Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim: Savaşa inat barışı savunmaya devam edeceğiz

Dersim: Savaşa inat barışı savunmaya devam edeceğiz

02 Eylül 2019, 18:39

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle yürüyüş gerçekleştirdi. Ardından Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleşen açıklamada barış talepleri dile getirildi.

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Dersim’de etkinlik gerçekleştirildi. Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, siyasi parti ve kurum temsilcileri, HDP Milletvekili Alican Önlü ve çok sayıda yurttaş eşliğinde Seyit Rıza Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

Yoğun polis ablukasında yapılan yürüyüşte sık sık ‘Savaşa hayır barış hemen şimdi’, ‘Kayyumlar gidecek halk kalacak’, ‘Biji aşiti’ sloganları atıldı.

Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleşen açıklamayı okuyan Emek Partisi İl Başkanı Ergin Tekin, “1939’da Nazi Alman ordularının Polonya’ya saldırarak; dünyanın gelmiş geçmiş en kanlı, en yıkıcı savaşı başlattığı günün yıl dönümü. Sonrası malum… Dünyayı kana bulayarak egemen olma hesabındaki Hitler faşizmini, başta Sovyetler olmak üzere Dünya halkları durdurdu. Dişe diş bir mücadele yürütüldü. Savaştan sonra 1 Eylül Dünya Barış Günü ilan edildi… İşçiler,  emekçiler ve tüm insanlar savaşın ve sömürünün olmadığı, eşitlikçi bir düzende kendilerini özgür ve güvende hissederler. Türkiye’nin egemenleri ve yönetenleri , halkı; ülkenin etrafının düşmanlarla çevrili,  bekasının tehlikede olduğuna inandırmak için bin bir türlü dümenler çeviriyorlar. Sonra da kurtuluşun kendi politikaları etrafında seferberlik havasında birleşmekten geçtiğini propaganda ediyorlar. Ekonomik ve siyasal olarak sıkışan iktidar, savaş ve operasyon olasılığını gündemde tutarak, işçi ve emekçileri yedeklemek, muhalif güçleri hizaya çekmek istiyor” ifadelerini kullandı. 

“İKTİDAR, ÜLKEYİ BİR ATEŞ ÇEMBERİNE ATMIŞTIR”

Kayyım atamalarının gerekçelerinin kimseye inandırıcı gelmediğini belirten Tekin, “Demokrasi, hak eşitliği, barış ve emek taleplerimiz savaş, silahlanma ve kışkırtıcı siyasetle bastırılması sonucu halkımızın yoksulluğu büyümüş, ekmeği küçülmüş, birlikte yaşamı tehlikeye sokulmuştur. AKP-Erdoğan iktidarının “milli güvenlik” adına uyguladığı yayılmacı ve savaşçı politikalar, Türkiye’yi Suriye’de, Doğu Akdeniz’de, Ortadoğu’nun tamamında emperyalistler arasındaki paylaşım mücadelesinin bir parçası yapmaktadır. Bu durum, bırakalım güvenliğin sağlanmasını, ülkeyi giderek daha büyük gerilimlerin ve bölgesel savaş ve çatışmaların içine çekmektedir. Yıllardır devam eden bu politikaların sonucu milyonlarca insanın ölmesi, bir o kadarının yerinden yurdundan edilmesi, açlık, kan, gözyaşı ve yoksulluktur. AKP iktidarı, iddia ettiği gibi Ortadoğu’daki yangının mağdurlarından biri değil, birinci dereceden sorumluları arasındadır. Gerilimi tırmandırıcı politikalar uygulayarak, radikal İslamcı silahlı çeteleri destekleyerek, emperyalistlerin kullanım alanına gönüllü girerek, ülkeyi bir ateş çemberine atmıştır” diye konuştu. 

“AKP-MHP FAŞİZMİNİN KARŞISINDA İŞÇİLER, KÜRTLER, DEMOKRAT GÜÇLER VARDIR”

İHD verilerini aktaran Tekin,  Akp nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana katledilen kadın sayısı 15 binin üzerindedir. Bu bir savaşta yitirilecek insan sayısından fazladır. Bunun en önemli sebebi hükümetin muhafazakarlaşma çabaları ve devletin cezasızlık politikalarıdır.  Bu tabloda açıkça görüldüğü gibi, son haftalardaki başlıca gelişmelerin bir tarafında, AKP ,MHP faşizmi dururken bunun Karşı tarafında ise; bu politikaların hedefe koyduğu işçiler, emekçiler, Kürtler, çevreciler, hukukçular, bilim insanları aydınlar, sanatçılar, ilerici demokrat güçler vardır” diyerek sözlerini tamamladı. 

Açıklamada konuşan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde halkların barış talebini yineleyerek savaş siyasetine karşı herkesi ortak mücadeleye çağırdı.

Açıklama, sloganlar ve alkışlar eşliğinde sona ererek müzik dinletisine geçildi.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 50 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Seyid Rıza ve arkadaşları idam edilişlerinin 82. yıldönümünde Almanya’nın B..