Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘Sonları dedelerinden farklı olmayacak’a suç duyurusu

‘Sonları dedelerinden farklı olmayacak’a suç duyurusu

31 Mayıs 2019, 17:40

DEDEF, PSAKD, DAD ve Dersim Barosu, MHP’li Mehmet Taytak’ın mecliste Dersim Belediyesi ismiyle ilgili yaptığı “sonları dedelerinden farklı olmayacak” açıklamalarından dolayı suç duyurusunda bulundu.

Dersim Belediye Meclisi’nin, belediye hizmet binasındaki “Tunceli” yazısının “Dersim” olarak değiştirilmesi yönünde aldığı karar TBMM Genel Kurulu’nun 27.05.2019 tarihli oturumunda gündeme gelmişti. MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak mecliste yaptığı gündem dışı konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türkiye’de resmi olarak ‘Dersim’ ismiyle anılan bir vilayet yoktur ve olmayacaktır. Ne yapacağız? ‘Seçildi’ diyerek komünist şarlatanlığa göz mü yumacağız. Popülizme yenik düşerek bazı çevrelere şirin gözükmek için geçmişi karıştırmaya çalışanların sonu, geçmişte dedelerinin başına gelenlerden çok farklı olmayacaktır. Kendi hayal aleminde Türk devletine başkaldırdığını düşünenlere er ya da geç devletin tunç eli tanıtılacaktır. O dönemde cumhuriyetin demokratik, aydınlık ve milli bakış açısına kör taklidi yaparak, kendi feodal yapılarını devam ettirebilmek için İngilizlere ve Fransızlara aman dileyerek, el etek öperek isyan başlatanlar devletimize başkaldırmışlardır ama başaramayınca, haince, İngilizlere mektup yazmış, Suriye’de Fransızlara sığınmak zorunda kalmışlardır. Hal böyleyken Seyit Rıza’yı masum göstermeye çalışanlar kimlerdir? Eli kanlı terör örgütü onun gizli ortakları ve siyasi temsilcileridir. Bunların bu çabaları bizi hiç şaşırtmamaktadır. Milletimiz bu riyakar duruşu çok şükür ki görmektedir. Onlar ne kadar susarlarsa sussunlar, biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak susmayacağız. Liderimiz Devlet Bahçeli Bey’in ifade ettiği gibi ‘Tunceli’ ifadesinin yerine ‘Dersim’ yazılmasıyla ilgili karar yok hükmündedir; ayaklarımızın altındadır, gereği de mutlaka yapılmalıdır.”

 

 

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Demokratik Alevi Derneği (DAD) ve Pir Sultan Abdal Derneği (PSAKD) Tunceli Barosu öncülüğünde MHP’li Taytak hakkında kamu davası açılması için suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda şu gerekçeler yer alıyor:

“Şüpheli Mehmet Taytak’ın TBMM Genel Kurulu’nun 27.05.2019 tarihli oturumunda Kamu Barışına Karşı Suçlar başlığında suç işlemeye tahrik, halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı tahrik etme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesim diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçlarını işlediği tarafımızca anlaşıldığından şüpheli hakkında kamu davası açılması için suç duyurusunda bulunma gereği hasıl olmuştur.”

(Pirhaber)

Bu haber 50 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP Dersim İl Eş Başkanı Hıdır Çiçek, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına..