Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Yazar Nesimi Aday’a ‘Dersim ve Halfeti’ soruşturması

Yazar Nesimi Aday’a ‘Dersim ve Halfeti’ soruşturması

28 Ağustos 2019, 16:37

İstanbul Bakırköy Savcılığı Özel Suçları Soruşturma Bürosu, Yazar Nesimi Aday’ın “Halfeti’de İşkence Var” başlığı altındaki paylaşımı ve Diyarbakır’da yapılan Dersim Soykırımı protestosunun anons haberi için soruşturma başlattı. Aday sosyal medya paylaşımları nedeniyle ifade verdi.


Urfa Emniyetinin yaptığı ihbar sonucunda, İstanbul Bakırköy Savcılığı Özel Suçları Soruşturma Bürosu, yazar Nesimi Aday’ın “Halfeti’de İşkence Var” başlığı altındaki paylaşımı ile Diyarbakır’da yapılan Dersim Katliamı protestosunun anons haberi için soruşturma başlattı.
HDP Parti Meclisi, Halklar ve İnançlar Komisyonu üyesi de olan yazar Nesimi Aday’ın, 6 Mayıs 2019 tarihinde, Diyarbakır Cemevin’de yaptığı “Dersim Katliamı” konulu konuşmasının haberini paylaşması ihbara neden oldu. Aday’ın sosyal medya hesabından paylaştığı “Diyarbakır Pir Sultan Abdal Derneği Cemevinde, HDP Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, sanatçılar Doğan Çelik, Fırat Başkale, Zilan Tigris ile dokuzyüzotuzsekiz’i andık, anlatmaya çalıştık” anons haberi de soruşturma gerekçesi yapıldı.

Sosyal Medyada, 21 Mayıs 2019 tarihinde “halfetideiskencevar” tagı altında, yere yatırılmış ve ters kelepçe takılmış olan HDP’lilerin fotoğrafları, toplumda tepkiyle karşılanmıştı.
Yazar Aday’ın “Bu fotoğraf ne vatandaşlık hukukuyla, ne İslam adaletiyle ne de kardeşlik bağıyla tarif edilir; bu sömürge hukukudur” ve “Yüzlerce yıldır Alevi oldukları için Türkmenleri katledenler, ‘Türkün gücünü’ (!) yüzyıldan fazla bir zamandır da Kürtler üzerinden absorbe ediyor” şeklindeki eleştirel yorumları soruşturma dosyasına konuldu.

“ETKİNLİK ANONSUNUN DOSYAYA EKLENMESİ MANİDAR”
Dersim Katliamı protestosuna dair yorum içermeyen, sadece etkinlik anonsu olarak yapılan paylaşımın dosyaya eklenmesini ‘manidar’ bulan Aday, PİRHA’ya şu açıklamalarda bulundu:
“Aslında soruşturmayı Dersim anması üzerinden yapmak istemişler ama kanıt bulamamış olmalılar ki 6 Mayıs 2019 tarihli haber paylaşımını, 21 Mayıs 2019 tarihli Halfeti gözaltılarına gösterdiğim tepki paylaşımına eklemişler. İki paylaşımın da bir biriyle alakası yok. Savcının da fark ettiği bu durum, son zamanlarda sıkça karşılaştığımız önce dava aç, sonra gerekçe hazırlarsın ciddiyetsizliğinin bir kanıtı adeta. Kolluk kuvvetleri, iktidarın baskısıyla her türlü ifade özgürlüğünü kısıtlıyor. Böylece toplumsal muhalefeti baskılamak istiyorlar. Halfeti olayları da muhalefeti sindirme yönündeydi. Vicdanlı her insanın tepki göstermesi gereken bir durum vardı. Ben de eleştiri hakkımı kullandım. Şu günlerde de durum farklı değil. Yaşanan kayyım rezaleti ortada. Her tarafından hukuksuzluk akıyor. Ama iki çift laf edeni hainlikle suçluyorlar. Doğru bildiğimizi, hak olanı, haklılığımızın verdiği güçle söylemeye, yazmaya devam edeceğiz.”
PİRHA/İSTANBUL

Bu haber 81 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde AFAD'a göre 6,8, Kandilli'ye göre 6..