Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘Halkımız demokratik mücadelesini, direnişini sürdürecektir’

‘Halkımız demokratik mücadelesini, direnişini sürdürecektir’

17 Kasım 2019, 10:31

Peri Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı oturma eylemi devam ediyor. Belediye binası önünde yapılan basın açıklamasında, “82 yıl önce Seyit Rıza ve yoldaşları, on binlerce insanımız katledildi. Aynı politikaların yürürlükte olduğunu görüyoruz. Şunu herkes bilmeli ki; belediye binalarına atılan kayyımlar, gasp edilen bu binalardır. Halkımızın iradesini hiçbir güç kıramayacaktır” denildi.

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar(Peri) Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı başlatılan oturma eylemi devam ediyor.

Belediye binası önünde yoğun askeri ablukanın altında basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamaya siyasi parti ve kurum temsilcileri, Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“EŞİT TEMSİLİYET MOR ÇİZGİMİZDİR; MÜCADELEMİZİ BÜYÜTECEĞİZ”

Açıklamada konuşan Peri Belediye Eş Başkanı Songül Doğan, “Belediyemiz kayyım tarafından gasp edilmiştir. Burada tüm halkın iradesine darbe vurulmuştur. Bizim eşit temsiliyetimizi tanımadıklarını söylüyorlar. Eşit temsiliyet bizim mor çizgimizdir diyoruz. Biz herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Evde, işte, sosyal hayatta, siyasal hayatta kadınlar olarak mücadelemizi büyüteceğiz. Jin jiyan azadi” ifadelerini kullandı.

“HALKIMIZIN İRADESİNİ HİÇBİR GÜÇ KIRAMAYACAKTIR”

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, “Bugün Pir Seyit Rıza’nın mekanında, Seyit Rıza ve yoldaşlarının yürüdüğü hak ve hakikat yolunda yürüyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. 82 yıl önce Seyit Rıza ve yoldaşları, on binlerce insanımız katledildi. Aynı politikaların yürürlükte olduğunu görüyoruz. Şunu herkes bilmeli ki; belediye binalarına atılan kayyımlar, gasp edilen bu binalardır. Halkımızın iradesini hiçbir güç kıramayacaktır. Halkımız demokratik mücadelesini, direnişini sürdürmüştür, sürdürecektir” diye konuştu.

Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin ise, “82 yıl önce Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilmesi, bu hukuksuzluğu yaşamış bir halkın seçmiş olduğu iradeye kayyım atanan bir belediyenin önündeyiz. Seyit Rıza o zamanlar ‘Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu, ben de size diz çökmedim bu da size dert olsun’ sözlerini kullanmıştı. Bu söz Peri Belediyesi’ne baktığımızda bir önceki dönem kayyım atanmasına rağmen, şimdi aynı belediyelere kayyımlar atanıyor” dedi.

Çetin, “Bugün uluslararası hukuktai İnsan Hakları’nda olmamasına rağmen, anayasada ve belediye yasasında da şöyle diyor; belediye başkanının soruşturması varsa belediye meclis üyelerinin toplanıp karar verip vekil tayin etmesi durumu vardır” diyerek yasal sürece dair aktarımlarda bulundu.

Basın açıklaması, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Belediye bizim, irade bizim’ sloganlarıyla sona ererek oturma eylemine geçildi.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 451 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
DERSİM - Kirmançkî lehçesini yaşatmak için "Klamların Ardında Dersim S..