Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / “Vicdan sahibi sanatçılara çağrımızdır; hiç olmazsa ‘Barış’ deyin”

“Vicdan sahibi sanatçılara çağrımızdır; hiç olmazsa ‘Barış’ deyin”

13 Ekim 2019, 15:12

Sanatçılar Ferhat Tunç ve Pınar Aydınlar, Kuzey Suriye’ye yönelik başlatılan operasyona tepki gösterdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve içerisinde cihatçı grupların da yer aldığı ÖSO’nun Suriye’de Fırat’ın doğusuna gerçekleştirdiği operasyon 4. gününde devam ediyor. Öte yandan dünyada ve Türkiye’de operasyonun durdurulması çağrıları da yaygınlaşıyor.

Sanatçılar Ferhat Tunç ve Pınar Aydınlar, Kuzey Suriye’ye yönelik başlatılan operasyona tepki gösterdi.

Ferhat Tunç, “Duyarlı vicdan sahibi sanatçılara, aydınlaradır sözüm. Hiç olmazsa ‘savaşa hayır’ deyin” ifadelerini kullanırken Pınar Aydınlar, “Bugün halklar üzerine dayatılan ırkçılık, tekçilik anlayışıyla emperyalistlerin bu kirli oyununa karşı barışı daha da güçlü bir şekilde sahiplenmemiz gerekiyor” dedi.

“HİÇ OLMAZSA ‘SAVAŞA HAYIR’ DEYİN”

Sanatçı Ferhat Tunç şu ifadeleri kullandı:

“Yaşanan bu durumu anlamak ve anlamlandırmak gerçekten mümkün değildir. Ben dünyanın gözleri önünde bir cinayet işlendiğini görüyorum. Çünkü savaşın bir cinayet hali olduğuna inanan insanlardanım. Asıl mesele burada dünyanın bu cinayet haline ne kadar tahammül edeceği meselesidir. Kürtlerin yaşam alanlarını, kazanımlarını kanlı bir savaşın hedefi haline getirmek hangi akla ve vicdana sığar sorarım buradan. Suriye’de Kürtlerin varlığı ve kazanımları Türkiye için asla bir tehdit olmadı, olmayacaktır da.

AKP ve MHP iktidarı böyle bir tehdit yalanına sarılarak bugün başlattığı savaşa zemin hazırladı ve ne yazık ki kendisine muhalif olan ve başını CHP’nin çektiği Türkiye muhalefetini de bu yalanına bir şekilde inandırmış görünüyor. Türkiye’nin vicdan sahibi halkları olarak bugün tarihi bir görev ve sorumlukla karşı karşıya olduğumuzu unutmayalım. Tehdit ve yalan üzerinde oluşturulan bu savaşa, bu savaş politikalarına ‘hayır’ deme günüdür. Bütün dünyanın dehşet içinde izlediği bu kör gidişata dur diyecek akla, vicdana ve duyarlılığa ihtiyacı vardır bugün. Ve duyarlı vicdan sahibi sanatçılara, aydınlaradır sözüm. Hiç olmazsa savaşa hayır deyin.”

“BARIŞI DAHA GÜÇLÜ SAHİPLENMEMİZ GEREKİYOR”

Sanatçı Pınar Aydınlar da “Savaş zulüm, yoksulluk, açlık demektir. Bugün birbirinin ardından yakılan ağıtların bin misliyle kana bulunması demektir. Bizler onurlu mücadele için elbetteki yaşam boyunca kavgamızı veririz. Ancak bugün halklar üzerine dayatılan ırkçılık, tekçilik anlayışıyla emperyalistlerin bu kirli oyununa karşı barışı daha da güçlü bir şekilde sahiplenmemiz gerekiyor. Halklar arası barışı. Bunun için dayatılan savaşa hayır.” dedi.

Bu haber 518 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..