Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP’den Alevi kurumlarına ziyaret

HDP’den Alevi kurumlarına ziyaret

09 Eylül 2019, 15:46

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Başkanvekili Mithat Sancar ve beraberindeki heyet, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSKAD) ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nı ziyaret etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), kayyımlar başta olmak üzere “Yargı Paketi, Demokrasi İttifakı ve Demokratik Anayasa” kapsamında kitle örgütleri ile görüşmelerini sürdürüyor.

HDP Meclis Başkanvekili Mithat Sancar başkanlığındaki heyet, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) yöneticileri ile bir araya geldi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, halkın iradesini kabul görmeyen bir zihniyete karşı hep birlikte mücadele edeceklerini belirterek, HDP ile dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Güzelgül, “Bir araya gelme iradesini gösteren muhalefetin çok şey başardığını görüyoruz. Bu birlikteliğin devam etmesi, daha fazla genişletilmesi önemli. Demokrasinin inşası, yargının bağımsız olması, hak, hukukun inşası konusunda çalışmaların yürütülmesi gerekiyor. Özgürce herkesin kendini ifade edebileceği bir Anayasa çalışmalarının yürütülmesi önemli. Bu birlik ve beraberliğin Türkiye’ye hakim olması için ve Kürt meselesinin müzakereler ile çözülmesi konusunda çalışmalar yürütülmeli. Eşit yurttaşlık taleplerimizin gerçekleşmesi konusunda gösterdiğiniz katkıdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ORTAK SORUNUMUZ DEMOKRATİK BİR ANAYASANIN OLMAYIŞIDIR” 

PSKAD Genel Başkanı Gani Kaplan ise Türkiye’de sıkıntılı bir süreçten geçildiğine işaret ederek, “31 Mart ve 23 Haziran şunu gösterdi ki; tüm ezilenler, kalbi soldan yana olanlar, muhalifler aynı hedefe ateş ettiği zaman yıkılmayacak kalenin olmadığını gördük” dedi. Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyelere kayyım atanması biz Alevi kurumları için kabul edilebilir bir durum değildir. Bu siyasi bir darbedir. Umut ediyorum ki siyasi iktidar bu hatadan çabucak döner. Bütünsel olarak sorunlarımıza baktığımızda, ortak sorumuzu demokratik bir anayasanın olmayışıdır. Anayasa yapılırken de uygulayıcı kurumlar da çok önemlidir. Demokratik bir anayasa için mücadele eden herkese elimizden gelen tüm katkıyı sunmaya hazırız. Alevilerin özel bir anayasa talebi yok. Bu ülkede Kürtlerin sorunu, işçilerin sorunu neyse Alevilerin de sorunu odur.”

“İTTİFAK OLUŞTUĞUNDA İKTİDAR SARSILABİLİYOR”

HDP Meclis Başkanvekili ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar ise yeni rejim ile birlikte ağır bir baskı ve yönetim anlayışının hakim olduğunu söyledi. Sancar şunları dile getirdi:

“Tek adam rejimiyle gelen bu yeni sistem, 12 Eylül döneminin çok daha gerisine düşürdü bu ülkeyi. Biz diyoruz ki bu değişikliğin toplumsal meşruiyeti yok. Toplumsal meşruiyeti inşa etmek için birlikte hareket etmek ve toplumsal meşruiyetin katkısını alarak yeni bir anayasa yapmak gerekiyor. Bunun yolu da demokrasi ittifakından geçer. Bu ittifakın mümkün olduğunu 31 Mart ve 23 Haziran’da gördük. Türkiye’nin bütün kesimlerine kapılarını açmış bir demokrasi ittifakı oluşturulduğunda, bu baskıcı iktidar sarsılabiliyor. Kayyım operasyonu ile yapılan bu siyasi darbe acil görevler koyuyor önümüze. Bu iktidar yeni anayasa çalışmalarını engelleyecek her türlü yöntemi kullanacak. Bu yönetim daha uzun süre dayanamaz. Kayyım politikası gösterdi ki halka rağmen yönetmeye çalışıyor. Halkın iradesini tanımayan bir iktidarın uzun süre ayakta kalması mümkün değil. İktidarı gerilettik şimdi değiştirme zamanı.”

“YEZİD VARSA ORADA BİR HÜSEYİN DE VARDIR”

“Şimdi yapacağımız, birlikte iktidara yürüme çalışmalarını örgütlemek ve bunun hazırlıklarını her alanda yapmaktır. Kerbela diye bir zihniyet, katliam vardır. Bu zihniyet zulmün her türlü sinsi yöntemle yürütülmesini meşru görmektir. Bütün acımasız yöntemlerini kullanarak iktidarını yaşatmayı amaçlamaktadır. Ama biliyoruz ki bir Yezid varsa orada bir Hüseyin de vardır. Biz demokrasiyi ancak barışla mümkün görüyoruz.”

“BÜTÜN AİLELERİN ACISI YÜREĞİMİZDE” 

Sancar, HDP Diyarbakır İl binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin eylemine de değindi. İktidar medyasının sürekli bu eylemleri verdiğine dikkat çeken Sancar, “Bütün annelerin evlat acısı ve hasreti hepimizin yüreğindedir. Bu anneler arasında asla ayrım yapmayız. Bu acıları yarıştırmaya  yönelik zihniyet ile sinsi Kerbela zihniyeti aynıdır.  Annelerin evlat acısını bitirecek olan şey de onurlu ve kalıcı barıştır. Demokrasi ittifakı bu barışın alt zemini olacak” dedi.

GEÇMEZ: ACILARIN ÇÖZÜMÜNÜ KONUŞMAK GEREKİYOR

Mithat Sancar başkanlığındaki heyet ardından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nı (HBVAKV) ziyaret etti. HDP heyetini karşılayan HBVAKV Başkanı Ercan Geçmez, ülkede toplumsal barışın inşa edilmesi gerektiğinin önemine değindi. Geçmez, “Her sözünde ‘halkın oyları’ diyenler öbür taraftan halkın seçtiği belediye başkanlarını görevden alıyor. Kendisi gibi düşünmeyen herkesi düşman gören bir iktidar var. Diyarbakır’da HDP il binasının önünde oturan ailelerin yüreği mutlaka yanıyordur. Acıların çözümünü de konuşmak gerekiyor. Bunun çözümü de barıştır. Bu da demokratik bir anayasanın inşasından geçer” dedi.

Geçmez, ardından demokratik anayasa ve katılımcı demokrasi taleplerini içeren bir raporu HDP heyetine sundu.

PİRHA / ANKARA

Bu haber 150 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
İktidarı gönderecek esas gücün kadın mücadelesi olduğuna dikkati çeken HDP ..