Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Cemevlerimiz ve inanç yerlerimiz gericiliğe hizmet etmeyecek"

"Cemevlerimiz ve inanç yerlerimiz gericiliğe hizmet etmeyecek"

30 Eylül 2019, 06:33

Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, cemevindeki çalışmalara ilişkin açıklama yaptı. Çocuklara, kadın ve gençliğe dönük çalışmalar yapılacağını belirten Kırmızıçiçek, anadil konusunda diğer cemevi ile dergahlarla bağlar kurulacağını ve ortak çalışmalar yürütüleceğini belirtti.

Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, cemevinde uzun zamandır yaptıkları çalışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Kırmızıçiçek, “Önümüzdeki dönemde Düzgün baba cemevinde Gelen ziyaretçi Canları en iyi şekilde karşılama ve ziyaretçilerin inanç ve ibadetlerini rahat ve huzurlu bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamak için gerek hizmet veren personel gerekse fiziki alt yapı ve çevre düzenlemesini tamamlayacak.Bu kapsamda yeni bir aşevi (yemekhane),su deposu ulaşım sorununu çözmek için araç vb.çalışmalara hız verilecek.Ayrıca önümüzdeki bahar bir fidan dikme kampanyası başlatılacak.İnanç kurumları sivil toplum örgütleri cemevleri ve belediyelerin de dahil edileceği geniş kapsamlı bir kampanya ile Düzgün Babaya yüzlerce fidan dikilmesi için öncülük edeceğiz. Gelen kurbanlar haftanın belirli günlerinde ilçe merkezi ve köylerde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak,dönem dönem Dersimin diğer ilçelerinde benzeri dayanışma amaçlı faaliyetlerimiz olacak.İhtiyaç sahibi insanlarımızla maddi manevi dayanışma içinde olacağız” dedi.

“BİR LOKMA BİR HIRKA FELSEFESİYLE GELİN CANLAR BİR OLALIM”

Genç, kadın ve anadil üzerine çalışmalar yürüteceklerini ifade eden Kırmızıçiçek, şunları aktardı:

“Çocuklara, kadın ve gençliğe dönük çalışmalar yapılacak.Dilimizin kültürümüzün ve inancımızın geliştirilmesine ve yaşatılmasına dönük çalışmalarımız olacak.cemlerimizde anadile ‘Kırmançki’ ağırlık verilecek. Cemevinde hizmet verecek pirlerimizin dualarını inancımıza dönük hizmetlerini Yerine getirirken anadile gerekli hassasiyeti gösterecek.Cemevi yılın 12 ayı açık tutulacak.Hizmet veren canlara ve halka dönük eğitici panel söyleşi Cem vb.etkinlikler süreklileşecek. Rehberlik yapacak eğitimli gençler hizmet verecek.Bütün bunlarla beraber Adaletli,Eşitlikçi paylaşımcı ve Dayanışmayı esas alacak anlayışa dayalı bir sistem inşa etmek temel ve vazgeçilmez hedefimizdir.Bu kapsamda Dersim merkezi ve ilçelerindeki bütün ocaklar,inanç kurumları, cemevlerimiz ayrıca bölge illerindeki Alevi inanç kurumları,Cemevleriyle tanışma,dayanışma, yardımlaşma ve sorunlarımızı tartışıp ortak çözümler aramak adına Düzgün Baba Cemevi’nde Muhabbet Cemi ve Düzgün baba lokması (yemek) düzenlenecek.
Düzgün Baba Alevi Raya Haq inancının en önemli ve en büyük inanç merkezlerindendir. Böylesi önemli ve halkımız açısından kutsal görülen bir mekanın olumsuzluklarla anılmasına izin vermeyeceğiz, yaptığımız çalışmaları ve gelir gider tablosunu her yıl cemevinin dış cephesine asacağız, şeffaflığı esas alacağız. Bir lokma bir hırka felsefesiyle gelin canlar bir olalım.”

Kırmızıçiçek, son olarak üç ayda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek sözlerini tamamladı.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 63 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
'Yine şunu açık kalplilikle ifade etmeyi görev sayıyorum. Eğer bu kitab..