Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / FEDA: Şengal’de yapılan zulüm modern çağın Kerbelası’dır

FEDA: Şengal’de yapılan zulüm modern çağın Kerbelası’dır

03 Ağustos 2019, 08:48

Şengal Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), “Şengal’de kadın ve çocuk demeden yapılan zülum modern çağın Kerbelası’dır”” dedi.

 
Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Ezidilere karşı yapılan Şengal Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, soykırım-kadın kırım nitelikleri taşıyan Şengal Katliamı’nın insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamında yer aldığını belirtti. Ezidi halkı ile dayanışma çağrısında bulunan FEDA, nahak zihniyete karşı ortak mücadele etme çağrısında bulundu.
 
FEDA açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:
“NAHAK ZİHNİYETİN ARDILLARI ŞENGAL’İ HEDEF SEÇTİ”
“72 ferman gören Ezidi halkı varlık ve yokluk mücadelesi verirken nahak zihniyetin ardıllarının Şengal’i hedef seçerek 73. fermanı gerçekleştirdi. Şengal’in ve dolayısıyla da Ezidi toplumunun yeniden hedef seçilmesi kesinlikle tesadüf değildir. 5 yıl önce bugün Şengal’e yönelik gerçekleşen saldırı sürecine dair bugün dahi dünya hakları bilgi sahibi olamamıştır. Tıpkı Koçgiri- Dersim’de gerçekleşen katliam- tertele gibi !
 
Ezidiler yüzlerce yıllık kadim mekanlarında katledilip sürgünlere tabii tutulurken hak ve eşitlik bakımından hep es geçilen bir toplumsal, inançsal grup olmuşlardır. Mezra Botan’ın tarumar edildiği günümüz koşullarında; örgütsüz dolayısıyla da zayıf, nicelik olarak az ve uluslararası siyasal arenada adeta ‘sahipsiz’ olan birçok toplumsal/ inançsal grup yok olmakla karşı karşıya kaldı. Ezidiler, Kakailer ve Şebekler bunların başında geliyor. Yakın tarihte de bunun böyle olduğunu görmek mümkündür. Hepimizin bildiği gibi; 1915 Ermeni halkına yönelik katliam Ermeni soykırımı olarak tarihe mal olmuştur. Ermeniler bu soykırımdan en büyük zararı gören toplumsal gruptur ancak dikkatli incelendiğinde 1915 aynı zamanda tarihte yer edinemeyen bir Ezidi soykırımıdır da.
 
“1915, 1937/38 ve 2004 AYNI ZİHNİYET ÜRÜNÜDÜR”
Yine Dersim soykırımına dair canlı tanıkların anlatılanlarıyla DAİŞ’in korku yaymaya dönük propaganda videolarında gördüğümüz toplu infaz görüntüleri tüylerimizi ürpertecek kadar benzer. Bu katliamları yapanların aynı tekçi nahak zihniyetin ardılları olduklarını görmek ve anlamak gerekir. Kendisinden olmayan/ biat etmeyen tüm kesimleri insan olarak görmeyen, onları dehümanize eden, yani insanlık dışılaştıran kendisinden olmayana ölümü- katliamı reva gören tekçi zihniyetin farklı zaman ve mekanlarda gerçekleştirdiği kırımlardır her biri.
Anadolu ve Mezopotamya’da iktidara bulaşan ve siyasallaşan din eksenli Müslümanlaştırmaya dayalı türdeşleştirme siyaseti 19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren birçok katliam ve soykırım pratiğiyle bugüne kadar gelmiş, günümüzde farklı boyutlarıyla devam etmektedir. Bu anlamda 1915’de gerçekleştirilen soykırımla 1937/38′ Dersim’de gerçekleştirilen katliamın 2014’de DAİŞ’in gerçekleştirdiği soykırım zincirinin halkaları, aynı zihniyetin ürünü olarak görülmelidir.
 
