Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Esma Kılıçaslan'ın kaybolduğunu bilmeyen yokmuş

Esma Kılıçaslan'ın kaybolduğunu bilmeyen yokmuş

08 Nisan 2020, 16:58

Munzur Nehri'nin üzerinde bulunan Uzunçayır Barajı'nda cansız bedeni bulunan kadının ölümünün üzeri kapatılmaya mı çalışılıyor?

ARTI GERÇEK- Dün öğlen saatlerinde Dersim’de Munzur Nehri’nin döküldüğü Uzunçayır Barajı'nda bulunan cansız kadın bedeninin 94 gündür kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’ya mı ait olduğu sorusunu akıllara getirmişti. Ancak bulunan cansız bedenin 28 yaşındaki Esma Kılıçaslan olduğu anlaşılmıştı. Kılıçarslan’ın Hozat ilçesinde bulunan evinden il merkezinde arkadaşının düğününe gitmek için ayrıldığı öne sürüldü.

KENTTE BİLMEYEN YOKMUŞ

Kılıçaslan’ın ölüm nedeni ile ilgili soruşturma başlatılırken, 11 Mart’ta kaybolan Kılıçarslan için kayıp başvurusu ise on gün sonra yapılmış. Öte yandan Kılıçaslan'ın kaybolduğu bilgisi Gülistan Doku'nun şüpheli şekilde kaybolması gündemdeyken, kentteki belediye, baro ve demokratik kitle örgütleri ve partilerin bilgisi dahilindeyken, 'ailenin istememesi' üzerine harekete geçilmemiş. Kurumlar aileye sadece emniyete kayıp başvurusu yapılmasını tavsiye etmiş.

ADLİ TIPA GÖTÜRÜLMEDİ

Dersim’de kadın çalışmaları ile ilgili sık sık bulunan aynı zamanda Demokratik Kadın Hareketi faaliyetçisi olan HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya ise Esra Kılıçaslan’a adli tıpa götürülmediği bilgisini öğrendiklerini ifade etti.

Kaya, “Aile istememiş cenazeye, neden öldüğünü şu anda kimse bilmiyor.  En son merkezde bulunan Celal Doğan Parkı’nda görülüyor. Ama cesedin bulunduğu yer tam tersi istikamet” bilgisini verdi.

Kılıçaslan'ın kayıp olduğu bilgisinin çok önceleri kendilerine ulaştığını fakat vekalet olmadığı için harekete geçemediklerini ifade eden, Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin ise ailenin vekalet vermesi durumunda Kılıçaslan'ın ölümü ile ilgili soruşturmaya müdahil olmak istediklerini belirtti. Kentte adli tıp uzmanı olduğunu ifade eden Çetin, "Niye Malatya Adli Tıp'a  götürülmedi birkaç güne netleşir. Bu tür durumlarda ailenin ısrarcı olması gerekiyor. Dış muayenede uzman intihar notu düşebiliyor rapora" dedi.

'DERSİM’E YÖNELİK ÖZEL POLİTİKA UYGULANIYOR'

Aileye birilerinin baskı mı yapıyor sorusunun akıllara geldiğini söyleyen Kaya, “ Dersim’e yönelik özel bir politika var. İki yıldır üniversitede başlayan, rektörlükte birlikte çalışan Cem Tekinoğlu’nun üniversiteli kadınlara tacizde bulunduğunun bütün her şeyiyle basına yansımasına rağmen hala o adam orada, Pertek ilçesinde çocuklara yönelik istismar olayları, kadınlara yönelik saldırılar, Gülistan Doku’nun durumunu yaşıyoruz. Bugün Esma Kılıçaslan’ın durumu kapatılıyor. Bunun gündemde tutulması gerekiyor. Bunun devamı gelecek" dedi.. 

NİKAH SALONLARINDA GÖRÜNTÜ KAYITI YOK

Dersim Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Kadın Meclisi Başkanı Canan Ay Doğan ailenin kendilerine başvurması üzerine kayıp başvurusunda bulunmalarını önerdiklerini fakat başvurunun çok sonrasında yapıldığını ifade etti. Belediyenin 11 Mart’tan bu yana tüm nikah salonu görüntülerini incelediklerini fakat hiç birinde Kılıçarslan’ın bulunmadığını söyledi.

Kadın Meclisi Başkanı Canan Ay Doğan, Kılıçaslan’ın cenazesinin adli tıpta olduğu bilgisi geldiğini fakat hastanede bulunduğunu öğrendiklerini söyledi. 

Ay Doğan son dönemlerde kadına yönelik şiddetin arttığına dair Artı Gerçek’e, "Olayların gündeme taşınması ile birlikte var olan sayıları görüyoruz. Normalde de yaşanıyordu.  Daha çabuk öğrenebiliyoruz artık. Ama çoğu vakaları bilmediğimizde oluyor. Geçmiş dönemde de böyle olmuş. Bir çok şiddet ve cinayet yaşanmış, toplumsal ve kültürel baskıların oluşturduğu tedirginlikler üzerini kapatmış. Bence Esma’nın meselesi de, aslında kadına yönelik birçok sorunun da üzerinde durulması ve soruşturulması için ön açıcı olarak araştırılması gerekir diye düşünüyorum” dedi.

KORUCU OLMAMAK İÇİN ESKİŞEHİR’E GİTMİŞ

Öte yandan Kılıçaslan'ın yaşam hikayesinden erkek şiddeti çıktı. Kılıçaslan’ın babası C. Kılıçaslan uyuşturucu ticaretinden cezaevinde bulunuyor. Yaklaşık üç yıl önce Esma Kılıçaslan ve kardeşlerini zorla korucu yapmaya zorlayan baba, kardeşlerin başvuru yapmasını sağlamış.

Korucu olmak istemeyen kardeşler ise Eskişehir’e kaçmış. C. Kılıçaslan’ın şiddetine maruz kalan anne ise defalarca aile evine gitmiş fakat C. Kılıçaslan kayın pederinin evini silahlı olarak basmış. Kılıçarslan'ın en küçük kardeşinin de 2007 yılında cinsel istismara maruz kaldığı öğrenildi.

Bu haber 84 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi toplumunun kutsalı olan Munzur Gözeleri için bölge halkına, STK’lere ..