Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim Kadın Platformu Seyid Rıza Meydanı’ndan seslendi;

Dersim Kadın Platformu Seyid Rıza Meydanı’ndan seslendi;

24 Ağustos 2020, 19:25

Dersim Kadın Platformu, 233 gündür bulunamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku için Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yaptı. Platform üyesi kadınlar, şüpheli Zaynal Abakarov hakkında neden etkili soruşturma yapılmadığını sordu.

Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku, 233 gündür hala bulunamadı.

Dersim Kadın Platformu, Gülistan Doku için bugün Seyit Rıza Meydanı’nda saat 17.30’da basın açıklaması yaptı.

Platform üyesi kadınlar, “Gülistan “Sen bağır ki şiddet sussun” demişti, ne vahim ki bugün 233 gündür akıbeti belli olmayan Gülistan için buradayız” dedi.

233 gündür kayıp olan Gülistan Doku olayının kendilerini, toplumu derinden sarstığını belirten Dersim Kadın Platformu, şöyle devam etti.

“Bölge özelinde biz kadınların tüm söylemlerine rağmen, Gülistan’ın intihar ettiğine ilişkin somut delil varmış gibi, 7 aydan uzun bir süre sadece suda aranmıştır. Bu süreçte toplum ve kadınların hafızası başka şeylere işaret ederken, eski Tunceli İl Valisi Tuncay Sonel ve bazı kurum amirleri Gülistan’ın intihar ettiği yönünde sürekli bir algı oluşturmaya çalışmışlardır. Bu süreçte aileyi de sürekli baskı ve denetim altında tutma çabası içinde olan Tuncay Sonel, Gülistan’ı suda çıkaracağı konusunda aileye sözler vererek oyalamış, Gülistan olayının belki de istediği yer/yerlere atanması önünde engel oluşturmasını önlemiş ve hiçbir şey olmamış gibi kentimizden ayrılıp gitmiştir.
Bu süreç boyunca sadece suya odaklı yürütülen çalışmalar diğer kanıtların toplanmasını da önlemiştir.

“ZAYNAL ABAKAROV HAKKINDA NEDEN ETKİLİ SORUŞTURMA YAPILMADI?”

233 gündür kız kardeşimiz yok ve bizler sormaya devam ediyoruz;
Bu kadar şüpheli durum varken Zaynal Abakarov hakkında neden etkili bir soruşturma yapılmamıştır? Zaynal Abakarov kimdir ve ne tür bağlantıları vardır?
Gülistan’ın akıbetini soran kadınlar ve arkadaşlarına göz altına alma, burslarını kesme, yurttan çıkarma gibi baskılar uygulanırken, baş şüpheli Abakarov ve ailesinin taşınmasına neden göz yumulmuştur?
Olay günü Abarakov’un üvey babasına ait aracın çamurlara bulanmış olması delil açısından neden değerlendirilmemiştir?
Tanık ifadeleri ve telefonda alınan sinyal bilgisine göre Gülistan’ın 16.30 saatlerinde hala yaşadığı anlaşılmasına rağmen, Abakarov ve ailesinin 5 Ocak günü 16.00’ dan sonra nerede oldukları/ne yaptıklarına ilişkin veriler neden toplanmamıştır?
İlimizde olayla ilgisi, en azından bilgisi olabilecek birçok kişinin tayin olup gittiği doğru mudur yoksa bu bir tesadüf müdür?
Gülistan Doku olayı Abakarov ile bağlantılı değilse neden aydınlatılmamaktadır? Olayın bilmediğimiz başka bir yönü mü bulunmaktadır?

“HESABINI KİM VERECEK?”

233 gün ailenin acılar içinde çırpınmasının hesabını kim verecektir?
Bölgede kadınlar üzerinden taciz, tecavüz, katledilme ve kaybedilme politikaları bugün erkek egemen sistem tarafından daha fazla üretilirken failler ve katiller korunup aklanıyor. Biz kadınlar bu izlenen politikalara karşı örgütlü kadın mücadelemizi büyütecek tüm bu olayların takipçisi olacak ve Gülistan Doku’nun akıbetini sormaktan vazgeçmeyeceğiz. Failleri aklamanıza, korumanıza izin vermeyecek hesap soracağız! Yaşasın kadın mücadelemiz, yaşasın kadın dayanışması!”

PİRHA/ DERSİM

Bu haber 79 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Kadınlar, dünyanın her yerinde fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddete maru..