Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘Kayyımlar gidene kadar eylemlerimiz sürecek’

‘Kayyımlar gidene kadar eylemlerimiz sürecek’

07 Eylül 2019, 10:14

HDP Dersim İl Örgütü, kayyım atamalarına karşı oturma eylemi gerçekleştirdi. 30 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağına karşı Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan kitle, kayyımlar gidene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirttiler.

Halkların Demokratik Partisi, Tunceli Valiliği’nin 30 gün süreyle eylem ve etkinlikleri yasaklamasına rağmen oturma eylemi gerçekleştirdi.

Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleşen eyleme siyasi parti ve kurum temsilcileri, HDP ilçe örgütleri, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“HALKIN İRADESİNE EL KOYMAK, BİR DARBEDİR”

Eylemde konuşan Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Yurdun dört bir tarafında kayyımlara karşı bir itiraz var. Biz de milletvekilleri olarak yurdun her bir bölgesindeki itirazların içerisinde olmaya çalışıyoruz. Bugün Dersim’de kayyıma hayır diyenlerin, darbeye karşı mücadele etmenin meşru bir hak olduğunu ifade eden halkımızla birlikteyiz. Halkın iradesine el koymak, iradeyi yok saymak darbedir. Darbeye karşı gelmek, darbeye karşı mücadele etmek de demokratik meşru bir haktır” ifadelerini kullandı.

“HALKIMIZ, İRADESİNİ TESLİM ETMİYOR, BOYUN EĞMİYOR”

“Bu topraklar çok zulüm, kan ve gözyaşı gördü. Ancak asla boyun eğmediler. Asla iradesini teslim etmediler. Halkımız, bu yok saymalara karşı iradesini teslim etmiyor ve boyun da eğmiyor. Bizler, kayyımlar gidene kadar bu darbeci zihniyet mahkum olana kadar eylemlerimizi sergilemeye devam edeceğiz” diye konuşan Kenanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Havuz medyası bunu yazmadığı gibi bunun karşısında meşru müdafaamızı, karşı koyuşumuzu kirletmek için, onu karalamak için ve yaptıkları darbeyi haklı gösterebilmek için tıpkı Hitler’in basın yayın temsilcisi Goebbels gibi yayın yapmaya devam ediyorlar. Ancak halk, bütün bunlar tükenmişliğin ifadesi olduğunu görüyor. Hiç kimse sizin yalanlarınıza, iftiralarınıza inanmıyor.”

“KAFTANCIOĞLU’NA HIRSLARI; İSTANBUL’DAKİ KAYYIMIN SÜPÜRÜLMESİNE YÖNELİKTİR”

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasına da değinen Kenanoğlu, Kaftancıoğlu’na ceza veren hakim, Selahattin Demirtaş’a ceza veren hakimdir. Bu kritik davalara özellikle bu hakim gönderiliyor. Biz, bunun siyasi bir karar olduğunu biliyoruz. İstanbul’da kaybettiler, kayyım atadılar, 23 Haziran’da da o kayyımları hep birlikte süpürdük. Bu işin önünde de Sayın Canan Kaftancıoğlu vardı. Dolayısıyla hırsları, İstanbul’daki kayyımın süpürülmesine yönelikti. Aynı kin ve nefretle davranmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 33 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Seyid Rıza ve arkadaşları idam edilişlerinin 82. yıldönümünde Almanya’nın B..