Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Hüseyin, insanlığa miras olarak ikrar bırakmıştır"

"Hüseyin, insanlığa miras olarak ikrar bırakmıştır"

11 Eylül 2019, 17:00

Derviş Cemal Ocağı pirlerinden Rıza Yağmur, Muharrem ayı vesilesiyle yaptığı açıklamada Alevilerin ikrarında duran kesimler olduğunu belirterek, Hüseyin’in Kerbela’da şehit düştükten sonra insanlığa miras olarak ikrar bıraktığını söyledi.

Derviş Cemal Ocağı pirlerinden Rıza Yağmur, Muharrem ayı vesilesiyle yaptığı açıklamada “Alevilik şudur: ol ikrar verme, öl ikrarından dönme. İkrar verip ikrarından dönmemektir. Alevilik ikrarında duran kesimdir. Hüseyin Kerbela’da şehit düştükten sonra insanlık alemine bir miras bırakıyor. Güç mü, ikrar mı? Hüseyin karşısında o günün şartlarına göre donanımlı bir ordu var. Karşıda 72 kişi var, elinde bir şey yok. Fakat haksıza biat etmiyor. Bu Alevilere bir mirastır” dedi.

Alevilerin ilk yaratılıştan bu yana verdikleri sözde durduklarını hatırlatan Yağmur, “Ne korkudan dolayı, ne nefsimizin şerrinden dolayı ikrarımızdan döneriz. Alevilerin son 50 yıl öncesine kadar devletin yanında durma, iktidarın nimetlerinden yararlanma gibi bir durumları olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Can TV’ye açıklamalarda bulunan Pir Yağmur Alevilerin içerisinde bugün farklı bir tartışmanın yaşandığına dikkat çekerek, “Bugün Alevi toplumunun kafası binlerce parçaya bölünmüştür. Hüseyin son 1400 yılın en önemli mirasıdır. Bunu bırakırsan ikrarından dönmüş oluyorsun. 10 bin yıl önce semavi peygamberler yoktu insan başka bir şeye inanıyordu. Şimdi başka bir şeye. Şimdi öyle bir ruh hali varki; ‘geçmişle idrak etmişim, benden sonra yaşananları kabul etmiyorum’ diyor ve diğerlerini reddediyor” diye konuştu.

Pir Rıza Yağmur konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Alevilere söyleyeceğim şey yas birbiriyle bağlantılıdır. Yezit 35 sene bu dünyada yaşayıp defolup gitti, Yezit’ten sonra yezitlik devam etti. Koçgiri, Dersim, Ağrı, Maraş, Çorum, Gezi, Gazi, Sur, Cizre’de her yerde bugün devam ettiriliyor. Ülkemizin güneyindeki kardeşlerimizle aramıza tel örgüler çizilmiştir. Tel örgülerle bir halkı ayırıyor, elini kolunu sallayarak oraya gidiyor. ‘Devletin bekası’ diyor. Eğer biz olmasaydık sen bu coğrafyayı yurt edinebilir miydin? Cenabı hak verdiğimiz ikrarda bize sabit kalmamızı nasip eylesin.” 

Bu haber 126 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
İktidarı gönderecek esas gücün kadın mücadelesi olduğuna dikkati çeken HDP ..