“EZİDİ KÜRT KADINLARININ DİRENİŞİ SÜRMEKTEDİR”
DAİŞ terörü ve katliamına rağmen musaip Êzidî toplumu tekçi nahak zihniyetle mücadele etmekten, kadim kimliğini koruma çabasından asla vazgeçmemiştir. Kaçırılan, köle pazarlarında satılan ve halihazırda akıbeti bilinmeyen yüzlerce Ezidi Kürt kadının, fermanlarla katliam emirleri çıkartılan, Avrupa yollarında bin bir eziyete reva görülen Ezidi halkının özgürlük mücadelesi yine Ezidi Kürt kadınları öncülüğünde oluşturulan öz savunma güçlerinin büyük direnişi ve mücadelesi ile devam etmektedir. Bu mücadelenin sonucunda Şengal DAİŞ çetelerinden temizlenmiştir. Ancak Ortadoğu halkları üzerinden katliam politikalarını yürüten na hak zihniyetler Şengal’le ilgili saldırgan politikalarının farklı şekillerde sürdürmektedir. Ne yazık ki son dönemde AKP-MHP ittifakının Şengal işgalini hesaplamaları bu politikaların devamı niteliğindedir.
 
“KATLİAM İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞTİR”
Kadim coğrafyamızda biz Raa Hak Alevi toplumunun musahib olarak gördüğü Ezidi halkının kendi toplumsal, tarihsel belleğiyle iradesine sahip çıkarak ‘Rızalık Şehri’ olarak tanımladığımız demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü yaşamı yeniden inşa edeceğine inanıyoruz. Ezidi halkının Şengal’de yaşadığı trajedinin baş sorumlusunun da bu tekçi na hak zihniyet olduğunun altını bir kez daha çiziyor ve Dersim katliamını hala hafızalarında diri tutan Raa Haq Alevi kadınları başta olmak üzere tüm devrimci, demokrat, aydın ve mazlumdan yana olanları yapılacak Şengal anmalarına katılmaya çağırıyoruz.
Şengal’de kaçırılan binlerce Kürt kadınının akıbetinden, aradan beş yıl geçmesine rağmen hala haber alınamaması, özgürlüklerine kavuşturulmaması tüm dünya insanlığının bir utancı ve kara lekesi olarak durmaktadır. DAİŞ çetelerine karşı mücadele ettiklerini söyleyen uluslararası ve bölgesel güçler ve tüm demokratik kurum ve kuruluşlar bu ayıbın temizlenmesi ve kaçırılan Ezidi Kürt kadınlarının bir an önce kurtarılmaları için seferber olmalıdırlar. Öte yandan bu katliam sürecinde sorumlu olanlar kimlik ve yetki gözetilmeksizin kesinlikle yargılanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; soykırım-kadın kırım nitelikleri taşıyan Şengal Katliamı insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamında yer almaktadır.
 
“DAYANIŞMA VE MÜCADELE TARİHİ SORUMLULUKTUR”
Başta onlarca katliam ve sürgüne tanıklık eden Raa Hak Alevi süreği olmak üzere hak ve eşitlik mücadelesi veren tüm kurum ve kuruluşları müsahip Ezidi halkı ile dayanışma içerisinde olmaya, onları yeni fermanlarla yüz yüze bırakmamak için yaşamın her alanında ortak mücadele içinde olmaya çağırıyoruz. Unutmayın; bu dayanışma tarihi bir insanlık görevi ve sorumluluğudur. Bu vesileyle Biz Demokratik Alevi Federasyonu olarak; Şengal katliamının 5. yıl dönümünde Ezidi Kürt kadınlarına yapılan insanlık dışı zulmü şiddetle kınıyor, musahip Êzidî toplumu ile tarihsel köklerimizden bugüne gelen ortak bağlarımızla birlikte na hak zihniyete karşı mücadele birliği içerisinde olduğumuzu yineliyoruz.
Pirha
Bu haber 70 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi kadınlarına tarihsel olarak “Yolda kadına biçilen rol nedir?” ve “Bu ..