Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'Dersim İnşa Kongresi’nden Kamuoyuna

'Dersim İnşa Kongresi’nden Kamuoyuna

01 Temmuz 2019, 12:08

Dersim İnşa Kongresi (DİK), Sivas ve Çorum Katliamı’nda yaşamını yitirenler için yazılı bir açıklama yaptı.

Dersim İnşa Kongresi (DİK), ’Sivas ve Çorum katliamlarını unutmadık’ diye başlayan açıklamanın devamında ‘Soykırımcıları ve Katliamcıları Koçgiri’den, Dersim’den ve Maraş’tan tanıyoruz’ denilerek şu görüşlere yer verildi.

Sivas’ta Madımak otelinde yakılarak katledilenler demokrasi şehitlerimizdir. Bizce bu katliamların failleri dün olduğu gibi bugünde bellidir.  Çünkü 26 Yıl önce 2 Temmuz 1993’te Madıma’ı yakarak Alevileri, Aydın ve Sanatçıları hedef alanlar bugün de iş başındadırlar. 

Diğer yandan Koçgiri, Dersim ve Maraş’ta Kürt-Alevi-Kızılbaşları hedef alarak soykırım uygulayan zihniyet Sivas-Madımak katliamından sonrada boş durmadı ve Roboski’de bir katliam gerçekleştirdi.

Tek-çi ve ırkçı, inkarcı ve katliamcı politikalarını sürdüren; demokrasi, kardeşlik ve barış’a karşı düşmaca bir tavır içinde olan zalimler, Suruç’ta öğrencileri toplu halde kıyımdan geçiriken işbirlikçi ve barbar İşid çeteleri ile birlikte 10 Ekim’de Ankara-Gar katiamınıda yapanlardr.

Ermeni halkına yapılan soykırım, Dersim’de 37-38’de devreye konulduğu ve günümüzde ise hala bu soykırım politikalarının devrede olduğu görülmektedir.

Dersim İnşa Kongresi olarak Sivas-Nadımak ve Çorum’da katledilen Alevileri ve demokrasi şehidlerimizi saygı ile anıyor, katliamcıları ise nefretle kınıyoruz.

26 yıldır Madımak’ın hala yandığı ve adeta devlet koruması altına alınan katillerin, canilerin bir türlü hesap vermediğini üzüntü ile karşılıyoruz.

‘Yak ula yak’ diye bağıranların siyasetçi(!) olduğu, yakanların korunup-kollandığı ve gerici-yobaz, ırkçı ve faşist canilerin avukatlığını üstlenen AKP’nin yönettiği ‘Yeni Türkiye’de başta Kürt halkı ve Aleviler olmak üzere, aydınlar, sanatçılar, akademisyenler, emekçiler, kadınlar ve bir bütün olarak ‘ötekiler’in,  olağanüstü ve ‘orantısız’ bir faşist baskı ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir.

Soykırımdan çok çekmiş ve halada buna karşı mücadele eden Dersim İnşa Kongresi olarak; bu kuşatmayı geri püskürtmek ve zalimlere karşı mazlumlar cephesinin dahada güçlendirilmesinin öneminin bu vesile ile bir kez ortaya çıkmış oduğunu görmekteyiz.

Sonuç olarak; Koçgiri, Dersim, Maraş, Sivas, Gazi, Gezi, Suruç, Ankara, Roboski, Şengal ve Afrin dahil olmak üzere bizce bu olayların failinin ‘Devlet’ olduğu apaçık ortadadır.  

Bu anlamda halklarımızın ve inançlarımızın özgürleşmesi, bir daha Dersimlerin, Sivas ve Çorumların yaşanmaması için; birlik ve beraberlik içinde barış, kardeşlik, özgürlük için görev ve sorumluluklarımızın bilinci ile omuz-omuza mücadele çağrısını bir kez daha yineliyoruz.

Bu vesile ile Madımak’ta vahşice katledilen demokrasi şehidlerimizin şahsında haq mücadelesi veren bütün canlarımızı, Seyiderimizi, Pirlerimizi vd yoldaşlarımızı bir kez daha saygı ile anıyor, soykırımcıları  ve katliamcıları nefretle lanetliyoruz.

Dersim İnşa Kongresi (DİK)

Bu haber 61 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Kürdistan Aleviler Birliği’nin kurucu başkanı Pir Latif Kalfırat hakka yür..