Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Sivas-Madımak’ta katledilen canlar anılıyor

Sivas-Madımak’ta katledilen canlar anılıyor

29 Haziran 2019, 09:33

26 yıl önce Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler canlar için Sivas başta omak üzere bir çok merkezde PSAKD öncülüğünde anma etkinlikleri gerçekleşecek..

Birçok ilde çok sayıda etkinliğin yer aldığı anma programlarının en kitlesel olanı ise 2 Temmuz’da Sivas’ta düzenlenecek.

PSAKD Sivas Şubesi’nde saat 10:00’da toplanılacağını açıklayan Şahin, 12:00’de Madımak Oteli önünde anmanın gerçekleşeceğini duyurdu.

2 Temmuz’da kitlesel olarak yapılacak bir diğer anmanın adresi de Ankara Anadolu Meydanı olacak. 17:00’de Sıhhıye Toros Sokak’ta bir araya gelecek yurttaşlar, toplu halde yürüyerek 18:00’de başlayacak anma alanına geçecek.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya ve Ören Şubeleri öncülüğünde 26’ncı yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nde katledilen canlar, 30 Haziran Pazar günü saat 16:00’da anılacaklar.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi, Sivas Katliamı’nın 26. yıl dönümünde yaşamını yitirenler için anma gerçekleştirecek. 2 Temmuz Salı günü Bodrum Belediye Meydanı Kadın Ağacı önünde gerçekleşecek anma saat 20.00’de başlayacak.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yakılarak katledilenler için Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı öncülüğünde İstanbul Esenyurt’ta anma etkinliği gerçekleştirilecek. 30 Haziran Pazar günü saat 19.00’da Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak olan etkinliğe Esenyurt’ta bulunan cemevleri, çeşitli yöre dernekleri, sivil toplum kuruluşları da katılacak.

Pir Sultan Abdal anma etkinliklerinin 30’uncusu 29-30 Haziran tarihlerinde Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Banaz köyünde gerçekleştirilecek.

30’uncu Pir Sultan Abdal anma etkinlikleri 29-30 Temmuz tarihlerinde Yıldızeli-Banaz Sivas’ta gerçekleştirilecek. İki gün sürecek olan etkinlik kapsamında müzik dinletileri, paneller, tiyatro oyunları ve semahlar yer alacak.

Etkinlikte açılış ve protokol konuşmalarını Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Muharrem Yılmaz yapacak.

Sunuculuğunu gazeteci Ayhan Aydın’ın yapacağı etkinlikte sanatçılar Arif Sağ, Muharrem Temiz, Mazlum Çimen, Deniz Türkan ve Gülseven Medar nefesler seslendirecek. Usta sanatçı Arif Sağ ise onur konuğu olarak yer alacak.

Birçok Alevi kurumunun içerisinde yer aldığı Antalya Alevi Bileşenleri, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler anısına 2 gün sürecek anma programı düzenleyecek.

2 Temmuz günü Salı günü saat 18.00’de Attalos Heykeli önünde kitlesel basın açıklamasından sonra, 3 Temmuz Çarşamba günü saat 18.00’de Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda Murtaza Demir’in imza günü düzenlenecek. İmza etkinliği sinevizyon gösterimi ve müzik dinletisi ile devam edecek.

PSAKD Çeşme Şubesi ve Cemevi, Sivas Katliamı’nın 26. yıldönümünde, “Katliam, baskı ve asimilasyon politikalarına karşı eşitlik, özgürlük ve adalet için 2 Temmuz’da alanlardayız” şiarıyla bir anma düzenleyecek.

5 Temmuz Cuma günü saat 17.00’de Alaçatı Meydanı’nda başlayacak etkinliğe PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, CHP geçmiş dönem milletvekili Zeynep Altıok, Eren Aysan, Madımak Müze Komisyonu’ndan İsmail Ateş ve Öznur Korkmaz katılacak.

İstanbul 2 Temmuz Platformu, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” şiarıyla İstanbul anma programını açıkladı.

Buna göre;

29 Haziran Cumartesi günü saat 16.00’da Zincirlikuyu mezar başında, saat 18.00’de Karacaahmet mezar başı anma, saat 19.00’da ise Kadıköy Rıhtımda anma ve çağrı yapılacak.

1 Temmuz Pazartesi günü de saat 18.00’de Sivas’a hareket edilecek.

Pirhaber

Bu haber 66 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Kürdistan Aleviler Birliği’nin kurucu başkanı Pir Latif Kalfırat hakka yür..