Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Cumartesi Anneleri: Adalet bir gün size de lazım olacak

Cumartesi Anneleri: Adalet bir gün size de lazım olacak

04 Ağustos 2019, 10:22

“Bu aradığımız adalet yarın öbür gün size de lazım olacak. İlk oturduğumuzda herkes için adalet dedik. ‘Siz kimsiniz de bizim için adalet istiyorsunuz’ dediler ama bugün bakın onlar da adalet arıyor”

Kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek için 749 haftadır bir araya gelen Cumartesi Anneleri, “Bu aradığımız adalet yarın öbür gün size de lazım olacak. İlk oturduğumuzda herkes için adalet dedik. ‘Siz kimsiniz de bizim için adalet istiyorsunuz’ dediler ama bugün bakın onlar da adalet arıyor” dedi. 

Cumartesi Anneleri, 24 yıl önce kaybedilen Abdurrahim Demir’in akıbetini sormak için 749. haftasında Galatasaray Meydanı’ndaki eylem yasağından dolayı eylemini Çukurluçeşme Sokak’ta bulunan İHD İstanbul Şubesi önünde gerçekleştirdi. Gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarının taşındığı eyleme bu hafta CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda yurttaş destek verdi.

Bu haftaki basın metnini kayıp yakını Maside Ocak okudu. Ocak, “28 Temmuz 2019 tarihinde, 07 ve 21 Şubat tarihleri arasında zorla kaçırılan 6 kişiden Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Salim Zeybek’in Ankara Emniyeti’nde olduğu ailelerine bildirildi. Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’den ise hala haber alınamıyor. Söz konusu 6 kişi, aynı tip Transportter araçlarla ve tanık beyanlarına göre kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından zorla kaçırılmışlardı. Bu ağır ithamlara karşı yetkililer, gözaltında oldukları kabul edilen 4 kişinin bugüne kadar nerede oldukları ve ne tür uygulamalara maruz kaldıklarına dair kamuoyuna hiçbir açıklama yapmadı” dedi.

 

 

Adalet Bakanı Gül’e ve adli makamlara çağrı yapan Ocak, şunları söyledi:

“Şubat ayından bu yana nerede oldukları bilinmeyen Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Salim Zeybek’in kaçırılma vakalarının etkin bir biçimde ve maddi gerçeği açığa çıkartacak şekilde soruşturulmasını sağlama görevinizi yerine getirin. Kendilerinden haber alınamayan, yaşamlarını tehdit eden koşullar altında kaybedilmeye çalışıldıklarına dair kuvvetli şüphe bulunan, Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’in nerede oldukları konusunda etkin bir soruşturma yürütülerek, ailelerine bilgi verilmesini sağlama görevinizi yerine getirin.”

“BİZ BÖYLE BİRİNİ ALMADIK”

Bu hafta Abdurrahim Demir’in akıbetini soracaklarını söyleyen Ocak, şunları söyledi:

“Askerliğini bitirip köyüne dönen Abdurrahim Demir, 17 Ağustos 1995 tarihinde Mardin Ömerli’deki evinden, Adana’daki akrabalarının yanına gitmek için yola çıktı. Mardin Kızıltepe Şavalet noktasında kimlik kontrolü için durdurulan otobüsten indirilen Abdurrahim, askerlerce gözaltına alındı. Gözaltına alındığına tanıklık edenler Demir Ailesine Abdurrahim’in, Şavalet Jandarma Karakolu’na götürüldüğünü söyledi. Şavalet Karakoluna giden Demir Ailesine ‘Biz böyle birini almadık’ cevabı verildi. Mardin Emniyeti ise ‘Abdurrahim pasaport çıkartıp, Fransa’ya garson olarak gitti.’ açıklamasıyla gerçeğin üstünü kapatmaya çalıştı. Demir Ailesi ‘bu işin peşini bırakın’ diye tehdit edildi.”

