Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘Dersim, tarihsel hafızadır, Tunceli ise hafızanın silinmesidir’

‘Dersim, tarihsel hafızadır, Tunceli ise hafızanın silinmesidir’

29 Mayıs 2019, 10:36

Alevi kurumları ile yöre dernekleri, Tunceli isminin belediye meclis kararı ile ‘Dersim’ olarak değiştirilmesinin ardından gelen yasaklamalara dair açıklama yaparak “Dersim adına yöneltilen saldırı, toplumsal varlığımıza, tüm insani değerlerimize yöneltilen bir saldırıdır” dedi.

Alevi kurumları ile yöre dernekleri, Dersim Belediyesi Meclisi’nin 7 Mayıs’taki toplantısında belediye binasındaki ‘Tunceli Belediyesi’ yazan tabelanın ‘Dersim Belediyesi’ olarak değiştirilmesi kararına dair açıklama yaptı.

Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şube binasında yapılan açıklamaya Dersim Dernekler Federasyonu Genel Merkezi, Dersim 37- 38 Bellek Platformu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, Ankara Divriği Kültür Derneği, Ankara Vartolular Derneği temsilcileri katıldı.

“HALK NEZDİNDE TUNCELİ HİÇBİR ZAMAN KARŞILIK BULMAMIŞTIR”

Ortak açıklama Ali Ekber Çelik tarafından okudu. “Dersim, kültürel bir coğrafyanın yüzyılları kapsayan adı, Rea Haq inancının odağı ve kutsalımızdır. Dersim adına yöneltilen saldırı, toplumsal varlığımıza, tüm insani değerlerimize yöneltilen bir saldırıdır” denilen açıklamada şöyle devam edildi:

 

 

“Bilindiği gibi İttihat ve Terakki üzerinden bu coğrafyanın kadim halklarına bir vahşet yaşatılmış, bu vahşetler zincirinin son halkası olarak da Dersim’e yönelmiş ve Dersimi bir kan deryasına çevirmiştir. Dersimi tasfiye politikasının önemli bir adımı olarak da 25 Aralık 1934 de Tunceli Kanunu çıkarılarak coğrafyanın adı ‘Tunceli ‘olarak değiştirilmiştir. Alevi Kızılbaş toplumunun, tarihsel-toplumsal gerçekliğini yok etmeyi hedef alan bu karar hiçbir zaman dersim halkı nezdinde karşılık bulmamış ve kabul görmemiştir.

Tunceli adı ile Dersimlilerin toplumsal varlığını, tarihsel hafızasını tarihten silmeyi hedefleyen bu projenin, Dersimliler nazarında Nemrudi bir anlayış olduğu ve meşruiyetinin olmadığı gerçeği unutulmamalıdır.

Yine bilindiği gibi Kayyum öncesi Dersim belediyesi çok dilli hizmet kararı almış, uygulamaya koymuş ve Tunceli Belediyesi tabelası, Dersim Belediyesi olarak değiştirilmiştir.

Dersim Belediyesi Eş Başkanlarının tutuklanarak kayyum atanması sonrasında ise bu tabela indirilerek Tunceli Belediyesi olarak değiştirilmiştir.

Bu uygulama Dersim halkı tarafından kabul görmemiş olacak ki 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Dersim halkı kayyumu reddederek, Sayın Maçoğlu’na Belediye Başkanı olması için onay vermiştir.

Dersim Belediye Meclisi halkımızın talep ve beklentileri doğrultusunda 7 Mayıs 2019 tarihli toplantısında aldığı karar doğrultusunda Belediye tabelasının Dersim Belediyesi olarak değiştirilmesi kararı almıştır.

Bu karar halkımızca tüm toplum tarafından kabul görmüştür. Fakat ittihatçı faşizmin sağ, sol ve yeşil versiyonları saldırıya geçmiş, sayın Maçoğlu şahsında bir linç kampanyası geliştirilmiştir. Yine Tunceli Valiliğinin başvurusu üzerine, yürütme Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştur.

