Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim’in tüm ilçelerinde Salgın Denetim Merkezi

Dersim’in tüm ilçelerinde Salgın Denetim Merkezi

24 Ağustos 2020, 19:59

Dersim’de koronavirüs vaka sayısı hızla yükselirken Dersim İl Pandemi Kurulu, Dersim merkez ve tüm ilçelerinde Salgın Denetim Merkezi kurulacağını açıkladı.

Dersim İl Pandemi Kurulu toplantısı sonrasında İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. ve 26. maddeleri gereğince alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Alınan kararlar kapsamında, İl/İlçe salgın denetim merkezlerinin faaliyete geçirilmesi, mahalle denetim ekipleri ve işyeri denetim ekipleri ilçe salgın denetim merkezlerinin koordinasyonunda faaliyet göstereceği ve 7 gün 24 saat esasına dayalı olarak yeterli sayıda personel görevlendirileceği kararı alındı.

Covid-­19 kapsamında alınan önlemlere veya belirlenen kurallara aykırı durumlarla karşılaşan yurttaşların Sağlık Bakanlığı “Hayat Eve Sığar (HES)”  uygulaması üzerinden ya da 112, 155, 156 çağrı numaraları üzerinden il/ilçe salgın denetim merkezlerine ihbar ve şikâyette bulunabilecekleri bildirildi.

Dersim genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında valiliğin aldığı kararlarda, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması gerektiği belirtildi. Aynı zamanda tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun  282. maddesi gereğince idari para cezası, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler uygulanacağı belirtildi.

“BİRİNCİ İHLALDE UYARI”

Valiliğin aldığı kararlar kapsamında şunlar belirtildi:

“Gerek müşterinin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığının (tanılı, temaslı vb.) kontrolü gerekse ilerde tanı konulabilecek kişilere yönelik filyasyon çalışmalarında kullanılması açısından önemli olduğu değerlendirilen “hizmet almak üzere işyerlerine giren müşterilerin iznine bağlı olarak HES kodlarının işletmeci tarafından okutulması” uygulamasının yaygınşekilde kullanılmasına yönelik tedbirler alınmasına, gerek mahalle gerekse işyeri denetim ekipleri; işyerleri, ticari taksiler, toplu ulaşım araçları ve vatandaşlarımıza (temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları bakımından) yönelik daha önceki denetimlerin sonuçlarını İçişleri Bakanlığı İSDEM yazılımı üzerinden görebilecekler ve aykırılığın durumuna göre; hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası tekliflerini mülki idare amirine ileteceklerdir.”

Bu haber 91 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Kadınlar, dünyanın her yerinde fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddete maru..