Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Dersim’deki yangını asker çıkardı"

"Dersim’deki yangını asker çıkardı"

06 Temmuz 2019, 07:54

Erzincan İdare Mahkemesi, Dersim’de ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilen yerde bulunan köyüne giderek arıcılık yapan köylünün zararının ‘kendi kusuru sonucu oluşan’ zarar olmadığına ve devletin sorumlu olduğuna karar verdi.

Mahkeme 2018 yazında Dersim merkeze bağlı Geyiksuyu ve çevresinde haftalarca devam eden yangının da ‘terör örgütü mensuplarına güvenlik güçlerine açılan ateş neticesinde çıktığına’ karar verdi.

2018’de Dersim merkeze bağlı Geyiksuyu bölgesinde günlerdir süren yangın geniş bir alana yayılmış bölgede arıcılık ve hayvancılık yapan vatandaşlar büyük zarar görmüştü. ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilân edilen yerde bulunan köyüne giderek arıcılık yapan Cafer Zeytin adlı köylü de gördüğü zarar üzerine dava açmış çıkan yangında zararının tanzim edilmesini istemişti.

“GÜVENLİK GÜÇLERİ SUÇLU BULUNDU”

 

 

Erzincan İdare Mahkemesi de davacı Cafer Zeytin lehine karar vererek, köylünün oluşan zararının köylünün kendi kusurundan değil, güvenlik güçlerinin ‘terör örgütü mensuplarına açılan ateş sonucunda çıktığına ve zarardan devletin sorumlu olduğuna’ karar verdi.
Davacı Zeytin’in avukatı Hüseyin Aygün, mahkemenin kararını sosyal medya hesabından paylaştı. Aygün Twitter’da mahkemenin bölgedeki yangının ‘terör örgütü mensuplarına güvenlik güçlerince açılan ateş neticesinde çıktığına’ karar verdiğini duyurdu. Aygün, davacının  bu kararla devletten tazminat alacağını belirtti.

Bu haber 57 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kaypakkaya’nın hayatı da Dersim’in Kayıp Kızları da tarihten silinmeyecek. ..