Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Alevilere asimilasyon dayatması

Alevilere asimilasyon dayatması

18 Ağustos 2020, 21:20

Kars Sarıkamış’a bağlı Aşağısallıpınar Köyü’ne cami yapılmasına Hüseyin Gazi Cemevinden Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Hüseyin Öz, tepki gösterdi.

Kars Sarıkamış’a bağlı Aşağısallıpınar Köyü’ne cami yapılmasına Hüseyin Gazi Cemevinden Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Hüseyin Öz, tepki gösterdi. “Cemaatin olmadığı yerde cami olsa ne olur” diyen Öz, ekledi: “Benim inanç merkezim, inanç yerim cami değil, cemevi. Benim inancıma niye müdahale ediyorsun? Yıllardan beri bu asimilasyon politikası tuttu mu?”

Ankara Mamak’ta bulunan Hüseyin Gazi Cemevinden Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Hüseyin Öz, Kars Sarıkamış’a bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’a cami yapılmasını PİRHA’ya değerlendirdi.

Öz “Yarın cami açıldı diyelim, köye bir imam atandı, devlet ona maaş verecek. Ama cemaat yok. İmamın yönlendirebilecek, imamın çekip çevireceği bir toplum yok. O bakımdan ben şaşıyorum” diyerek, yaşananı esefle karşıladığını söyledi.

Cemaat yok cami var

Öz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu 12 Eylül kalıntısı zihniyetinin kafaları. 12 Eylül‘de başlatılan Alevi köylerine cami yapmak; Alevileri asimile etmek, Alevlerin inançlarını unutturmak düşüncesi taşıyordu. Ama şimdi cemaatin olmadığı yerde cami olsa ne olur. Benim inanç merkezim, inanç yerim cami değil, cemevi. Benim inancıma niye müdahale ediyorsun? Yıllardan beri bu asimilasyon politikası tuttu mu? Bu topraklarda tutmadı, bu da tutmaz.”

Bu provokasyondur

Hüseyin Gazi Cemevinden Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Hüseyin Öz, Alevi köyüne cami yapılmasının provokasyon olduğunu belirterek, “Üstelik köy halkı istemiyor. Ayrıca bu yeni bir şey değil, 12 Eylül’ün getirdiği dayatmanın bir ürünü. Tuttu mu? Tutmadı. Böyle ayrıştırmaya, kutuplaştırmaya gerek yok insanları. Bu kafa 12 Eylül kafası. Söyleyecek başka bir şey bulamıyoruz” dedi.

Bu haber 251 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..