar olurken UNESCO'nun sessiz kaldığını ve bunun da kurumun temel idealleriyle çelişki yarattığını vurguladı.

İkiyüzlüler...

BM'nin İstanbul'da düzenlediği İnsani Zirvesi'ni de eleştiren Livaneli, toplantıya katılmamıştı. Amed (Diyarbakır) Sûr'un (Sur) tarih hazinesi yok edilirken İstanbul'da Dünya Kültür Mirasını Koruma konuşmaları yapmanın ikiyüzlülük anlamına geldiğini vurgulayan Livaneli, bu göreve 1996 yılında Federico Mayor tarafından "Müzik ve edebiyat alanında dünya barışına yaptığı katkılar'' nedeniyle atanmıştı.

Bu haber 725 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..