“YARALARIMIZI DAHA FAZLA KANATMAYIN”

 

 

Ayrıca TBMM genel kurulunun dünkü oturumunda gündeme gelen MHP milletvekili gündem dışı konuşmasında ‘Dersim ismiyle anılan bir vilayet yoktur, seçildi diyerek Kominist şarlatanlığa göz mü yumacağız. Geçmişi karıştırmaya çalışanların sonu geçmişte dedelerinin başına gelenlerden çok farklı olmayacaktır’ diyerek tehdit etmiştir. Alevi Kızılbaş toplumu olarak Dersimi dün olduğu gibi bugün de onurumuz olarak görüyoruz. Faşist saldırılara boyun eğmeyeceğiz. Dersim adı üzerine geliştirilen saldırıları ve tahammülsüzlüğü biz Alevi kurumları ve yöre dernekleri olarak kınıyoruz. Ve dersim adı üzerinden ırkçı hezeyan içine giren çevrelere şunu söylüyoruz: Dersim, bir halkın tarihsel hafızasıdır. Tunceli ismi ise bir katliamı yasallaştırarak bir halkın tarihsel, toplumsal hafızanın silinmesinin adıdır.

Bu nedenledir ki Dersimliler hiçbir zaman Tunç- eli ya da Tunceli ismini istemediler ve kullanmadılar.

Dersim katliamı ile yüzleşmek hakikatlerin açığa çıkması aynı zamanda Türkiye’nin demokratikleşmesi toplumsal barışın tesis edilmesi anlamına gelecektir.

Bu yaralarımızı daha fazla kanatmayın. Yüreğimizi daha fazla acıtmayın. Dersim’e düşmanlık etmekten vazgeçin. Bunları yapmadığınız takdirde sizlerin bu ırkçı ve ayrımcı söylemlerinizi bulunduğumuz her ortamda sonuna kadar teşhir edeceğimizi ilan ediyoruz.”

“HALK İRADESİNE SAYGI DUYUN”

Açıklama ardından söz alan Dersim-Der Eş Başkanı Çiğdem Camkıran, ‘Dersim’ isminin halkın toplumsal kültürünü yansıttığını belirterek, “1934 yılında kanun gereği alınan Tunceli ismi halk tarafından benimsenmemiş olup yöre halkı, Dersim ismine sahip çıkmaktadır. Halk iradesine saygı duyulmalıdır” dedi.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan ise “İsim değiştirmek ile ne yaparsanız yapın Dersim adını Tunceli koyarak değiştiremezsiniz” dedi.

PSAKD Tunceli Şubesi’nin ismini de ‘Dersim Şube olarak değiştireceklerini açıklayan Kaplan, “Aslolan; halkın oraya ne dediğidir” ifadelerini kullandı.

“BİR KATLİAM ÇAĞRISI VAR”

Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi adına konuşan Murat Işık, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’ın Meclis’te Dersim tartışmalarına dair söylemlerini eleştirerek, “Bu coğrafyanın hakikati örtülemez. Dersimliler kendini nasıl hissediyor ise devlet buna saygı göstermelidir. Biz 1930’ların halkı değiliz. Aleviler kurbanlık koyun değil. Herkes aklını başına almalıdır. Bugün bizi tehdit edenler şunu bilmelidir ki hukuk bu ülkede eğer varsa bunlara karşı mutlaka dava açılmalıdır. Burada bir katliam çağrısı vardır” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Müslüm Metin de MHP’li Taytak’ın Dersim’e dair söylemlerini kınayarak, “Bu bir nefret söylemidir. Bizler Kerbela’dan günümüzde yaşamak için çok öldük. Halen de ölüyoruz. Dersim halkının iradesine karşı çıkmaya kimsenin lüksü yok. Yaşamak, gelecek ve barış için müsahip kurumlar bir arada demokrasi mücadelesi vermek zorundadır” dedi.

PİRHA / ANKARA

Bu haber 56 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 düş yolcusunun aileleri, Peri Beledi..