Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Alican Önlü; Dersim bütün yönleriyle tanıtılmalıydı

Alican Önlü; Dersim bütün yönleriyle tanıtılmalıydı

06 Ocak 2022, 16:36

İstanbul Yenikapı’da 30 Aralık-2 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen “Tunceli Tanıtım Günleri” kapsamında birçok konser ve etkinlik yapıldı. Etkinliğe ilişkin konuşan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, “Dersim’in bütün dinamikleri bu işin içine alınmalıydı ve Dersim’in değerleri, geçmişi, tarihi tüm yönleriyle tanıtılmalıydı” dedi.

İstanbul Yenikapı’da 30 Aralık-2 Ocak tarihleri arasında yapılan “Tunceli Tanıtım Günleri” kapsamında birçok konser ve etkinlik gerçekleştirildi.

Yöresel ürünlerin tanıtıldığı ve Dersimli sanatçıların sahneye çıktığı etkinlik, Dersim Belediyesi tarafından hazırlanan “Dersim’in Değerleri” konulu afişle gündeme gelmiş ve hazırlanan afiş tepki çekmişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü etkinliğe katılmadıklarını belirterek neden katılmadıklarına dair PİRHA’ya konuştu.

“BÖYLE BİR ETKİNLİĞİN İÇERİĞİNİN ÖNCEDEN TARTIŞILMASI GEREKİYORDU”

Tuncelilerin mi Dersimlilerin mi tanıtıldığının belli olmadığı bir etkinlik düzenlendiğini belirten Alican Önlü, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dersim Belediyesi ve Dersim Dernekleri Federasyonu’nun ortak düzenlediği etkinlikten önceden haberimiz yoktu. Etkinlikten üç gün önce telefonumuza davetiye geldi. Etkinliğe böyle bir etkinliğin sadece bir derneğin davetiyesiyle yapılmayacağını düşündüğümüz için katılmadık. İstanbul gibi bir metropolde, Dersim’in tüm yanlarıyla ve doğru bir şekilde tanıtılması için böyle bir etkinliğin içeriğinin önceden tartışılması gerekiyordu. Dersim’de ki birçok kurum, etkinliğe dair tartışmayı bırakın haberinin bile olmadığını söyledi. O yüzden ciddi bir eksiklik söz konusu. Sadece bir derneğin kendine pay biçmesi eksikliktir. DEDEF Dersim’in bir bütünü değildir. Dersim’in her yanıyla tanıtılması gerekiyordu. Sadece yemesi içmesi değil, Dersim’in tarihsel, kültürel, dil, toplumsal yapısı, inanç olarak farklılığı ve yaşadığı tertelesi var. O yüzden Dersim’in bütün yönleriyle tanıtılması gerekiyordu. Dersim’e dair bu kadar önemli olan bir etkinliği Dersim Belediyesi kendi meclisinde bile tartışmadı. Belediyedeki meclis üyelerimiz ne tartışmalara dâhil edildi ne de etkinliğe davet edildi” dedi.

“DERSİM VE KÜRT HALKININ DEĞERLERİNE SALDIRAN KİŞİLERİ DAHİL EDEN KURUMLAR HESAP VERMELİDİR”

DEDEF’in Dersim’in bütün kurumlarını ve değerlerini, Dersim’in aydını ve yazarı diye tanıttığı Murat Kahraman ve benzeri kişilerle böyle bir etkinlikte buluşturma fikrinin ciddi bir eleştiri konusu olduğunu vurgulayan Önlü, “Murat Kahraman gibi kişiler Kürt halkının değerlerine, mücadelesine saldıran ve hakaret eden bir kişilerdir. Yine orada yazar adı altında Dersim’in önderlerine, değerlerine, mücadelesine, toplumsal yapısına saldıran kişiler vardı. Dersim’i tanıtma adı altında bizleri bu tür özel görev edinmiş kişilerle bir araya getirmek eleştirinin de ötesinde ciddi bir konudur. Dersim’in ve Kürt halkının değerlerine düşman gibi saldıran kişileri Dersim’in değerleri diye dâhil eden kurumlar kimse onlar hesap vermelidir” diye belirtti.

“DERSİM BÜTÜN YÖNLERİYLE TANITILMALIYDI”

Dersim’in bütünüyle tanıtılması gerektiğini belirten Önlü, “Tanıtım stantlarında 1937-38 katliamı nasıl olmaz? Dil, kültür stantları olmayacak mı? Yapılan etkinliğe damgasını vuracak en temel farklılığımız inancımızdı. Dersim’i farklı yapan tertelesi ve inanç yapısıdır. Bu topluma yapılan zulümler var. Bunlar olmayacak mı? Stantlar açılmış ama ya dernek yada satış stantı. Dersim bu değil ki. Onun için içi doldurulamadı. Bir bütün olarak baktığımızda Dersim’in diğer iller gibi klasik olarak tanıtıldığı bir etkinlik oldu. Bu halkın seçilmişleri cezaevinde. Buna dair bir tek söz kurulmaz mı? AKP’ye bu kadar muhalif olacaksınız ama yaşanan bu kadar zulmü dile getirmeyeceksiniz. Bütün bu gerçekliklerden uzak bir anlayışla yaklaşırsanız oradan Dersim çıkmaz, oradan Tuncelileştirme çıkar. İlk önce bütün dinamikler bu işin içine alınmalıydı daha sonra Dersim’in bütün değerleri, geçmişi, tarihi tüm yönleriyle tanıtılmalıydı” şeklinde konuştu.

Haberin Videosu için aşağıdaki linki tıklayınız;

https://www.pirha.net/alican-onluden-tunceli-tanitim-gunleri-etkinligine-tepki-dersim-butun-yonleriyle-tanitilmaliydi-video-304655.html/04/01/2022/

Bu haber 466 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..