Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / “Kapanmayan yara: Dersim”

“Kapanmayan yara: Dersim”

26 Temmuz 2021, 11:37

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) tarafından periyodik aralıklarla düzenli olarak yayımlanan ‘Semah Dergisi’ nin Mayıs / Haziran 51.sayısı okuyucularıyla buluştu.

Semah dergisi‘nin, “Kapanmayan yara Dersim” manşetiyle çıkan Mayıs-Haziran 51. sayısında, Dersim Soykırımı’nın tüm detaylarına ulaşmak mümkün.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) tarafından periyodik aralıklarla düzenli olarak yayımlanan ‘Semah Dergisi’ nin Mayıs / Haziran 51.sayısı okuyucularıyla buluştu.  

Derginin 51. Sayısının tanıtım yazısında “Alevi örgütleri, Alevi televizyon kanalları, konuya aşina akademisyenleri, araştırmacı yazarları, Pirleri-Dedeleri, Kadın Anaları, Alevi gençleri ve herkesin ağzında, söyleminde, programında bir anahtar sözcük var. Asimilasyon! Bu sihirli sözcüğün zihinsel düşüncedeki algısal hikâyesi, şu uzun cümleyle başlatılmaktadır:

“Devlet/Diyanet Alevileri asimile ediyor! Devlet yetkilileri Alevi inancını asimilasyona tabi tutuyor! Aleviler bir asimilasyonla karşı karşıyadırlar! Milli Eğitim Bakanlığının, Eğitim müfredatında Alevi çocukları asimile ediliyor! Şii misyonerler Aleviliği-Alevileri asimile ediyor!”

ve benzeri argümanlarla bu siyasi-politik süreç sıklıkla dile getirilmektedir.” Saptamasını yaparak, Alevilerin bu konuda kadim inançlarına sahip çıkmaya çağırılıyor. Asimilasyonun iki boyutlu olduğuna dikkat çekilen sunum yazısında; Aleviler Müslümanlaştırılırken, Kürt Alevilerinin ise Türkleştirildiğine dikkat çekiliyor. Yine son zamanlarda Alevilerin hakka uğurlama erkanlarının Müslüman gelenekler çerçevesin de ele alındığına dikkat çekilerek şunlar ifade ediliyor: “Unutmamak gerekir ki; Asimilasyon, bir yok etme politikasıdır! Bu politikayı devlet belirler ve içeriden işbirlikçilerle bu süreç tamamlanır! Son zamanlarda, özellikle Hakka yürüyen Canlarımızın; hakka uğurlama erkânlarındaki ortaya çıkan, sözde İslami kurallarla haraket edildiği sanılan bu garabet görüntülerin Alevi toplumunun ne hale getirildiğine somut bir örnektir. Alevilerin inancı, hiç bir dinin eklektik çıktısı değildir. Bu inanca en çok Kadın Analarımız, Kızlarımız, gençlerimiz ve dünya görüşü olan ebeveynlerimiz sahip çıkmalıdır.”

“Kapanmayan yara: Dersim” manşeti ile çıkan buu sayıda makale, araştırma, analiz ve panorama ile 51. Sayı'ya katkı sunan yazar ve araştırmacılar ise şunlar;

Demir ÇELİK’in, ‘‘Bitmeyen suç pratiği; Dersim Soykırımı!‘‘

Hakan MERTCAN’ın “Dersim Üçgeni: Mustafa Kemal, İsmet İnönü ve Celal Bayar”,

Hasan Hayri ATEŞ’in  “Dersim Soykırımı’nın Edebiyata Yansıması”,

Ali KÖYLÜCE’nin “Ben Ney’im”,

Kelime ATA’nın “Psikolojik savaş unsuru olarak kadın bedeni”,

İrfan DAYIOĞLU’nun “Alevilikte ikrar verme”,

Nurşad YEŞİLin “Kadınlar güneşi doğurur”,

Düzgün VEROZ’un “Hesê Qal, her şeye sesiyle can veren dengbêj”,

Dora DJANN’ın “İnsan suresi”,

Hüsnü ÇAVUŞ’un “Pir Mustafa ile röportaj”,

İsmet YÜCE’nin “Kürt Alevi (Rêya/Raa Heqî) düşüncesinin kaynaklarına kısa bir bakış”

Can KASAPOGLU’nun “Semah Panorama” başlıklı yazılı, değerlendirme ve söyleşileri yer aldı.

Semah Dergisi Yayın Kurulu tarafından hazırlanan ve Almanya başta olmak üzere, Fransa, Avusturya, İngiltere ve İsviçre gibi Alevilerin yoğun olarak yaşadıkları ülkelerde ‘Temsilcilikleri’ ve Dergahları aracılığı ile dağıtımı yapılan ‘Semah Dergisi’ne özellikle Almanya'nın bir çok kentinde FEDA’ya bağlı Dergahlardan ulaşmak mümkün.

Derginin Yazışma ve isteme Adresi ise şöyle;

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Semah Dergisi
Körnebach Str 49, 44143 DORTMUND
Xızır yar ve yardımcınız olsun! Hak ile kalın!

Semah Dergisi Yayın Kurulu

Newededersim.com

 

Bu haber 298 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..