Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / “Aleviler kanın bayramını yapmamalı”

“Aleviler kanın bayramını yapmamalı”

12 Ağustos 2019, 09:04

Alevilerin kanın bayramını yapmamaları gerektiğini ifade eden Kureyşan Ocağı dedelerinden Efe Engin, Alevilerin kurbanlarını HES’lere karşı gelerek doğaya ve insanlığı geleceğine bir fidan dikerek göstermeleri gerektiğini belirtti.

Kurban bayramı ile ilgili bir mesaj paylaşan Kureyşan Ocağı dedelerinden Efe Engin, “Aleviler kanın bayramını yapmamalı” dedi.

Mesajında Alevilerin kurban olarak niyazlarını doğaya sahip çıkarak göstermeleri gerektiğini vurgulayan Engin, şu ifadelere yer verdi.

“İNSANLIĞIN GELECEĞİNE FİDAN DİKSİNLER”

“Aleviler kanın bayramını yapmamalılar! Alevi Kızılbaş inancı ‘canım kurban tenim tercüman’ der. Yol erenleri cemlerinde hak meydanında pir huzurunda dara durup kinden kibirden kurtulup özünü dara çektiklerinde ölmeden önce ölürler yola kurban olurlar. Yolumuz tüm varlıkları Hakk’ın bir görünümü olarak görüp sevgiyle bakmayı öğretir o yüzden 72 millete bir nazarda bakarız barış inancıdır. Kan dökerek bayram yapmazlar. Lokma ve niyazları vardır. Geleceğe çerağ uyandırırlar. Yol erenleri olarak kurban olarak niyazlarını Kaz Dağlarına Munzur Dağlarına, Fındıklı derelerine sahip çıkarak göstersinler. HES’lere karşı gelerek doğaya ve insanlığın geleceğine bir fidan diksinler.”

Pirhaber

Bu haber 46 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Kürdistan Aleviler Birliği’nin kurucu başkanı Pir Latif Kalfırat hakka yür..