Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim İnşa Kongresi’nden Stuttgart’ta kitlesel anma: Arşivler açılsın

Dersim İnşa Kongresi’nden Stuttgart’ta kitlesel anma: Arşivler açılsın

07 Mayıs 2021, 16:47

Dersim İnşa Kongresi (DİK), soykırımın 84. yıldönümünde Stuttgart’ta kitlesel bir anma gerçekleştirdi. Anmada, arşivler açılarak hesap verilmesi, Dersim isminin iade edilerek Dersim halkından resmi özür dilenmesi talepleri sıralandı.

4 Mayıs 1937’de Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla başlatılan Dersim Soykırımı’nın 84. yıl dönümünde Dersim İnşa Kongresi öncülüğünde anma yapıldı.

Anmaya birçok sivil toplum örgütünün yanı sıra Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Baden-Wüttünberg (AABF-BW) Bölge Kadınlar Birliği’ de destek verdi.

Anmada katledilenler için çerağlar uyandırılarak saygı duruşunda bulunuldu.

Dersim İnşa Kongresi adına yapılan konuşmalarda, arşivler açılarak hesap verilmesi, Dersim isminin iade edilerek Dersim halkından resmi özür dilenmesi, sürgünler- kayıplar- evlatlık alınan çocuklar ile birlikte Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması ve Dersim’de doğanın talanına yol açan projelerden bir an önce vazgeçilmesi çağrısında bulunuldu.

Anma, lokmaların paylaştırılması ile son buldu.

Bu haber 56 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
28 Mayıs 1980 günü ırkçıların faşist saldırılarda “Kana Kan İntikam-Kanımız..