Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim’de arkeolojik SİT alanına taş ocağı ruhsatına tepki

Dersim’de arkeolojik SİT alanına taş ocağı ruhsatına tepki

07 Temmuz 2020, 19:27

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Dırban ve Peri Beldesi’ne bağlı Sorek, Koderiç, Lemk köyleri arasında Xırêbe(İndere) bölgesi, Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. derece arkeolojik SİT alanı ilan edilmesine rağmen iptal edilen taş ocakları tekrar faaliyete geçirilmek isteniyor.

Dersim’in ziyaretgahlarına, ormanlarına, su kaynaklarına, dağlarına bir bütün doğasına yönelik yıkım politikaları hız kesmiyor.

Baraj ve HES projelerinden orman yakmalara, maden sahalarına kadar uzanan bu ekolojik yıkım bu kez de Mazgirt ilçesinde kendini gösterdi.

Yıllar önce yurttaşların verdiği hukuki mücadeleyle ilan ettirilen SİT alanları dahi yine yetkili kurumlarca ham madde üretim izin sahası olarak kabul ediliyor.

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Kızılkale(Dırban) ile Peri Beldesi’ne bağlı Karabulut(Sorek), Güneyharman (Koderiç) ve Obrukkaşı (Lemk) köylerinin arasında bulunan Xırêbe (İndere) bölgesi, kaya mezarları ve eski yerleşim alanı olmasından dolayı 2011 yılında tescillenerek 1. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi.

Ancak köy muhtarlarına gönderilen yazıda taş ocağı işletmesi için 10 hektarlık alanın 5 yıllığına Karayolları 8. Genel Müdürlüğü’ne ruhsat verildiği belirtildi.

“HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ”

2011 yılında SİT ilan edilmesi yönünde dilekçe veren Güneyharman(Köteriç) Köyü’nden Tuncer Karateke, taş ocağının yapılmaması için hukuki yollara tekrar başvuru yapacaklarını belirterek yetkililere çağrı yaptı.

Karateke, 2008 yılında taş ocağı faaliyetlerinden dolayı başvuruda bulunduğunu belirterek şunları kaydetti:

“2006 yılında bizi Akpazar Beldesi’ne bağladılar. 2008 yılında Akpazar Belediyesi, buraya el koydu ve burada taş ocağı açtı. Biz Bölge Kurulu’na başvurduk. Heyet gelerek incelemelerini yaptıktan sonra bu bölgeyi 1. derece arkeolojik SİT alanı ilan etti. 2013 tarihinde yine gayri meşru yollarla taş ocağı faaliyetine geçilmek istendi ancak yine şikayetçi olduk. Sonucunda yine taş ocağı iptal edildi” dedi.

“TAŞ OCAĞI YAŞAMIMIZI BİTİRECEK”

“Son aldığımız bilgiye göre yine taş ocağı için girişimler ve ruhsat verilme durumu var. Biz bu taş ocağının yapılmasını istemiyoruz” diyen Karateke, “Burası bizim ortak yaşam alanımız aynı zamanda. Ziyaretlerimiz burada, tarım arazilerimiz var, hayvancılık yapıyoruz. Taş ocağı yaşamımızı bitirecek. Ayrıca SİT alanında hiçbir faaliyet yürütülemez.”

Hüseyin Yaşar SEZGİN/DERSİM

Bu haber 28 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
''İhalenin iptali davası devam ederken alanda çalışmaya başlanılmas..