“SORUMLULARIN YARGILANMASINI İSTİYORUZ”

 

 

Ailesinin yaptığı tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığını belirten Ocak, Demir’den bir daha haber alınamadığını kaydetti.

Annesi Kesriye Demir’in oğlunu 20 yıl boyunca aradığını ifade eden Ocak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oğlunu bulamadan, akıbetini öğrenemeden aramızdan ayrıldı. ‘Kardeşimi bulamadım, annemin yüzüne bakamıyorum’ diyen ve 27 Ocak 2018’de Galatasaray Meydanı’ndan uğurladığımız Mehmet Demir yerine bugün soruyoruz ‘Abdurrahim’e ne oldu?’ Abdurrahim Demir’in kaybedilmesinden sorumlu olanların yargılanmalarını ve cezalandırılmalarını istiyoruz.”

Ocak, sözlerini kayıplarının akıbetini sormaktan ve Galatasaray’dan vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak sonlandırdı.

“SİZ O TEŞKİLATLARLA KİME SALDIRIYORSUNUZ”

Eylemde söz alan 1995 yılında gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın Annesi Hanife Yıldız, ülkede olan şeylerin garip olduğunu söyleyerek şunları dile getirdi:

“Bundan 2 hafta önce 6 kayıp kişinin aileleri geldi buraya. Daha sonra gece aranarak ‘kayıplarınız emniyette’ dediler. Sanki bu insanlar eşyaydı da çıkardılar. Bu insanların aileleri yok mu, o zaman içerisinde o insanların nasıl yaşadığının hesabını kim verecek? Kesire ve Mehmet kayıpların akıbetini öğrenmeden aramızdan ayrıldı. Biz ‘annelerimizin, insanların yüzüne nasıl bakacağız?’ diye düşünürken; buradaki polisler de bizim yüzümüze utanmadan bakıyorlar. Siz o teçhizatla kime saldırıyorsunuz? Bizim meydanımızın kime zararı oldu? 24 yıldır benim evladımı aldınız. Sizin anneniz de var, beni anlatın; ‘bize böyle bir şey yapsalar siz ne yaparsınız?’ diye sorun. Bu aradığımız adalet size de lazım olacak. Daha önce bizi gözaltına alanlar cezaevlerinde adalet arıyor.”

“AİLELERE BASKI YAPMAKTAN VAZGEÇİN”

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise şunları söyledi:

“150 günden fazla 6 yurttaş zorla kaybedilmişlerdi. 2 hafta önce de eşleri buraya gelmişti, akıbetlerini sormuştuk. 4 kişinin ailesi geçtiğimiz hafta aranarak kayıplarının TEM’de olduğu bildirildi. Emniyetten yapılan açıklamaya göre; GBT’de arama kayıtları oldukları için gözaltına alındılar. Soruşturmayı yürüten savcı, gözaltındakilerin avukatlarla görüşmesine izin vermiyor. Sadece aileleri ile görüşme sağlandı ama onda da aileleri tehdit ederek hak aramalarını istemiyorlar. 150 gündür kayıp olan yurttaşların ailelerine ‘AİHM’e başvurunuzu geri çekin, milletvekilleri ile görüşmeyin’ diyorlar. Savcı ‘avukat istemiyorlar’ diyor, bu insanların avukat istememeleri olağan dışı. Belki o polislerin zorla kaybedilmede suçu yoktu ama ailelere baskı yapmaktan vazgeçin. Bunun hesabı sorulur, bu suçların zaman aşımı yoktur. Soruşturmayı doğru yürütmeyen savcıyı bu soruşturmadan alın. Bu yurttaşların hekimlerce muayene edilmesini sağlayın. Bunları yapmazsanız suç işlemeye devam edersiniz. Ayırca hala haber alınamayan Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen nerede?”

Bu haber 41 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Gülen cemaatinin medya yapılanmasına ilişkin davada karar çıktı. Tutuksuz y..