Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Haydar Işık için Ankara’da anma yapıldı!

Haydar Işık için Ankara’da anma yapıldı!

31 Aralık 2021, 18:15

Dersimli Yazar Haydar Işık için Ankara’da anma yapıldı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, yaptığı konuşmada “Haydar amca, il il koşturuyordu. Kürtleri aydınlatmak, Alevi inancına katkı sunmak için hiç durmadı” dedi. Haydar Işık’ın kızı Yüksel Mutlu ise “Bir Haydar Işık geçti bu dünyadan, iz bırakarak güçlü bir mücadele geçmişiyle dik duran olarak” ifadelerini kullandı.

Araştırmacı Yazar Haydar Işık için Ankara’da anma yapıldı. Ankara Dersimliler Derneği’nde düzenlenen programa birçok kesimden katılım sağlandı.

Haydar Işık’ın fotoğraflarının asıldığı salonda bir araya gelen yurttaşlar, Işık’ın anısına karanfiller bıraktı.

Dede Cemal Şahin, yaptığı konuşmada Aşık Veysel’in “Ben giderim ismim kalır, Dostlar beni hatırlasın, Düğün olur bayram gelir, Dostlar beni hatırlasın, Can kafeste durmaz uçar, Dünya bir han konan göçer, Ay dolanır yıllar geçer, Dostlar beni hatırlasın” dizelerini okudu.

Dede Cemal Şahin, 17 Aralık’ta toprağa sırlanan Haydar Işık için “Barış ve özgürlük mücadelesinin önderlerinden biriydi” diyerek Işık’ın, yaşamı boyunca insanlık için birçok eser bıraktığını da vurguladı. Dede Cemal Şahin, konuşması ardından çerağı uyandırdı.
Lokma gülbenginin de okunması ardından Haydar Işık anısına konuşmalar yapıldı.

“ALEVİ İNANCINA KATKI SUNMAK İÇİN HİÇ DURMADI”
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, “Haydar amca sadece bir Alevi ya da Kürt değildi. İyi bir demokrat, iyi bir devrimciydi” diyerek şu konuşmayı yaptı:

“Haydar Işık, Kürt ve Aleviler için büyük emekler verdi. Aslında ülkeden uzak, rahat bir yaşama şansı varken Haydar amca, il il koşturuyordu. Kürtleri aydınlatmak için, Alevi inancına katkı sunmak için hiç durmadı. Onurlu bir şekilde dönemini kapattı. Musa Anter ne ise Haydar amca da odur. Bu Kürtler açısından da hep böyle bilinecektir. Bizlerin Ape Musa’lara, Haydar amcalara vereceğimiz en önemli söz, onların taşımış olduğu eşit yurttaşlık hakkının mücadelesini hakkıyla yerine getirmek olacaktır.”
“HAYDAR AMCA, ALEVİLER VE KÜRTLER İÇİN BİR IŞIKTI”
HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki de yaptığı konuşmada “Haydar amca bütün Kızılbaşlar, Aleviler, Kürtler için bir ışıktı. Aslında Kürtler, Haydar amcayı kaybederek ışıklarından birisini kaybetmiş oldular. Bu ülkedeki Kızılbaşlığın kimlik mücadelesini, Dersim kimliği mücadelesi üzerine büyük emek sarf etmiş birisidir Haydar amca. Yaşamını sürgünlerde geçirmiş olsa da asla ülkesine, toprağına bağlılığını kaybetmemiş bir insandı.”
“BİR HAYDAR IŞIK GEÇTİ BU DÜNYADAN”
Haydar Işık’ın kızı Yüksel Mutlu ise yaptığı konuşmada; babalarının, son nefesine kadar halkı için mücadele ettiğini vurgulayarak şunları söyledi:
“Babamız, gözlerini kapatana kadar hep kendi coğrafyası için kafa yordu ve hep Dersim’e gelmeyi hayal etti. Vasiyeti uzun süre ‘beni Dersim’e, annemin yanına gömün’ şeklindeydi. Fakat son zamanda ‘Barışın, huzurun, kardeşliğin, eşitliğin olmadığı bir toprağa beni götürmeyin’ dedi. ‘Ne zaman ki bu topraklara barış gelir, o zaman kemiklerimi, annemin yanına götürün’ dedi.

Avrupa Parlamentosu’nda Dersim Konferansı yaptığı zaman ona sormuştum ‘Ne hissettin baba?’ dedim. Dedi ki ‘Bir hayalim gerçek oldu. Ben bunun için çok uğraştım’ dedi. Birçok sosyal çalışmalar gerçekleştirdi ve Güney Kürdistan’da iki köyde okul yaptırdı. Kobani’de de okul yaptırmak için çalışma yürütüyordu. Yani onun yüzü hep kendi coğrafyasına dönüktü. Bir Haydar Işık geçti bu dünyadan, iz bırakarak güçlü bir mücadele geçmişiyle dik duran olarak… Hiç boyun eğmedi. Fakat bizleri üzen onu Dersim’e getirememek oldu. Biz de ona bir söz verdik; topraklarımıza huzur, barış, özgürlük gelene kadar mücadele edeceğiz. Onun bu vasiyetini gerçekleştirmek istiyoruz.”

PİRHA/ANKARA

Bu haber 398 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..