Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim’de Mikail Aslan ile Cemil Qoçgiri yasağı dinlemedi;

Dersim’de Mikail Aslan ile Cemil Qoçgiri yasağı dinlemedi;

23 Ekim 2021, 11:18

Mikail Aslan ile Cemil Qoçgiri’nin Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda vereceği konser Tunceli Valiliği tarafından pandemi bahanesiyle yasaklandı. Ancak yasağa rağmen sanatçılar kısa bir dinleti gerçekleştirdi.

Dersim’de dün çıkan çatışmada Jandarma Komando Uzman Çavuş Burak Tortumlu Erzincan’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine Tunceli Valiliği, Mikail Aslan ile Cemil Qoçgiri’nin Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda vereceği konseri pandemi olduğu gerekçesiyle yasakladı.

Konserin yasaklanmasına rağmen Mikail Aslan ile Cemil Qoçgiri Seyit Rıza Meydanı’nda kısa bir dinleti gerçekleştirdi. Konser yasağına ve polisin izin vermemesine yurttaşlar yoğun tepki gösterdi.

Dersim’de 21 Ekim’de çıkan çatışmada Jandarma Komando Uzman Çavuş Burak Tortumlu Erzincan’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine Tunceli Valiliği, Mikail Aslan ile Cemil Qoçgiri’nin Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda vereceği konseri pandemi gerekçesiyle yasakladı. Konserin yasaklanmasına tepki gösteren Mikail Aslan ile Cemil Qoçgiri, Seyit Rıza Meydanı’nda kısa bir dinleti yaptı.

Mikail Aslan, “Birileri halen dilimizden, kültürümüzden rahatsız oluyor, ama biz bu yasaklara asla taviz vermeyeceğiz, sonuna kadar direneceğiz”

Mikail Aslan, Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda vereceği konserin yasaklanmasını PİRHA’ya değerlendirdi.

“30 YILDIR YASAKLARLA KARŞILAŞIYORUZ”

“5 günlük atölye çalışmasının ardından Seyit Rıza Meydanı’nda bir konser yapmak istedik ama dün çıkan çatışma nedeniyle konserimiz engellendi” diyen Mikail Aslan, şu açıklamayı yaptı:

“Bizler, toplumsal olarak hassasiyetlerin bilincindeyiz ama konserimiz birkaç saat kala engellendi. Binlerce insan Seyit Rıza Meydanı’na geldi. Bizler ‘konserimizden vazgeçelim ama en azından öğrencilerimizle hazırlandığımız programı sunalım’ dedik ama maalesef polis engelledi. Ortamı daha da gerginleştirmemek için bir kilam ile ayrıldık, 30 yıldır bu durumlarla karşılaşıyoruz ama halen bu durumlarla karşılaşmak artık can sıkıcı. Birileri halen dilimizden, kültürümüzden rahatsız oluyor. Ama biz bu yasaklara asla taviz vermeyeceğiz, sonuna kadar direneceğiz.”

Kaynak Video; https://www.pirha.net/dersimde-mikail-aslan-ile-cemil-qocgiri-yasagi-dinlemedi-kisa-bir-dinleti-sundular-video-293356.html/22/10/2021/

Bu haber 210 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..