Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dedesi bakışlı Rayber Rüstem Polat ve ‘İlk(ler)‘.. / Can Kasapoglu yazdı;

Dedesi bakışlı Rayber Rüstem Polat ve ‘İlk(ler)‘.. / Can Kasapoglu yazdı;

09 Ocak 2021, 13:25

Oğur bo Rayver, oğırê Sultan Bavay bo! Oğırê Kırmanciye bo!Sere Gelle Me Sağ be...Tornê Seyîd Rizayî Rustem Polat resayo heqîya xo. Ma zaf dejîyayî. Sereyê merdimanê ci û şarê ma yê Dêrsimî wes bo. Heq ruhê ey şad bikero.

Dün hakka yürüyen Rayber Rüstem Polat ile ilk kez 1995 yılının 15 Kasım gecesi Brüksel‘de MED TV stüdyoların da karşılaşmış idim.
 
Benim açımdan o gün iki önemli ‘ilk‘ olmuştu.
 
Birincisi; Mazlum halkların ve inançlarının sesi, yakılan-yıkılan bir coğrafya’nın, Medler‘in ülkesi-Mezopotamya’nın gözü-kulağı ve Kürt halkının ilk göz ağrısı, yokluk içinde yayına başlayan (tv’si) MED TV‘nin yeni açılmış olması idi.
 
İkincisi ise yine ilk kez (benim açımdan) MED TV’de Seyid Rıza ve yoldaşları anısına düzenlenen (ilk canlı) anma programının gerçekleşecek olması idi.
 
Diğer bir önemli gelişme ise Seyid Rıza’nın torunu Rayber Rüstem Polat ile ilk kez karşılaşıp, aynı meydan da dar’a duruşumuz idi.
 
Toprağa kefensiz düşenlerimizin anısına, televizyon binasına eşiğine ‘karanlığa ışık tutan‘ dev çerağlar uyandırılmıştı. Heyecanlı, hüzünlü ve bir o kadar da umutlu idik..
 
MED TV’nin ve emekçilerinin, programın özgün ve kaliteli geçmesi için titiz bir şekilde canla başla, yaptıkları ve yapacakları işin ne kadar önemli olduğunu adeta gösterir çabaları görülmeye değerdi.
 
1995 yılının soğuk bir 15 Kasım gecesi, programın yapılacağı tv‘nin stüdyoları, Seyid Rıza ve idam edilen yoldaşlarının sevecen ancak sorgulayan, ‘diz çökmedyen‘ bakışlı fotoğrafları ve karannfillerle dolu idi
.
Bir kaç değerli katılımcı, siyasetçi, sanatçı ile (dedesi bakışlı) Rayber Rüstem Polat onurlu duruşu, kamil, inançlı ve bir o kadar da duygusallığını gizlemeden en ön sırada oturuyordu.
 
Destur verildi, çerağlar uyandırıldı, meydan’a geldik, dar’a durduk.
 
Deyişler, klamlar dile geldi.
 
Pir Seyid Rıza ve torunu Rayber Rüstem Polat önün de, hak meydanın da Semah yürüdük.
 
Halleştik, niyaz olduk, loqmalar pay eyledik. .
 
Harde Dewreş’ten uzaklar da; kimlik, dil, inanç, kültür vb kutsal değerler eksenli verilen emekler de Dersim coğrafyasının tarihsel, onurlu duruşu, hak arayan ve soran bir yaklaşımı içinde Rayber Rüstem Polat yollarımız sürekli kesişti.
 
Zaman zaman Dersim’le ilgili yaptığımız kültürel etkinlikler de, yine Brüksel Avrupa Parlementosu salonlarında gerçekleştirdiğimiz ‘Dersim’de Yaşananlar Soykırımdır‘ Konferans vb aktivitelerde birlikte olduk.
 
Mütevazi, herkes ile iyi geçinen, dedo bakışlı Rayber Rüstem Polat, çevresin de sevilen, sayılan ve saygı gören bir insan idi..
 
Dersimli kurumlar arasında ki ‘parçalı duruşu‘ pek sevmez ve ayırt etmeksizin çağrıldığı yere gider, ‘yok şu örgüt, yok bu örgüt, senin kurumun, benim kurumum‘ demeden olması gereken yerde olmaya çalışır ve insan-ı kamil sohbetlere de ‘hayır‘ diyemeyecek kadar severdi.
 
Seyid Rıza ve yoldaşlarının idam edildiği Elazığ Buğday Meydanı’na giderek devlete, ‘Dedemin ve yoldaşlarını, Pirlerimizi sizler astınız, mezar yerlerini biz torunlarına ve Dersim halkına açıklamak zorundasınız‘ demiş, sık sık Dersim’de gerçekleşen etkinliklere de katılmış idi.
 
Rayber Rüstem Polat salt Dersimlilerin değil, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve diyaspora da yaşayan öazlum halkların da sevdiği, saydığı bir Rayber idi..
 
Kendisini çok daha yakınen tanıyan bir çok arkadaşı, yoldaşı, sanatçı, gazeteci, siyasetçi ve Dersimliler vardır elbette.
 
Ve herkesin 'ilkleri' vardır..
 
Ben kendimce ‘Dedesi bakışlı Rayber Rüstem Polat ve ‘İlk(ler)‘den (affınıza sığınarak) sadece bir-iki örnek verdim.
 
Gönül ister ki insanlarımız, çınarlarımız yitip-gitmeden, hayatta, aramız da iken 'biraz daha' bu değerlerimiz ile yakından ilgilenmek, yalnız bırakmamak..
 
Her şeye rağmen yıllar boyu, dedesi Seyid Rıza’nın gizlenen mezarı için mücadele etti ama sonuç alamadan hakka yürüdü ve göçüp gitti..
 
Bu pandemi koşullarında hakka yürüyen Rayber Rüstem Polat, kendi vasiyeti üzerine Dersim-Xozat’ın Pîxami köyünde annesinin mezarının yanında sırlanmak üzere son yolculuğunda şimdi..
 
Harde Dewreş’e, doğup-büyüdüğü, ağlayıp-sızladığı, kimsesiz bırakıldığı, Seyid Rıza ve ailesinnin hemen bütün fertlerinin katliamdan-soykımdan geçirildiği ancak ‘diz çökmeyenlerin‘ ülkesi, kutsal Dersim’e,..
 
Oğur bo Rayver, oğırê Sultan Bavay bo! Oğırê Kırmanciye bo!
 
Devr-i daim olsun.
 
Sere Gelle Me Sağ be...
 
Tornê Seyîd Rizayî Rustem Polat resayo heqîya xo. Ma zaf dejîyayî. Sereyê merdimanê ci û şarê ma yê Dêrsimî wes bo. Heq ruhê ey şad bikero.
 
Ailesinin ve Dersimlilerin başı sağ olsun..
 
‘Ölür ise ten ölür, Canlar ölesi değil‘
 
Anısına saygı ile..
 
Can KASAPOGLU
Bu haber 247 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Etnik, dini, sosyo-politik kimliği ve doğasıyla tarihsel özgünlüğü olan Der..