Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim'de İnsanlık mirası kaya kilise tahrip ediliyor

Dersim'de İnsanlık mirası kaya kilise tahrip ediliyor

11 Mayıs 2016, 21:25

Mêzgêr (Mazgirt) ilçesi sınırlarında bulunan ve bir kayanın oyularak yapıldığı tarihi kilise, define avcılarının tahribatı nedeniyle büyük zarar görmüş durumda.

Dersim'in Mêzgêr (Mazgirt) ilçesinde Simdar köyündeki yol kenarında bulunan kocaman bir kaya. Dışarıdan bakıldığında etrafındaki onlara kayadan biri gibi gözükse de aslında o yüz yıllar önce içi oyularak yapılmış bir kilise. 5 metre yükseklikte, iki küçük penceresi olan büyük emeğin mirası kilise şu sıralar define avcılarının hedefi halinde. Basamakları kırıldığı için ancak uzunca bir merdiven desteğiyle çıkışın mümkün olduğu kilisenin hali görenleri üzüyor.

Kim tarafından inşa edildiği bilinmeyen ancak uzun yıllar Ermeniler tarafından kullanıldığı bilinen kilisenin sunağı da kırılmış durumda. Birçok tarihi kilisede olduğu gibi burası da define avcıları tarafından delik deşik edilmiş durumda. Tüm bunlara rağmen kilisenin koruma altına alınmaması ise skandalın bir başka boyutu.

Bu haber 692 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..